Grudzień na kanale HISTORY (wideo)

Grudzień w History to czas długo wyczekiwanego powrotu superprodukcji – Wikingowie! Wraz z bohaterami wyruszymy na podbój nieznanych ziem w rytm muzyki współtworzonej przez polskich artystów – Anny Marii Jopek i Teatru Pieśni Kozła. Biała broń błyśnie także w rodzimej produkcji Zrodzeni do szabli stworzonej przez Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, w reżyserii Pawła Deląga, który pojawia się także w filmie w roli doświadczonego weterana wojny moskiewskiej. Film opowiada o szlacheckiej tradycji, męstwie i rycerskiej walce w dobie świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na ekranach zagoszczą też bohaterowie serialu Piraci, którzy swoimi rozbojami zmącą spokój morskich wód XVIII wieku. Do rywalizacji staną też śmiałkowie z serialu Strongman wszech czasów. Nie ma siły, by przegapić ich nadludzkie wyczyny!

 

 

 

 

WIKINGOWIE
Vikings
Czwartki od 5 grudnia o 21:00 na HISTORY

Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podejmuje wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafia na Ruś Kijowską. Lagertha ma własny plan – chce prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi.

W najnowszym sezonie serialu wyjątkową rolę odegrali polscy artyści. Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła będą towarzyszyć bohaterom serialu telewizji HISTORY „Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu. Anna Maria Jopek pojawia się gościnnie w jednej z kompozycji.

 

 

Twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst poznał twórczość Teatru Pieśń Kozła, jednego z najbardziej nowatorskich zespołów w Europie, dzięki docenionemu przez zagraniczną krytykę przedstawieniu „Return to the Voice” z Fringe Festival w 2014 roku. Na scenie w katedrze św. Idziego w Edynburgu z Teatrem gościnnie wystąpiła wówczas Anna Maria Jopek, a telewizja BBC nakręciła półgodzinny dokument o tym wyjątkowym oratorium o historii Szkocji śpiewanym w języku gaelickim. W ramach prac nad sztuką artyści inspirowali się muzyką celetycką, ale także i wikińską, co szczególnie zwróciło uwagę Hirsta.

ZRODZENI DO SZABLI
Wtorek, 10 grudnia o 21:00 na HISTORY

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg – również w roli reżysera filmu), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja.

To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

PIRACI S4
Black Sails 4
Czwartki od 26 grudnia o 23:00 na HISTORY

„Piraci”, których akcja chronologicznie poprzedza słynną powieść Roberta Louisa Stevensona „Wyspa skarbów”, to dramatyczna historia osadzona w brutalnych realiach XVIII stulecia – złotego wieku morskich rozbójników.

W najnowszym sezonie brytyjska Marynarka Królewska odpływa z powrotem do Anglii, Indie Zachodnie stają się strefą wojenną, a brzegi wyspy New Providence nigdy nie były bardziej zbrukane krwią. Z pomocą Eleanor Guthrie, Woodes Rogers przekształca Nassau w fortecę, podczas gdy kapitan Flint gromadzi flotę o niespotykanej sile, mając nadzieję, że ostatecznym atakiem uda mu się zmienić świat na zawsze.

STRONGMAN WSZECH CZASÓW
The Strongest Man In History
Wtorki o 22:00 na HISTORY

Nowy serial, w którym zmierzą się ze sobą śmiałkowie walczący o miano najsilniejszego człowieka wszechczasów. W każdym odcinku weźmie udział czterech strongmanów. Zawodnicy zostaną poddani próbom, nawiązującym do legendarnych wyczynów znanych z przeszłości.

Spróbują nie tylko dorównać swoim poprzednikom, ale też ustanowić nowy rekord w danej konkurencji i tym samym zapewnić sobie trwałe miejsce w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *