HISTORY rusza z projektem „Lekcje historii” online na platformie Youtube (wideo)

Telewizja HISTORY zaprosiła historyka i dziennikarza Michała Wójcika do poprowadzenia serii lekcji historii online, które zaplanowane są jako atrakcyjna pomoc naukowa dla młodzieży w wieku licealnym oraz ich nauczycieli i rodziców, którzy szukają wsparcia w nauczaniu domowym. Lekcje historii obejmować będą ciekawostki historyczne oraz intrygujące tematy, które stanowią uzupełnienie podstawy programowej z zakresu historii Polski.

 

 

 

Projekt „Lekcje historii” startuje 6 maja 2020, aby upamiętnić zbliżającą się rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Dobierając tematy do materiałów historyk Michał Wójcik kierował się chęcią uzupełnienia podstawy programowej – o zagadnienia i pytania nieoczywiste, ukazujące że historia ma wiele wymiarów. Lekcje dostępne na kanale Youtube HISTORY Polska będą dystrybuowane bezpośrednio do nauczycieli i rodziców. Nowe lekcje będą pojawiały się na kanale Youtube HISTORY Polska co środę przez cały maj.

 

 

Nie da się zrozumieć wagi wielkich procesów historycznych, tego ciągu przyczynowo skutkowego dziejów, bez poznania różnego rodzaju poboczności. Bo obok historii ważne i oficjalnej, tuż obok toczy się ta pomijana w podręcznikach, często zapomniana czy wygumkowana – historia zwana niesłusznie „historyjką”. Tymczasem właśnie historia przez małe „h” bywa najciekawsza. „Kolor i smak” przeszłości mówią niekiedy więcej niż oficjalne i odarte z emocji daty i procesykomentuje Michał Wójcik. Dlatego w lekcjach historii telewizji HISTORY naszych bohaterów poznamy nie w wersji pomnikowej, ale tak, jakby stali obok. Zajrzymy im w oczy, wręcz dotkniemy ręką. Taka historia nie tylko bawi czy smuci i uczy, ale przede wszystkim nie pozwala przejść obok bez chwili refleksjidodaje badacz.

Oglądając „Lekcje historii” online uczniowie poznają ciekawe i nieoczywiste zagadnienia z innych okresów dziejów Polski, w tym tajemnicę obrazów „Bitwa pod Grunwaldem” i „Hołd Pruski” autorstwa Jana Matejki, odkryć dokąd prowadziły Drzwi Gnieźnieńskie i przekonać się, dlaczego dla korony Henryk Pobożny dosłownie stracił głowę.

Historia to nie tylko dzieje polityczne, to przede wszystkim emocje i uczucia. Tym kierowaliśmy się przy wyborze naszych tematów. Poznajcie kulisy wielkiej historii, drobne szczegóły, które wpłynęły na ważne wydarzenia, zmieniając ich bieg bądź wpływając na przebieg – komentuje Michał Wójcik.

 

 

MICHAŁ WÓJCIK Historyk, dziennikarz prowadzący liczne programy telewizyjne. Pracował w Radiu ZET, tygodniku „Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów „Focus”, „Focus Historia”, współautor książek m.in. Teraz ‘44. Jeden z prowadzących program HISTORY pt. „Brać czy nie brać”.

HISTORY to telewizja, w której od ponad 25 lat historia przestaje być nudną lekcją w szkole i staje się inspirującą i trzymającą w napięciu opowieścią. Interesuje nas historia mała i duża, gdyż każdy dzień tworzy historię. Opowiada o niezwykłych, charyzmatycznych bohaterach i ich inspirujących historiach. Filary programowe kanału opierają się na realizowanych z epickim rozmachem produkcjach fabularnych, tajemniczych poszukiwaniach legendarnych skarbów, a także historiach ludzi i przedmiotów, które tworzą współczesny świat. HISTORY jest dostępne u najważniejszych operatorów w Polsce m.in. Cyfrowym Polsacie, platformie Canal+, UPC, Play, Vectra, Toya, Inea, Netia, ipla.tv i w lokalnych sieciach kablowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *