Historyczne skarby odkryte w trakcie produkcji nowego serialu Fokus TV

Podczas realizacji jednego z odcinków nowego serialu FOKUS TV „Misja Skarb” trzej bohaterowie – na co dzień poszukiwaczy ze Stowarzyszenia „Sakwa” – dokonali wyjątkowego i spektakularnego znaleziska!

 

Jak wynika z wstępnej analizy dra hab. Marka Florka z delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach, odkrywcy trafili na ślad rzymskiego cmentarzyska w województwie świętokrzyskim. Skarby zostały przekazane Markowi Florkowi w celu dokładnego zbadania. Serial FOKUS TV „Misja Skarb” zostanie wyemitowany wiosną przyszłego roku.

„Zdecydowaliśmy się na produkcję, która pokaże jak wiele skarbów historycznych w Polsce jest jeszcze do odkrycia. Nasi bohaterowie – poszukiwacze ze Stowarzyszenia SAKWA – działają legalnie i posiadają długą listę cennych znalezisk. Cieszy nas, że tak ważnego odkrycia dokonali podczas realizacji zdjęć do „Misji Skarb”. Mamy nadzieję, że widzowie lubiący niespodzianki i przygody będą zainteresowani serialem”powiedziała Ewa Latkowska, Prezes Zarządu Spółek TV ZPR Media.

„O tym, że w latach 70-tych w miejscowości koło Opatowa odkryte zostały trzy złote monety z okresu wpływów rzymskich dowiedzieliśmy się od właściciela ziemi. Postanowiliśmy przeszukać ten teren na co uzyskaliśmy odpowiednie zezwolenia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Uznaliśmy, że cała historia niesie w sobie duży potencjał i postanowiliśmy przy okazji tych poszukiwań uwiecznić wszystko na kamerach filmowych – przeczucie nas nie myliło. Podczas zdjęć do serialu FOKUS TV „Misja Skarb” znaleźliśmy mnóstwo przedmiotów, m.in. złotą i srebrne monety oraz około 1000 szelągów z okresu panowania Jana Kazimierza, fragmenty ceramiki, a także przedmioty związane z okresem wpływów rzymskich. Zdjęcia tych rzeczy przesłaliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i okazało się, że mamy do czynienia z fantastycznymi odkryciami. Teraz, po ich przekazaniu, zostaną dokładnie opracowane”. mówi Dawid „Prospektor” Stec, bohater serialu „Misja Skarb”, członek Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa”.

Michał „Kiler” Antczak, Dawid „Prospektor” Stec oraz Marcin „Mario” Dyna są niestrudzonymi poszukiwaczami skarbów. Wszyscy należą do Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa”. Serial FOKUS TV „Misja Skarb” pokaże ich wyprawy, akcje poszukiwawcze i fascynujące odkrycia. Przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu będą przemierzać tereny, gdzie inni szukali wnikliwie, ale nic nie znaleźli. Na swoim koncie Kiler, Prospektor i Mario mają już wiele cennych znalezisk, m.in. samolot radziecki wraz z załogą z okresu II wojny światowej, masowe groby Żołnierzy Wyklętych w Puszczy Kampinowskiej, tunele templariuszy w miejscowości Ptkanów, bulle Papieża Jana XXIII z 1610r. – jedną z niewielu zachowanych. Cenne rzeczy przekazują do Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. Prowadzą akcje poszukiwawcze legalnie, w oparciu o pozwolenia wydane przez Urzędy.

„Misja Skarb” pojawi się na antenie FOKUS TV w ramówce wiosennej stacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *