MediaPolsatZapowiedzi TV

“II wojna światowa: piekło na Ziemi” na kanale Polsat Viasat History

Nigdy w historii nie było tak brutalnej wojny. Konfliktu, który wymagał stworzenia nowego słowa – ludobójstwo. Liczbę żołnierzy, którzy stracili życie, szacuje się na 21-25 milionów, liczbę ofiar cywilnych na 50-55 milionów. Po raz pierwszy w historii wojen znacznie więcej ofiar zginęło poza polami bitew niż na nich. Wydarzenia II wojny światowej, wielkie bitwy, niezwykłe i nowe bronie stanowią tak naprawdę tylko tło. Prawdziwymi bohaterami są ludzie. Ośmioodcinkowy dokument „II wojna światowa: piekło na Ziemi” ukazuje historię wojny z perspektywy, która uznaje te przytłaczające fakty i pozwala spojrzeć na wojnę przede wszystkim jako na ludzkie doświadczenie. 

 

II wojna światowa swym zasięgiem objęła większość państw świata – w tym wszystkie wielkie mocarstwa. W konflikcie wzięło udział ponad 100 milionów ludzi z ponad 30 krajów, a główni uczestnicy w działania wojenne zaangażowali cały swój potencjał gospodarczy, przemysłowy
i naukowy, zacierając granicę między zasobami cywilnymi i wojskowymi. Nigdy wcześniej ani później nie było podobnej konfrontacji o zasięgu globalnym. Dziesiątki milionów ludzi zginęło w wyniku ludobójstw, głodu, masakr i chorób. W następstwie klęski Osi, Niemcy i Japonia znalazły się pod okupacją, a niemieckich i japońskich przywódców osądzono w trybunałach do spraw zbrodni wojennych.

W ośmiu odcinkach serii „II wojna światowa: piekło na Ziemi” przedstawiona zostanie chronologia wydarzeń – od niemieckiej inwazji na Polskę poprzez działania w Europie Zachodniej i w Związku Radzieckim, do ataku na Pearl Harbor, punktów zwrotnych w 1942 roku, oblężenia Stalingradu, oraz powstania drugiego frontu. W serii ukazany zostanie także koniec wojny w Europie oraz jej następstwa.

W programie „II wojna światowa: piekło na Ziemi” wykorzystano wiele niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych, liczne grafiki, badania oraz wypowiedzi ekspertów i komentarze naocznych świadków wydarzeń.

„II wojna światowa: piekło na Ziemi” przedstawia lata brutalnej walki w ośmiu trzymających w napięciu odcinkach.

Premiera serii w poniedziałek 8 listopada, o 22:00 na kanale Polsat Viasat History

Emisja kolejnych odcinków w dni powszednie o 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *