MediaPolsat BOXZapowiedzi TV

II Wojna Światowa w repertuarze Polsat Film

Wrześniowa oferta stacji obfituje w znakomite filmy o tematyce wojennej. Wśród nich między innymi dramaty historyczne „Kamienie na Szaniec” i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” oddające hołd naszym bohaterom II Wojny Światowej. Do tego premierowo na antenie stacji „Jojo Rabbit”, „Wyznania Gejszy” i „Ukryte życie”. Nie zabraknie także odrobiny uśmiechu w komedii „Nagi peryskop”.

 

Co we wrześniu na antenie Polsat Film?

1 września 1939 roku to dla Polaków rocznica wyjątkowo bolesna. Wiele filmów w naszej kinematografii powstało, aby oddać hołd  bohaterom II Wojny Światowej. We wrześniu kanał Polsat Film przypomni biografie kilku z nich w dwóch doskonałych dramatach historycznych: „Kamienie na Szaniec” i „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Wrześniowy repertuar przywoła też obraz tej wyjątkowo barbarzyńskiej agresji w innych krajach Europy. O tym, do czego doprowadził kult wodza III Rzeszy w nazistowskich Niemczech i Austrii opowiadają w niezwykle oryginalny sposób trzy obrazy filmowe: rozgrywające się w czasie wojny – „Jojo Rabbit” i „Ukryte życie” oraz po klęsce Hitlera – „W domu innego”. Natomiast dzięki filmowi „Wyznania Gejszy” widzowie mogą przenieść się do Japonii w połowie XX wieku i zobaczyć, jak tamta wojna dramatycznie wpłynęła na losy mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. W zestawieniu filmów podejmujących tę  tematykę nie mogło zabraknąć kina amerykańskiego, które również ma wybitne osiągnięcia na tym polu. Na antenie Polsat Film we wrześniu także film, w którym ta wielka historia powraca w prześmiewczym tonie, bowiem główną bohaterką komedii „Nagi peryskop” jest… łódź pamiętająca czasy II Wojny Światowej.

„Kamienie na szaniec”

Emisja w czwartek 1 września o godz. 16:00.

Dramat historyczny, filmowa wersja opartej na faktach, wydanej po raz pierwszy w 1943 roku powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. Latem 1939 roku „Rudy” (Tomasz Ziętek), „Zośka” (Marcel Sabat) i „Alek” (Kamil Szeptycki) kończą Liceum im. Stefana Batorego. We wrześniu wybucha wojna. Przyjaciele muszą porzucić beztroskie życie i zrewidować ambitne plany i marzenia. Stają przed wyborem, jak walczyć z okupantem. Na początku organizują akcje „małego sabotażu”. Atakują kina, do których chodzą niemieccy oficerowie, zastępują niemieckie flagi polskimi, wieszają kukły hitlerowców na latarniach. Podejmują również próby zdobycia broni. Z czasem przechodzą do Grup Szturmowych, gdzie obejmują dowództwo. Z beztroskich chłopców przemieniają się w dorosłych mężczyzn – żołnierzy, którzy musza zabijać. W 1943 roku w ręce gestapo trafia „Rudy” i jego ojciec (Artur Żmijewski). Pomimo tortur, „Rudy” milczy. Koledzy postanawiają go odbić. Po słynnej akcji „Pod Arsenałem” umiera ranny w brzuch „Alek”. Tego samego dnia z powodu odniesionych w więzieniu ran odchodzi „Rudy”. W odwecie za atak Niemcy rozstrzeliwują 140 Polaków i Żydów na dziedzińcu Pawiaka. „Zośka” ginie kilka miesięcy później podczas zwycięskiego szturmu na posterunek żandarmerii w Sieczychach. Jest dowódcą akcji i jedyną ofiarą…

„W domu innego”

Emisja w czwartek 1 września o godz. 21:00.

Dramat wojenny, romans. Powojenne Niemcy, 1946 rok. Rachael Morgan (Keira Knightley) przybywa do zrujnowanego Hamburga w środku mroźnej zimy, by dołączyć do swego męża, Lewisa (Jason Clarke), brytyjskiego pułkownika, któremu powierzono zadanie odbudowania miasta. Gdy tylko przekraczają próg nowego domu, Rachael odkrywa, że Lewis podjął zaskakującą decyzję: pozwolił, by dzielili wspaniałe domostwo z jego poprzednim właścicielem, Niemcem, owdowiałym architektem Stephenem Lubertem (Alexander Skarsgard) i jego zbuntowaną nastoletnią córką. W pełnej napięcia atmosferze wrogość i smutek szybko ustępują miejsca namiętności i zdradzie…

„W domu innego” to popis gry aktorskiej trójki odtwórców ról pierwszoplanowych. Główną postać kobiecą stworzyła Brytyjka Keira Knightley – gwiazda filmowej serii „Piraci z Karaibów”, dwukrotnie nominowana do Oscara (za role w filmach: „Duma i uprzedzenie” 2005 i „Gra tajemnic”) i raz do nagrody BAFTA (za kreację w filmie „Pokuta”). Jej filmowego męża gra Australijczyk Jason Clarke, który ma na swoim koncie wiele znakomitych ról w amerykańskim kinie („Wróg nr 1”, „Ewolucja planety małp”, „Terminator: Genisys”, „Everest”). Partneruje im Szwed Alexander Skarsgard, który popularność na całym świecie zawdzięcza występowi w serialu „Czysta krew” oraz filmowej superprodukcji „Tarzan: legenda”, a który dowiódł, że posiada wybitny talent aktorski w miniserialu „Wielkie kłamstewka” i zdobył nagrodę Emmy (2017).

Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem i jej autor, Rhidian Brook, był współautorem scenariusza – obok tak znakomitych scenarzystów filmowych, jak: Joe Shrapnel („Notting Hill, „Gladiator”, „Troja”) i Anna Waterhouse („Zwycięzca”, „Rebeka”). Reżyserii podjął się James Kent, który wcześniej odniósł sukces filmem „Testament młodości”.

„Jojo Rabbit”

Premiera w niedzielę 4 września o godz. 23:05.

Emisja także w poniedziałek 5 września o godz. 21:00.

Komediodramat nagrodzony Oscarem i pięciokrotnie nominowany do tej najważniejszej filmowej nagrody. Głównym bohaterem jest niemiecki chłopiec, dziesięcioletni członek Hitlerjugend, niejaki Johannes „Jojo” Betzler (Roman Griffin Davis). Choć jest fanatykiem, na obozie szkoleniowym prowadzonym przez kapitana Klenzendorfa (laureat Oscara, Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Vice”) otrzymuje przydomek „Królik Jojo” po tym, jak odmawia zabicia królika, by udowodnić swoją wartość. Ten młody Niemiec przeżywa szok, gdy odkrywa, że samotnie wychowująca go matka (za tę rolę nominowana do Oscara Scarlett Johansson – gwiazda widowisk Marvela i kameralnych dramatów: „Dziewczyna z perłą”, „Historia małżeńska”), ukrywa na strychu młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie). Jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie wyimaginowanego przyjaciela, którym jest – w wersji komicznej, na przekór jego prawdziwej tragicznej historii – sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi. Czy zdoła odkryć w sobie resztki człowieczeństwa, zanim zbliżający się front II Wojny Światowej zweryfikuje jego dziecięcą fascynację nazizmem?

„Jojo Rabbit” z 2019 roku to satyryczna fantazja na temat przyczyn Holokaustu, wymierzona w kult wodza III Rzeszy. Czy można tak tragiczne wydarzenia potraktować komediowo? Czy złowieszczy kanclerz może być strachliwym błaznem? Nowozelandzki twórca filmowy, Taika Waititi pokusił się o taką autorską wizję II Wojny Światowej i odniósł spektakularny sukces. Jego dziadek walczył przeciwko nazistom, ale zamiast nakręcić kino batalistyczne, Waititi stworzył „list miłosny do wszystkich matek”, na czele z obecną w filmie postacią kochającej matki. Taika Waititi nie tylko wyreżyserował ten film, ale przede wszystkim był autorem scenariusza – adaptował książkę Christine Leunens z 2008 roku, „Caging Skies”. Za scenariusz, będący adaptacją, otrzymał w 2020 roku Oscara i nagrodę BAFTA.

Film „Jojo Rabbit” zdobył wspomnianą nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej i pięć oscarowych nominacji w kategoriach: Najlepszy film (Carthew Neal, Taika Waititi), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Scarlett Johansson), Najlepsza scenografia (Nora Sopková, Ra Vincent), Najlepsze kostiumy (Mayes C. Rubeo) i Najlepszy montaż (Tom Eagles).

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Emisja w poniedziałek 5 września o godz. 18:55 i we wtorek 6 września o godz. 16:45.

Prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

Jest rok 1940. Polska znajduje się pod niemiecką i radziecką okupacją. Grupa polskich pilotów zrobi wszystko, aby walczyć z wrogiem ojczyzny. Przez Rumunię i Francję przedostają się do Wielkiej Brytanii, gdzie tworzą 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Dywizjon, który odmieni oblicze wojny. Dowódcą jednostki zostaje Witold „Kobra” Urbanowicz (Piotr Adamczyk), a jego najbardziej barwnym podopiecznym okazuje się Jan „Donald” Zumbach (Maciej Zakościelny).

Pilotów różni wiele, ale ważne jest to, co ich łączy. To miłość do ojczyzny i nieziemskie umiejętności lotnicze. Są prawdziwymi asami przestworzy. Nie od razu jednak wykażą swoją wartość bojową. Pierwszą, być może najważniejszą bitwę, stoczą na ziemi. Będą musieli przekonać do swoich umiejętności Brytyjczyków i uzyskać prawo do walki z Niemcami, co nie będzie łatwym zadaniem. Kiedy jednak wzbiją się w powietrze, gdy rozpocznie się Bitwa o Anglię, szybko udowodnią, kto jest najlepszy.

W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to hołd złożony prawdziwym bohaterom tamtych czasów. Fabuła oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach i oprócz wspomnianych już dwóch postaci historycznych – Witolda Urbanowicza i Jana Zumbacha, pojawiają się tacy oficerowie, jak: Witold „Tolo” Łokuciewski (w jego postać wciela się Antoni Królikowski), Mirosław „Ox” Ferić (Krzysztof Kwiatkowski), Josef František (Maciej Cymorek), Ludwik Witold Paszkiewicz (Jan Wieczorkowski), Zdzisław Henneberg (Wacław Warchoł), Jan Kazimierz Daszewski (Aleksander Wróbel), Leopold Pamuła (Tomasz Mandes), Stanisław Karubin (Nikodem Rozbicki), Tadeusz Andruszków (Sławomir Mandes) i Kazimierz Wünsche (Hubert Miłkowski) oraz wielu innych, którzy przeszli do legendy lotnictwa.

„Wyznania Gejszy”

Premiera w środę 7 września o godz. 23:00.

Emisja także w czwartek 8 września o godz. 21:00.

Romans, który podbił serca widowni na całym świecie i zdobył trzy Oscary. Osierocona dziewczynka, sprzedana w niewolę przez rodzinę, staje się jedną z najsłynniejszych gejsz w Japonii. Chiyo Nitta (Suzuka Ohgo) jest córką ubogiego rybaka. Gdy jej matka zapada na śmiertelną chorobę, ojciec jest zmuszony z powodu niewyobrażalnego ubóstwa sprzedać Chiyo i jej siostrę do Kioto. Dziewczynka trafia do domu, w którym kształcą się kandydatki na gejsze. Jej starsza siostra, Satsu, ma mniej szczęścia – zostaje umieszczona w burdelu. Lecz życie Chiyo i tak staje się pasmem udręk: bita, poniżana, zmuszana do pracy ponad siły, z trudem przystosowuje się do nowego życia. Mijają lata i mimo intryg podstępnej rywalki Hatsumomo (Gong Li – „Zawieście czerwone latarnie”, „Żegnaj, moja konkubino”), kopciuszek Chiyo wyrasta na jedną z najbardziej znanych gejsz w Japonii lat trzydziestych – prawdziwą gwiazdę o imieniu Sayuri (Zhang Ziyi – „Przyczajony tygrys, ukryty smok”). Wielka w tym zasługa mentorki dziewczyny, Mamehy (Michelle Yeoh – „Jutro nie umiera nigdy”). O Sayuri marzą najpotężniejsi mężczyźni swoich czasów – lecz ten, którego ona sama skrycie kocha, Prezes (Ken Watanabe – „Incepcja”, „Tokyo Vice”), wydaje się być poza jej zasięgiem. Druga wojna światowa wkracza także na japońskie salony i zmienia wszystko, ale Sayuri wytrwa i dąży do spełnienia swojego marzenia o szczęściu…

„Wyznania Gejszy” to adaptacja bestsellerowej powieści autorstwa Arthura Goldena pod tym samym tytułem. Reżyserii z powodzeniem podjął się Rob Marshall („Chicago”). Film ten odniósł niewyobrażalny sukces na całym globie, czego potwierdzeniem były entuzjastyczne recenzje i wiele prestiżowych wyróżnień. Najcenniejsze trofea dla tej wyjątkowej produkcji filmowej to przede wszystkim sześć nominacji do Oscara, które zamieniły się w trzy statuetki w kategoriach: Najlepsza scenografia (Gretchen Rau, John Myhre), Najlepsze kostiumy (Colleen Atwood)  i Najlepsze zdjęcia (Dion Beebe). Nominowani do Oscara byli: twórcy dźwięku i montażu dźwięku oraz kompozytor muzyki John Williams, który za swoją oprawę muzyczną do tego dzieła otrzymał nagrody: Złoty Glob i BAFTA.

„Nagi peryskop”

Emisja w niedzielę 11 września o godz. 13:55.

Komedia z popisową rolą Kelsey’a Grammera – zdobywcy trzech Złotych Globów i wielokrotnie nominowanego do tej nagrody. Grany przez niego Komandor Dodge to pechowiec i nieudacznik, który pewnego dnia otrzymuje niezwykle odpowiedzialne zadanie. Mając do dyspozycji zardzewiałą łódź podwodną z czasów II Wojny Światowej i mało rozgarniętych podkomendnych, bierze udział w wielkich manewrach marynarki wojennej… Dowództwo marynarki Stanów Zjednoczonych odbiera niepokojące meldunki. Związek Radziecki sprzedaje do krajów Trzeciego Świata w dobrym stanie technicznym okręty podwodne z napędem atomowym, które w rękach terrorystów lub innego rodzaju szaleńców mogą stać się dla Ameryki śmiertelnym niebezpieczeństwem. Aby zbadać, czy hipotetycznie któryś z nich mógłby przedrzeć się przez amerykańską obronę wybrzeża, admirał (Ript Torn) postanawia skorzystać z fortelu i inicjuje swoiste gry wojenne. Misję też powierza idealnemu kandydatowi: wyjątkowo zdolnemu, choć nieco nieobliczalnemu komandorowi Dodge (Kelsey Grammer). Dla Thomasa Dodge’a to dosłownie życiowa szansa, który zawsze marzył o dowodzeniu ultranowoczesnym okrętem o napędzie nuklearnym, ale admirał powierzając mu tę poufną misję, przydzielił do dyspozycji… zardzewiałą łódź podwodną z czasów II Wojny Światowej i mało rozgarniętych podkomendnych jako załogę. Mogą pójść na dno, ale nie utoną!

„Ukryte życie”

Premiera w niedzielę 11 września o godz. 23:00.

Emisja także w poniedziałek 12 września o godz. 21:00.

Biograficzny dramat wojenny, nagrodzony na festiwalu w Cannes (Nagroda Jury Ekumenicznego 2019). Ten oparty na prawdziwych wydarzeniach epicki film opowiada historię nieznanego bohatera, Franza Jägerstättera (August Diehl), który został uznany za męczennika chrześcijańskiego i błogosławionego Kościoła Katolickiego po tym, jak odmówił walki w szeregach nazistowskiej armii w okresie II Wojny Światowej. Fabuła osnuta jest na listach pisanych przez męża i żonę, gdy on przebywa w więzieniu za sprzeciw sumienia w hitlerowskiej Austrii. Szczególnie przejmujące jest to, że wioska, w której wychował się i mieszkał Franz Jägerstätter, jego przyjaciele i sąsiedzi, pośród których żył od dziesięcioleci – wszyscy stają się jego wrogami, bo tylko on jest gotów powiedzieć „nie” przyłączeniu Austrii przez Hitlera do III Rzeszy. Gdy temu austriackiemu rolnikowi grozi kara śmierci za zdradę, przy życiu utrzymuje go tylko jego niezachwiana wiara chrześcijańska i odwzajemniana miłość do żony Fani (Valerie Pachner) i ich dzieci…

Za scenariusz i reżyserię „Ukrytego życia” Terrence Malick był nominowany do nagrody głównej w Cannes – Złotej Palmy 2019. Ale każde z jego dzieł filmowych: „Badlands” (1973), „Niebiańskie dni” (1978), „Cienka czerwona linia” (1998), „Podróż do Nowej Ziemi” (2005), „Drzewo życia” (2011) czy „Rycerz pucharów” (2015) to swoiste wydarzenie – przyniosły mu trzy nominacje do Oscara. Nikt, widzowie czy krytycy, nie może pozostać obojętny wobec jego języka filmowego i humanistycznego przekazu. „Ukryte życie” wyróżnia się, to obraz filmowy zdecydowanie odbiegający od typowych produkcji ostatnich lat. Nie ma w nim szybkiej akcji i spektakularnych efektów specjalnych. Natomiast podziwiamy urzekające ujęcia z piękną muzyką w tle, skomponowaną przez Jamesa Newtona Howarda. Zdjęcia – kręcone w legendarnym niemieckim studiu Babelsberg w Poczdamie oraz w malowniczych okolicach Południowego Tyrolu w Austrii i w górskiej wiosce we Włoszech – to nie tylko ilustracje miejsc akcji, ale poezja wewnętrznego dialogu i głębokiej refleksji oraz obrazy dylematu moralnego, przed którym stanął główny bohater. Mimo tragizmu sytuacji powstał film podnoszący na duchu.

Foto: Polsat Film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *