„III Rzesza: droga do upadku” na kanale National Geographic

Nad ranem 6 czerwca 1944 r. alianci rozpoczęli największą w czasie II wojny światowej operację desantową – lądowanie w Normandii. Była ona częścią operacji „Overlord”, otwierającej zachodni front w Europie. Siły niemieckie w Normandii zostały zaatakowane z zaskoczenia i były zbyt słabe, by skutecznie przeciwstawić się inwazji. Walczyły jednak do upadłego i zdołały zadać aliantom poważne straty. W czerwcu obchodzić będziemy 75. rocznicę wydarzeń w Normandii. Kanał National Geographic pokaże z tej okazji nowe odcinki popularnej serii „III Rzesza: droga do upadku”, a także blok programowy poświęcony rocznicy D-Day.

 

 

Drugi sezon serii „III Rzesza: droga do upadku” pokaże wydarzenia, które miały miejsce po lądowaniu w Normandii – rozpaczliwą walkę nazistów o utrzymanie władzy nad miastami, twierdzami i fortecami okupowanej Europy. Walkę, w której wkrótce przestało chodzić o zwycięstwo, a na szali znalazło się przetrwanie.

Będziemy świadkami walk o portowe francuskie miasto Saint-Malo. Choć Amerykanom udaje się przełamać nieprzyjacielskie linie obrony, niemieckie wojska już po kilku godzinach odzyskują kontrolę nad okolicznymi drogami i okrążają wroga. Amerykanie, odcięci od dostaw żywności, zaopatrzenia i pomocy medycznej, nie są w stanie zrealizować pierwotnego planu. Rozpoczyna się walka o przetrwanie.

Seria pokaże też operację odbicia portu w Antwerpii, która musiała być poprzedzona oczyszczeniem półwyspu Scheldt z wrogich sił. 1 listopada 1944 roku wojska kanadyjskie przypuściły atak na silnie broniony szlak komunikacyjny. Korzystając z zaabsorbowania Niemców, alianccy komandosi, przy użyciu pojazdów amfibijnych, rozpoczęli natarcie na wyspę Walcheren, ostatnią obsadzoną przez Niemców twierdzę broniącą dostępu do portu.

Zobaczymy też wydarzenia z września 1944 roku. Wyzwoliwszy znaczną część Francji, Luksemburg i Belgię, alianci rozpoczęli realizację ambitnego planu generała Montgomery’ego. W przypadku powodzenia plan znacznie zwiększał szanse zakończenia II wojny światowej już w tym samym roku. Choć operacja „Market Garden” była największą akcją powietrznodesantową w historii, nie poszła zgodnie z planem. Żołnierze wysłani, by zdobyć holenderskie mosty, wkrótce musieli walczyć o przetrwanie z przeważającymi siłami wroga.

„III Rzesza: droga do upadku” – premiery w piątki od 14 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Blok programowy z okazji rocznicy D-Day – emisja w piątek 7 czerwca od godz. 21:00 na kanale National Geographic

O świcie 6 czerwca 1944 na plażach Normandii rozpoczęła się największa operacja desantowa w historii. Brały w niej udział tysiące żołnierzy piechoty, sił specjalnych, piechoty szybowcowej, desantu morskiego, a także spadochroniarzy. Inwazję w ramach operacji pod kryptonimem „Overlord” poprzedziło bombardowanie oraz ostrzał dokonany przez brytyjską i amerykańską flotę.W ciągu D-Day przez kanał La Manche przerzucono ponad 150 tysięcy żołnierzy. Zaskoczone siły niemieckie poniosły tego dnia sromotną klęskę, która znacznie przybliżyła koniec II wojny światowej.W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wydarzeń w Normandii, dlatego kanał National Geographic poświęci 7 czerwca całe wieczorne pasmo programowe dokumentom na temat tego słynnego dnia – D-Day:

Bohaterowie D-Day (Eyewitness D-Day) – premiera w piątek 7 czerwca o godz. 21:00 Jeden słynny dzień. Pięciu prawdziwych bohaterów. Pięć kluczowych zdarzeń, które zmieniły bieg działań wojennych podczas lądowania w Normandii. Rzadko pokazywane materiały archiwalne, dramatyczne współczesne rekonstrukcje wydarzeń i osobiste relacje walczących – oto inwazja w Normandii przedstawiona w niespotykanej dotychczas formie.

Król, który oszukał Hitlera (The King That Fooled Hitler) – premiera w piątek 7 czerwca o godz. 22:00 Oto program wyprodukowany specjalnie na 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii. Aby uśpić czujność Niemców i wykorzystać czynnik zaskoczenia, zdecydowano się na wyjątkową kampanię dezinformacyjną. Okazuje się, że najtajniejszym punktem opracowanego planu było wykorzystanie osoby króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Jerzego VI.

D-Day: walka o wolność  (D-Day Sacrifice: Battle For Freedom) – emisja w piątek 7 czerwca o godz. 23:00  6 czerwca 1944 r. alianci rozpoczęli operację „Overlord”, która stała się jednym z punktów zwrotnych II wojny światowej. Zapoczątkowało ją lądowanie w Normandii, a zakończyło wyzwolenie Paryża. Rozmowy z ludźmi, którzy brali udział w walkach oraz z francuskimi cywilami zamieszkałymi na terenach, gdzie się one toczyły, przenoszą nas do tych dramatycznych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *