Zapowiedzi TV

Inauguracja Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski 2018 w TVP Kultura

Transmisja „Ślubu” Witolda Gombrowicza w reż. Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie rozpocznie najnowszą edycję Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski w TVP Kultura.
 

 
We wtorek 6 marca o godz. 20:00 TVP Kultura zaprasza na transmisję przedstawienia wyreżyserowanego przez Annę Augustynowicz na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. W spektaklu według Witolda Gombrowicza występują m.in. Grzegorz Falkowski, Joanna Matuszak i Jędrzej Wielecki. „Ślub” powstał w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl zdobył wiele nagród, m.in. w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” i na 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”, a także grand prix Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Anna Augustynowicz za reżyserię tego przedstawienia została uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Konrada Swinarskiego, a Grzegorz Falkowski za rolę Henryka – Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza (obie przyznawane przez redakcję miesięcznika „Teatr”).
Transmisja „Ślubu” to zarazem inauguracja nowej edycji Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski przygotowanego we współpracy z Agencją Kreacji Teatru TV; zainicjowanego przez TVP Kultura w 2015 roku, gdy świętowano 250-lecie Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce. W 2018 roku festiwal odbywa się pod auspicjami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Co miesiąc TVP Kultura transmitować będzie wybrane inscenizację ważnych polskich dzieł klasycznych lub współczesnych. Celem projektu jest zaprezentowanie szerszej publiczności twórców i teatry z całej Polski. Po zakończeniu emisji widzowie zostaną zaproszeni do głosowania w plebiscycie na najlepszy spektakl Festiwalu. Rozstrzygnięcie nastąpi w grudniu tego roku.
Transmisji spektaklu towarzyszyć będą rozmowy z twórcami.
Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski 2018, „Ślub” w reż. Anny Augustynowicz, transmisja – wtorek 6 marca, godz. 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *