Radio

Instytut Dźwięku – projekt edukacyjny Radia 357

25 sierpnia, w czwartek, wystartowały zapisy na najnowszy projekt Radia 357 – Instytut Dźwięku. Jest to inicjatywa edukacyjna skierowana do pasjonatów sztuki radiowej w formie autorskich kursów dziennikarstwa radiowego, prowadzonych przez dziennikarzy Radia 357 oraz zaproszonych gości.

 

Trzy kursy – o publicystyce, muzyce oraz o reportażu, odbędą się od października do marca. Zapisy prowadzone są na specjalnie przygotowanej stronie https://instytut.radio357.pl i trwają do wyczerpania limitu miejsc.

Zespół Radia podzieli się swoimi umiejętnościami z uczestnikami

– Wielu z nas uśmiecha się, kiedy myślimy o początkach swojej radiowej drogi wspomina Agnieszka Szwajgier, reportażystka, współtwórczyni Instytutu Dźwięku. – Na szczęście w pobliżu zawsze były czyjeś wrażliwe uszy. Dlatego teraz to my chcemy przyszłym dziennikarzom i osobom zafascynowanym radiem stworzyć taką przestrzeń.

Trzy kursy – o publicystyce, muzyce oraz o reportażu, odbędą się od października do marca Szeroki wachlarz tematów i doświadczony zespół prelegentów

Tematami przewodnimi tegorocznych kursów są “Publicystyka i news”, “Dziennikarstwo muzyczne” oraz “Sztuka reportażu audio. Podcast”. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie 357, przy ul. Słowackiego 19a w Warszawie od października 2022 r. do marca 2023 r.

Do zespołu prowadzących zostali zaproszeni także zaprzyjaźnieni dziennikarze, m.in. Agata Kasprolewicz z Raportu o Stanie Świata i Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego

Wśród prowadzących m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Ernest Zozuń, Katarzyna Borowiecka, Daniel Wyszogrodzki, Irena Piłatowska, Agnieszka Szwajgier, Piotr Stelmach, ale także Agata Kasprolewicz (Raport o Stanie Świata), Robert Zieliński (TVN) czy Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny). Przewidziano 3 grupy warsztatowe po 10 osób.

Uczestnicy będą mogli m.in. nagrać własną audycję i otrzymać staż w Radiu

– Uczestnicy zobaczą, jak działa od środka radiowy organizm mówi Agnieszka Szwajgier.Wyruszą z mikrofonem w teren, nauczą się podstaw montażu i dowiedza się, jak rozmawiać z gościem tak, że słuchacz nie będzie mógł oderwać się od głośnika. Do tego zrealizują własne audycje, dowiedzą się, jak w praktyce wygląda współpraca z branżą muzyczną i stworzą swój pierwszy reportaż audio. Czasem ciężko młodemu dziennikarzowi “sprzedać” swój pomysł, dlatego zaplanowaliśmy zajęcia z finansowania własnego podcastu, które poprowadzi Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego. Oprócz tego mrugniemy do naszych kursantów okiem i zaproponujemy niespodziankę! O tym, jakich pytań absolutnie nie zadawać artystom opowie… Wojciech Waglewski.

Ponadto uczestnicy poznają podstawy dziennikarstwa śledczego i sportowego, dowiedzą się na czym polega specyfika pasm porannych, co z teorii muzyki musi znać dobry dziennikarz muzyczny lub jakie znaczenie ma scena radiowa dla dobrego reportażu. W programie również kultura, prawne aspekty pracy dziennikarskiej i publicystyka zagraniczna. Wszystkie 3 serie warsztatów będą odbywały się od października 2022 roku do marca 2023 roku, a przeszkoleni kursanci będą mogli stworzyć własne audycje pod okiem specjalistów (najlepsze zostaną wyemitowane na antenie), a nawet otrzymać staż w Radiu 357.

Zapisy odbywają się na specjalnie przygotowanej stronie https://instytut.radio357.pl i trwają do wyczerpania limitu miejsc.

Dziennikarze i dziennikarki Radia 357 wielokrotnie byli nagradzani, a także zasiadali w jury konkursów. Uczestniczyli także w debatach poświęconych przyszłości mediów

Doświadczony zespół dziennikarzy wielokrotnie mogliśmy obserwować przy pracy z adeptami sztuki radiowej i w dyskusjach na temat przyszłości radia. W czasie trwającego w Świnoujściu Festiwalu FAMA dla młodych twórców w jury zasiada Marcin Cichoński, a warsztaty radiowe prowadzi Agnieszka Szwajgier. Od początku roku dziennikarze Radia 357 prowadzili zajęcia z reportażu i publicystyki radiowej w ramach Warsztatów Sztuki Radiowej Polskiej Akademii Nauk. Warsztaty i wykłady poprowadzą też w trakcie Wędrownego Festiwalu Literackiego Miedzianka. Paweł Sołtys w marcu został zaproszony na Radio Days w Szwecji, a Olga Mickiewicz we wrześniu weźmie udział w Ogólnopolskiej Konferencji Reportażu Dźwiękowego. Wielu członków zespołu dziennikarskiego Radia zasiada także w jury konkursu Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki.

– Zespół Radia 357 jest unikatowy. To grono wyjątkowych osobowości, profesjonalistów o ogromnym doświadczeniu – mówi Olga Mickiewicz, członkini zarządu Radia 357, która zajmuje się koordynowaniem oferty programowej. – Dla wielu osób nasze radio jest synonimem dobrego, niezależnego dziennikarstwa. Jakość jest dla nas bardzo istotna. Obserwujemy też uważnie to, co dzieje się wokół nas. Widzimy, że jest potrzeba stworzenia miejsca, w którym można uczyć się zawodu radiowca od najlepszych. Dlatego postanowiliśmy podzielić się doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *