Jakub Szapiro i Emilia – Canal+ prezentuje bohaterów superprodukcji Król (część VIII, wideo)

Żydowski bokser i członek gangu. Nie ma osoby, która w przedwojennej Warszawie nie słyszałaby o Jakubie Szapiro. Haracze zbierał od bogatych i biednych, a na rozkaz Kaplicy zabijał, kogo było trzeba. W 1937 na ringu nadal nie miał sobie równych. Z Emilią, życiową partnerką i matką jego dwóch synów tworzyli dość niezwykły, jak na dwudziestolecie międzywojenne, związek. Michał Żurawski jako Jakub Szapiro i Aleksandra Pisula jako Emilia w nowym serialu CANAL+ „KRÓL”. Premiera już 6 listopada!

 

JAKUB SZAPIRO

„Będę królem tego miasta”.

Żydowski bokser z klubu Makabi Warszawa, prawa ręka Kuma Kaplicy. Służył w 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. Odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1921 r. odszedł z wojska i związał się z polsko-­żydowskim gangiem Kuma Kaplicy. W latach 20. związany z Ryfką Kij później w związku z Emilią, z którą ma dwóch synów – Daniela i Dawida. Opiekun Mosze Bernsztajna, w którym widzi swojego następcę.

 

 

Co według Michała Żurawskiego przesądza o prawdziwości historii przedstawionej w serialu? Kiedy zdecydował, że chciałby wystąpić w „KRÓLU”? Czy można jednoznacznie określić Jakuba Szapiro i pozostałych bohaterów serialu? Ile czasu zajęło mu przygotowanie do roli? I czy treningi bokserskie były wyzwaniem?

 

 

EMILIA

„Jakub myśli, że nic nie wiem. Że jestem naiwna? A jednak co noc wraca do mnie”.

Partnerka Jakuba i matka jego dwóch synów. Pochodzi z przyzwoitej żydowskiej rodziny. Kotwica w życiu Szapiry. Przezorna i zdecydowana. Przymyka oko na nielegalne czyny swojego partnera i jego burzliwe nocne życie. Bardzo kocha Jakuba i próbuje przekonać go do wyjazdu do Palestyny, bo wierzy, że mogą tam zacząć nowe życie.

 

 

Kim jest Emilia w życiu Jakuba i jak swoją bohaterkę postrzega Aleksandra Pisula? Czy jej postać różni się od powieściowego pierwowzoru według Szczepana Twardocha? Jak aktorka przygotowała się do roli? Czy wyjazd do Izraela pomógł jej w budowaniu postaci partnerki żydowskiego boksera?

 

 

„KRÓL” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego to ośmioodcinkowa serialowa superprodukcja CANAL+, ekranizacja powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Zadebiutuje już 6 listopada na kanale CANAL+ PREMIUM oraz w nowej usłudze CANAL+ telewizja przez internet.

O „KRÓLU”

Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim bokser, Jakub Szapiro – obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i powód strachu wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

W serialu występują: Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc, Magdalena Boczarska, Adam Bobik, Adam Ferency, Lena Góra, Barbara Jonak, Andrzej Kłak, Aleksandra Konieczna, Mikołaj Kubacki, Piotr Pacek, Marcin Pempuś, Krzysztof Pieczyński, Aleksandra Pisula, Andrzej Seweryn, Andrzej Szeremeta, Bartłomiej Topa, Masza Wągrocka, Paweł Wolak oraz Piotr Żurawski.

Reżyserem „KRÓLA” jest Jan P. Matuszyński. Twórcami koncepcji serialu są: Łukasz M. Maciejewski, Szczepan Twardoch, Jan P. Matuszyński i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają natomiast Łukasz M. Maciejewski (główny scenarzysta), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz, montaż – Przemysław Chruścielewski, a za dźwięk – Jarosław Bajdowski, Marcin Kasiński oraz Kacper Habisiak. Scenografię przygotował duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek, kierowniczką produkcji – Dagmara Bończyk, a muzykę do serialu skomponuje Atanas Valkov. Producentem wykonawczym serialu na zlecenie CANAL+ jest Aurum Film – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Po dwóch sezonach Belfra i serialach KRUK. Szepty słychać po zmroku, Nielegalni, Żmijowisko oraz Mały Zgon to kolejna oryginalna produkcja CANAL+ kręcona w technologii 4K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *