Jan Pieniążek Młodym Muzykiem Roku 2020!

W niedzielę, 8 listopada Jan Pieniążek został laureatem w konkursie Młody Muzyk Roku 2020, organizowanym przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Koncert transmitowała TVP Kultura i TVP Kultura 2.

 

Jury konkursu zdecydowało, że tytuł najlepszego młodego muzyka otrzyma perkusista Jan Pieniążek, który zagrał utwór „Concertino na ksylofon i orkiestrę” Toshirô Mayuzumi. Decyzję jurorów ogłosiła Kalina Cyz, Redaktor Naczelna TVP Kultura, Zastępca Dyrektora Centrum Kultury i Historii TVP ds. TVP Kultura. Statuetkę Młodego Muzyka Roku 2020 wręczyła Dominika Meissner, Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, a nagrody ufundowane przez prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej dr. Zdzisława Bujanowskiego w ręce Jana Pieniążka przekazała Agnieszka Hejduk-Domańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W finale konkursu znalazło się pięcioro młodych artystów. Jan Pieniążek pokonał saksofonistę Oskara Rzążewskiego, akordeonistę Krzysztofa Polnika, klarnecistę Eryka Oliwę i skrzypaczkę Hannę Pozorską. Występy muzyków oceniało jury w składzie: Klaudiusz Baran – akordeonista i bandoneonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Alina Mleczko – saksofonistka, solistka i pedagog oraz Emilia Karolina Sitarz – pianistka i pedagog, członkini zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo.

Jan Pieniążek naukę gry na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej l i ll st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Z sukcesem łączy grę klasyczną na instrumentach perkusyjnych z grą bardziej rozrywkową na zestawie perkusyjnym. Oprócz szlifowania kariery solowej, uczestniczy także w zajęciach zespołu jazzowego, big-bandu oraz orkiestry symfonicznej. Zdobył liczne nagrody w konkursach w Polsce i zagranicą, m.in. I miejsce w kat. marimba na lnternationale Percussion Competition w Montesilvano, l miejsce w Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym „Youg Drum Hero” w Opolu i l miejsce na Międzynarodowym Konkursie Marimbowym w Bamberg.

Finał tegorocznej edycji konkursu Młody Muzyk Roku odbył się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, a poprowadzili go Katarzyna Sanocka i Mateusz Baran.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *