Prasa - Ksiązka

Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury poznaliśmy dziś – w niedzielę, 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Gala podsumowująca 26. edycję Nagrody Nike odbyła się w Warszawie i była transmitowana m.in. na Wyborcza.pl 

 

W gronie 7 książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się 3 powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Jerzego Jarniewicza za tomik poetycki „Mondo cane” wydany przez Biuro Literackie.

– (…) zwycięska książka, tomik poetycki Jerzego Jarniewicza „Mondo cane”, jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość – ta od słów i ciał – mówił w laudacji na cześć laureata Przemysław Czapliński, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. – (…) Niby nic tu ważnego. Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane”, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile – mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną – jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania. 

Oprócz Przemysława Czaplińskiego w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureacie jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody – 2 października br.

Zwycięzca Nike 2022 otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W gronie nominowanych do 26. edycji Nagrody Nike, obok laureata, znaleźli się:  

  • Anna Cieplak „Rozpływaj się” (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków 
  • Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (biografia), Wielka Litera, Warszawa 
  • Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 
  • Edward Pasewicz „Pulverkopf” (powieść), Wielka Litera, Warszawa 
  • Maciej Płaza „Golem” (powieść), W.A.B., Warszawa 
  • Kacper Pobłocki „Chamstwo”(esej), Czarne, Wołowiec 
Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród 7 książek nominowanych do Nike 2022 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymała Joanna Ostrowska za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”zdobywając nagrodę Nike Czytelników 2022. 

Więcej informacji – tutaj.

Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl 3 października. Laureat otrzyma voucher o wartości 5 tys. zł.

Uroczystość wręczenia Nike2022 została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl 

Relację z finałowej gali konkursu oraz specjalny materiał o zwycięzcy Nagrody Nike 2022 pojawi się już wkrótce na Wyborcza.pl/plebiscytnike, a w poniedziałek, 3 października także na łamach tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej”. 

Przez cały wieczór 2 października trwała też relacja z gali wręczenia Nike na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie. 

Organizatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

26. edycję Nagrody Literackiej Nikewspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.  

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.  

W 2021 r. jury przyznało Nike Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości “Kajś”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk.   

Więcej informacji: Wyborcza.pl/nike 

Nagroda Literacka Nike na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *