MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień 2021 w TVP Polonia

POLONIA 24. Od poniedziałku do piątku, godz. 22:05 + 2:10, od wtorku do soboty, godz. 6:00. „Polonia 24” to program newsowy skierowany do Polaków mieszkających w kraju i za granicą, koncentrujący się wokół problematyki polskiej oraz polonijnej. Prezentowane materiały podzielone są na sekcje: newsową, kulturalną, lifestylową oraz gospodarczą. Program prowadzą: Agata Konarska, Klaudia Carlos, Grzegorz Miśtal i Przemysław Toczek. „Polonia 24” jest „oknem na świat” dla naszych rodaków poza granicami kraju, ale również dla Polaków mieszkających w Polsce.

 

FOCUS ON POLAND
Od poniedziałku do piątku, godz. 0:00 + 5:45

Nowoczesny program informacyjny w języku angielskim tworzony z myślą o Polakach mieszkających poza granicami kraju oraz o cudzoziemcach, poszukujących rzetelnych informacji o historii i współczesnych wydarzeniach w Polsce. W „Focus of Poland” prezentowane są informacje z dziedziny polityki, gospodarki, kultury, historii, nauki, nowych technologii i sportu. Dzięki nim, widzowie spoza Polski poznają zagadnienia dotyczące specyfiki przemian społecznych w Polsce, a także jej obecności na arenie międzynarodowej. “Focus on Poland” pomaga cudzoziemcom zrozumieć Polskę i Polaków oraz kształtować pozytywny wizerunek naszego kraju za granicą.

PRZYSTANEK EMIGRACJA premiera
Poniedziałek godz. 18:50

Cykl historyczno-edukacyjny realizowany w Muzeum Emigracji w Gdyni. W każdym odcinku omówione zostaną emigracje Polaków z przesłaniem i dlaczego do nich dochodziło. W programie ukazana zostanie historia Dworca Morskiego i infrastruktury emigracyjnej w Gdyni. Przedstawione będą też dzieje XIX-wiecznego wychodźstwa elity polskiej z Rzeczpospolitej z powodów politycznych. Widzowie dowiedzą się, co skłaniało ubogą ludność z polskich miast i wsi do podjęcia decyzji o emigracji za Ocean. W programie znajdzie się także charakterystyka polskiej emigracji od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Program poprowadzi Monika Woźniak.

POLACY ŚWIATU premiera
Poniedziałek godz. 19:10

Cykl przedstawi niesamowite historie i życiorysy polskich emigrantów, którzy poświęcili się nauce. Zobaczymy ludzi, którzy swoim zacięciem i chęcią zmiany świata na lepsze przysłużyli się do rozwoju cywilizacji, a ich odkrycia i prace naukowe były krokami milowymi w takich dziedzinach jak medycyna, inżynieria, biologia, chemia czy fizyka.

Projekt trzynastu etiud filmowych przybliżających widzom sylwetki wybitnych polskich naukowców żyjących w różnych zakątkach świata, którzy swoją pracą i odkryciami dali podstawy do rozwoju nauki. W krótkich filmach poznamy niezwykłe historie wybitnych Polaków, którzy pomimo odległości, jaka ich dzieliła od Ojczyzny, sercem oddani byli Polsce, ale swoim umysłem i talentem służyli innym narodom. Plejadę polskich naukowców otwiera sylwetka Marii Skłodowskiej-Curie – podwójnej Noblistki.

NAD NIEMNEM – MAGAZYN POLAKÓW NA BIAŁORUSI
Wtorek, godz. 18:50 + 0:50

Cykliczny program społeczno-kulturalno-patriotyczny poświęcony Polakom żyjącym na Białorusi. Audycja prezentuje najważniejsze wydarzenia i relacje z uroczystości z udziałem Polaków mieszkających w tym kraju. Autorzy docierają do ludzi i miejsc związanych z historią dawnej Rzeczypospolitej. Przewodnikiem po polskich ścieżkach na Białorusi jest Aleksy Szota – znakomity krajoznawca, historyk polskiej kultury, sztuki i architektury. Dzięki programowi widzowie w Polsce i na świecie mają możliwość poznania warunków, w jakich żyją i mieszkają nasi Rodacy za wschodnią granicą.

STUDIO LWÓW
Wtorek, godz. 19:10 + 1:10

Program przygotowywany przez polskich dziennikarzy mieszkających we Lwowie. Magazyn ma formułę serwisu informacyjnego. Składa się z kilku zwięzłych, zapowiadanych ze studia, relacji dziennikarskich na temat tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie i czym żyją mieszkańcy Lwowa. Poruszane są ważne dla Polaków tematy – sytuacja polskiej mniejszości, edukacja w polskich szkołach, kultura, pamięć o bohaterach i dbanie o ważne miejsca polskiej historii na terenie Kresów.

KIERUNEK ZACHÓD
Środa, godz. 18:50 + 0:50

Magazyn przedstawia wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne, w których bierze udział zachodnioeuropejska Polonia. Szczególna uwaga autorów programu skupia się na prezentacji sylwetek Polaków, którzy na emigracyjnym gruncie rozsławiają dobre imię Polski.

MAGAZYN Z WYSP
Środa, godz. 19:10 + 1:10

Program prezentujący najciekawsze wydarzenia polonijne w Wielkiej Brytanii, mieszkających tam Polaków oraz poruszające ich problemy.

Stacja innowacjA
Czwartek, godz. 17:20

Opowieść o Polakach tworzących produkty i usługi, które podbijają zagraniczne rynki.
W nowym cyklu pokażemy polskich wynalazców pracujących na uczelniach, w firmach
i instytucjach badawczych, których łączy jedno – spektakularny sukces! Przewodnikiem po innowacyjnej Polsce jest Radek Brzózka.

WILNOTEKA
Czwartek, godz. 18:50 + 0:50

W magazynie informacyjno-kulturalnym o Wilnie i Wileńszczyźnie prezentowane są współczesne problemy, sukcesy, historia oraz tradycje Polaków i Litwinów. Opowiadamy o aktualnych wydarzeniach, ciekawych ludziach i niezwykłych miejscach. „Wilnoteka” to sprawy polskie na Wileńszczyzny w pigułce.

WSCHÓD
Czwartek, godz. 19:10 + 1:10

Program cykliczny realizowany na Kresach, Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej przybliża mieszkańcom naszego kraju miejsca urodzenia ich dziadów i pradziadów, pokazuje historię krainy, która przez wieki była częścią naszej ojczyzny. Za wschodnią granicą pozostały pamiątki naszej przeszłości, pozostały groby naszych bliskich i naszych bohaterów. Dla młodego pokolenia ten program to prawdziwa lekcja historii. Audycja łączy Kresowian porozrzucanych po całym świecie. Autorką cyklu jest Grażyna Orłowska–Sondej.

DEBATA POLONIA 24
czwartek, godz. 22:35 + 4:50

Cykl polonijnych debat. Prowadzący wraz z zaproszonymi gośćmi, omawiają najważniejsze bieżące sprawy dotyczące Polski i Polonii, dyskutują o historii i teraźniejszości.

POLONIA JEST KOBIETĄ
Piątek, godz. 17:20, poniedziałek, godz. 0:50, wtorek, godz. 12:15

Polki odnoszą coraz większe sukcesy na świecie. I to właśnie im poświęcony jest program „Polonia jest kobietą”. W cotygodniowych spotkaniach prowadząca Paulina Drażba przedstawia niesamowite historie trzech kobiet – Polek, które odniosły sukces za granicą.

AUSTRALIA EXPRESS (2 razy w miesiącu)
piątek, godz. 12:15, sobota g. 6:30

Magazyn przedstawiający wydarzenia z życia Polonii w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Zespół dziennikarzy na stałe mieszkający w Australii relacjonuje bieżące wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne. Widzowie poznają aktywność rodaków mieszkających na stałe w Australii (emigracja) i przebywających tam okresowo (kontrakt, tournée, pobyt czasowy, ekspedycja itd.). Intencją programu jest informowanie o życiu Polonii w obszarach aktywności zawodowej i prywatnej.

POLONIA EXPRESS (2 razy w miesiącu)
Piątek, godz. 18:50 + 0:50

„Polonia Express” w telegraficznym skrócie przedstawia wydarzenia z życia Polonii w USA. Zespół dziennikarzy, na stałe mieszkający w USA, śledzi i rejestruje bieżące wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne. Obserwują i relacjonują aktywność rodaków mieszkających na stałe w USA (emigracja) i przebywających tam okresowo (kontrakt, tournée, pobyt czasowy).
Intencją programu jest stałe komentowanie obecności Polonii we wszystkich obszarach aktywności: w życiu artystycznym, sportowym, naukowym, biznesowym, a także prywatnym, itd. W centrum uwagi „Polonia Express” znajdą się: działalność wybitnych naukowców, biznesmenów, artystów oraz zwykłych ludzi osiadłych na emigracji.

PRZYSTANEK AMERYKA, (2 razy w miesiącu)
Piątek, godz. 18:50 + 0:50

Przystanek Ameryka – cykl reportaży poświęcony amerykańskiej Polonii. Ich autorzy podróżują po USA i szukają śladów polskości, przestawiają wydarzenia i postaci historyczne ważne dla Polski i Stanów Zjednoczonych i poruszają aktualne tematy związane z tymi krajami.

OLA POLONIA – POLACY W BRAZYLII I AMERYCE POŁUDNIOWEJ
Piątek, godz. 19:10 + 1:10

Magazyn przedstawiający wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne, w których bierze udział Polonia w Ameryce Południowej. Przedstawiane są także sylwetki Polaków, którzy na emigracyjnym gruncie rozsławiają dobre imię Polski. Szczególnie interesujące są losy rodaków, którzy mieszkają w odległych krajach od wielu pokoleń.

KULTURALNI.PL
sobota, godz. 16:00 + 5:00, poniedziałek, godz. 14:20

Magazyn kulturalny informujący o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych i społecznych, które mają miejsce w Polsce oraz wśród polskiej diaspory. Prowadzący rozmawiają z gośćmi i widzami na tematy interesujące wszystkich, a szczególnie Polonię. Gośćmi programu są artyści, odkrywcy, naukowcy, intelektualiści. W każdym wydaniu także najbardziej znane i lubiane gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

Powroty
Niedziela, godz. 15:40

Program prezentujący sylwetki osób które podjęły decyzję o powrocie do kraju z emigracji. Bohaterowie „Powrotów” będą przedstawiani w różnych aspektach nowego życia: w pracy, domu, otoczeniu rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Opowiedzą, dlaczego wrócili i jakie są tego skutki. Historie te opatrzone są komentarzem psychologów, specjalistów od dziecięcej edukacji i urzędników.

SERIALE (wybrane pozycje premierowe w TVP Polonia)

STULECIE WINNYCH (S. iii)
Sobota, godz. 20:15, poniedziałek, godz. 12:35, wtorek, godz. 3:30

Kontynuacja losów rodziny Winnych. Trwają przygotowania do ślubu Stanisława i Andzi. Nieoczekiwanie Andzia stawia poważne ultimatum. Po czterech latach pobytu w więzieniu, na wolność wychodzi Michał. Przed więzieniem czeka na niego stęskniona Ania. Czy Michał odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Po śmierci Stalina, w Polsce nastaje odwilż. Gomułka przemawia w Warszawie i porywa tłumy. Wszyscy mają nadzieję na zelżenie reżimu i powrót do życia w choćby umiarkowanej wolności. Ania, Mania i Ryszard są świadkami tego wystąpienia. Tymczasem życie na wsi płynie własnym rytmem.

Obsada: Jan Wieczorkowski, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Barbara Wypych, Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Weronika Humaj, Lesław Żurek, Patryk Szwichtenberg, Stefan Pawłowski, Piotr Rogucki, Kamila Bujalska, Sonia Mietielica, Bartłomiej Kotschedoff.
Produkcja: 2021

BLONDYNKA (S. IX)
Niedziela, godz. 20:15, poniedziałek, godz. 13:30, piątek, godz. 4:50

Dziewiąta seria popularnego serialu „Blondynka” rozpoczyna się od wyjaśnienia dramatycznego wydarzenia, w którym Dawid, mąż tytułowej bohaterki, weterynarz Sylwii Kubus, rozbija samochód i trafia do szpitala. Jest na oddziale intensywnej terapii w śpiączce. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy w szpitalu pojawia się Marta Retzer, która wyznaje Sylwii, że jest w ciąży z Dawidem. Jasiunia i doktor Fus proponują Sylwii, żeby zamieszkała z nimi, dopóki Dawid się nie wybudzi. Wójt Traczyk spotyka się z japońskim inwestorem Tanaką. Japończyk przedstawia bardzo ambitne plany rozwoju Majaków. Sydney Struś przychodzi do księdza Błażejczyka po poradę. Gdy ksiądz dowiaduje się, że Struś miał żonę w Australii, zaleca w ramach pokuty oczyszczenie duszy i środowiska, które go otacza. Tymczasem Elwirka pracuje nad swoim sklepem internetowym.
Obsada: Marta Żmuda Trzebiatowska, Honorata Witańska, Katarzyna Ankudowicz, Magdalena Biegańska, Izabela Dąbrowska, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Grabowski, Małgorzata Jabłońska, Wojciech Kalinowski.

Produkcja: 2020

W PAŚMIE FILMOWYM JESIENIĄ RÓWNIEŻ PREMIERY FILMOWE:

Powidoki

Andrzej Wajda przedstawia historię człowieka niezłomnego – Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy (Bogusław Linda). Głównym bohaterem filmu jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

Obsada: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Mariusz Bonaszewski, Szymon Bobrowski, Aleksander Fabisiak.
Reżyseria Andrzej Wajda, 2016

Czarny mercedes

Warszawa, czerwiec 1942 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta Landau, żona szanowanego adwokata – Karola Holzera. Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji, a równocześnie zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania Holzera z wysoko postawionym oficerem SS – Maximilianem Grafem von Fleckensteinem. Czy nadkomisarz Król, który znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie dowódcy Gestapo – Ernsta Kluge, zdoła odnaleźć mordercę kobiety, zanim ten ponownie przeleje krew?

Obsada: Maria Dębska, Aleksandar Milićević, Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Sonia Bohosiewicz, Izabela Dąbrowska, Natalia Rybicka, Andrzej Baranowski.
Reżyseria Janusz Majewski, 2019

Jak pies z kotem

Autobiograficzna, pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.

Obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Aleksandra Konieczna, Marcin Stępniak, Marian Buczkowski, Jan Kondratiuk, Vera Kondratiuk.
Reżyseria Janusz Kondratiuk, 2018

Ach śpij kochanie

Historia osnuta na faktach. Kraków, maj 1955. Polska w okowach stalinowskiego terroru. Władysław Mazurkiewicz – przystojny, elegancki, pełen uroku playboy – żyje i bezkarnie popełnia kolejne morderstwa. Z zagadką zbrodni Mazurkiewicza mierzy się młody, oddany systemowi milicjant – Karski. Pod wpływem prowadzonego przez siebie śledztwa, które rozwija się w zaskakujący sposób, Karski rewiduje swoje poglądy. W efekcie niezłomności śledczego Mazurkiewicz zostaje skazany i zawisa na szubienicy.

Obsada: Andrzej Chyra, Tomasz Schuchardt, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Grabowski, Katarzyna Warnke, Karolina Gruszka, Katarzyna Figura.
Reżyseria Krzysztof Lang, 2017

Plan B

Obyczajowy film o miłości. Bohaterów poznajemy kilkanaście dni przed Walentynkami, w chwili, gdy w ich życiu wydarza się coś całkiem nieoczekiwanego. Sytuacje, z którymi się konfrontują, prowadzą do zaskakujących rozwiązań. Wnoszą w ich życie nową jakość, za sprawą przypadku, bądź zrządzenia losu. Dają nadzieję na odnalezienie prawdziwych uczuć i autentycznych więzi.

Obsada: Kinga Preis, Marcin Dorociński, Edyta Olszówka, Roma Gąsiorowska, Małgorzata Gorol, Adam Cywka, Krzysztof Stelmaszyk, Dorota Kolak, Rory Keenan.
Reżyseria Kinga Dębska, 2018

Wszystko gra

Opowieść o miłości, przyjaźni i radości życia. Historia, która działa niczym zastrzyk optymizmu i pozytywnej energii. W filmie można usłyszeć największe hity gigantów polskiej sceny muzycznej: Perfectu, Maanamu, T.Love czy Lombardu, w zupełnie nowych aranżacjach. Kultowe teksty Osieckiej, Grechuty czy Hołdysa, czyli piosenki, które znamy i kochamy.

Obsada: Kinga Preis, Eliza Rycembel, Stanisława Celińska, Sebastian Fabijański, Antoni Pawlicki, Anna Tomaszewska, Krzysztof Stroiński, Paweł Wawrzecki.
Reżyseria Agnieszka Glińska, 2016

Teatr telewizji

Halo, halo, tu mówi Warszawa

Spektakl ukazuje rolę, jaką we wrześniu 1939 roku, w oblężonej przez Niemców Warszawie odegrało Polskie Radio.
Reżyseria Ewa Małecki, 2020

Panna Maliczewska – spektakl Gabrieli Zapolskiej – rekonstrukcja TTV z 1969 roku

Panna Maliczewska, naiwna 19-latka, może niezbyt mądra, ale wrażliwa i ambitna, obdarzona przez naturę urodą i zalążkiem talentu, mieszka kątem w ponurej izbie będącej skrzyżowaniem pralni, suszarni i sypialni dla biedaków. Rzekomo dobroduszna gospodyni Żelazna popycha niewypłacalną lokatorkę w ramiona Dauma, dość zamożnego mecenasa.

Reżyseria: Józef Słowiński, 1969

Powołanie spektakl Pawła Woldana o Karolu Wojtyle

Droga Karola Wojtyły do kapłaństwa. Do Krakowa przyjeżdża z Wadowic 18-letni Karol, aby podjąć studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a kończy w momencie przyjmowania święceń kapłańskich z rąk kardynała Adama Sapiehy.

Reżyseria: Paweł Woldan, 2020

Jednocześnie monodram Przemysława Stippy

Jednoczesność – temat tak mocno zafascynował bohatera monodramu Griszkowca, że postanowił na oczach widzów dokonać wiwisekcji własnego życia, rozłożyć je na czynniki pierwsze i odpowiedzieć na ważne pytania. Kim jestem? Czy mój mózg, moja ręka, moje oko to też ja? Jak mam postrzegać świat? Jak rozumieć w nim siebie? Jak czerpać z niego więcej? Spektakl jest zaproszeniem do intymnej podróży w głąb nas samych, do rozmowy o człowieku, jego cielesności, emocjonalności, wrażliwości.

Reżyseria: Artur Tyszkiewicz, 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *