MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień 2022 w TVP Historia i TVP Historia2

Wszystkie premiery TVP Historia są emitowane online na kanale TVP Historia2: https://historia2.tvp.pl .

 

PREMIERY

OD POPIELA DO PIASTA emisja w październiku

Nowy film z serii „Tajemnice początków Polski”. Barwne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych i komputerowe wizualizacje pierwszych grodów przywołują nieznane, pogańskie czasy poprzedzające chrzest Mieszka I. Film prezentuje zaskakujące hipotezy naukowców, które zmieniają spojrzenie na początki kształtowania się dynastii Piastów, poczynania pierwszych wodzów plemiennych i wydarzenia, które doprowadziły do konfrontacji dwóch największych formacji wodzowskich żyjących po obu stronach Warty – Piastów i Popielidów.
Reżyseria: Zdzisław Cozac

Z WIESZAKA HISTORII emisja od 1 października
Sobota, godz. 13:50

Wciągające „fashion story” dla każdego, kto dostrzega rolę i znaczenie ubioru. Strój prowokował, informował, czasem nawet był wyrazem buntu. Prowadząca, Lucyna Rotter zagląda do „szafy dziejów” pełnej historycznych faktów, symbolicznych przekazów, postaci i rekwizytów oraz modowych zagadek. W podglądaniu historii pomagają jej młodzi projektanci, specjaliści branży modowej i zaproszeni goście. Nowy program odsłania dzieje ubioru oraz jego kulturowe znaczenie, modę, która na przestrzeni lat kształtowała zmysłowość ludzi, rozbudzała ich potrzeby i rozwijała kreatywność.

Reżyseria: Jarosław Migoń

POLSCY. SERYJNI… emisja od 6 października
Czwartek, godz. 22:00 ???

Fascynująca i mroczna podróż po historii polskiej kryminalistyki, medycyny sądowej, a także obyczajowości okresu PRL. Jest to opowieść o przestępcach, którzy w okresie PRL budzili strach i byli obiektem zainteresowania mediów. Wraz z Przemysławem  Semczukiem, autorem książek, takich jak: „Wampir z Zagłębia”, „M jak morderca” czy „Kryptonim Frankenstein” – przedstawiamy historię owianych złą sławą sprawców, których zbrodnie wstrząsnęły Polską. Autorzy serii będą szukać odpowiedzi na pytania o to, co popychało ich do zła, jak ich zdemaskowano i czy zostali ukarani. W kolejnych odcinkach wykorzystane zostaną unikalne materiały archiwalne TVP, IPN, Polskiego Radia, archiwów państwowych oraz sądów powszechnych, gdzie odbywały się procesy sprawców.

Reżyseria: Piotr Litka

W POLSKĘ JEDZIEMY emisja od 18 września
Niedziela, godz. 16:00

Cykl filmowy, dzięki któremu widzowie odwiedzą malownicze zakątki Polski i poznają ich dzieje. Zobaczymy m.in. Sandomierz, jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast, unikalną w skali Europy twierdzę Ossolińskich, zamek Krzyżtopór, czy też jedne z najbardziej fotogenicznych pałaców w Zaborowie oraz Jadwisinie. Autor programu, Krzysztof Jaroszyński podróż wzbogaca historycznymi oraz osobistymi anegdotami. Doświadczenia satyryka prezentowane z przymrużeniem oka nadają lekkości jego turystycznemu przewodnikowi. Znajdą się w nim użyteczne rady, rekomendacje odwiedzin wyjątkowych zakątków, a także mnóstwo humoru oraz intrygujących zwrotów akcji.

Reżyseria: Krzysztof Jaroszyński

Kontynuacje

Giganci Historii emisja od 3 września
Sobota, godz. 19:00

„Giganci Historii” to oryginalny i nagradzany na międzynarodowych konkursach format Telewizji Polskiej. Pierwszy w Polsce teleturniej realizowany z takim rozmachem i jedyny, który dotyczy wyłącznie wiedzy historycznej.

Każdy odcinek jest poświęcony osobnemu tematowi. Rywalizuje pięciu graczy, którzy odpowiadają na pytania przygotowane przez ekspertów, dziennikarzy oraz konkurentów. Zawodnicy mierzą się ze sobą w trzech emocjonujących rundach – „Kto pierwszy, ten lepszy”, „Bitwa o punkty” oraz „Szach mat”. Do wielkiego finału przechodzi trzech graczy, którzy zgromadzili największą liczbę punktów. Zawodnicy odpowiadają na jedno wybrane pytanie (przygotowane przez ekspertów) o określonym poziomie trudności – do wyboru są pytania za 30, 60 i 100 punktów. Na każdym etapie rozgrywki, oprócz wiedzy na dany temat, liczy się również odpowiednia strategia. Na zwycięzcę każdego odcinka czeka zaszczytne miejsce na tronie Giganta Historii oraz nagroda w wysokości 20 tys. złotych. Program prowadzą: Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski.

Nie taka prosta historia emisja od 3 września
Sobota, godz. 15:50

Kultura popularna od zawsze czerpała pełnymi garściami z wątków historycznych. Nie tylko filmy i seriale, ale też liczne gry komputerowe czy książki beletrystyczne oparte są na wydarzeniach z dziejów minionych. Autor i prowadzący program, Wiktor Świetlik, razem z zaproszonymi ekspertami, wyjaśnia, co w danym dziele jest prawdą historyczną, a co jedynie scenariuszową fikcją. Każdy odcinek programu „Nie taka prosta historia” poświęcony jest jednej produkcji.

Tytuły jesiennych odcinków to: „Polskie drogi”, „Marco Polo”, „Gierek”, „Babilon Berlin”, „Monachium: W obliczu wojny”, „Krzyżacy”, „Gomorra”, „Bo we mnie jest seks”, „Sukcesja”, „Braveheart” oraz „Fauda”.

SPÓR O HISTORIĘ  emisja od 3 września
Sobota, godz. 17:30

Program publicystyczny prezentuje mało znane fakty z historii, związane z nimi kontrowersje
i zaskakujące interpretacje. Swoimi opiniami podzielą się najwybitniejsi polscy historycy, goście Tomasza Mullera. Serię otworzy odcinek pt. „Polscy Prymasi”.

PRZESTRZEŃ PAMIĘCI emisja od października
Niedziela, godz. 11:15

Kolejne odcinki cyklu w interesującej formie przybliżą najciekawsze nowo wybudowane
i odrestaurowane muzea w Polsce. Osoby związane z ich historią oraz muzealników odpowiedzialnych za obecne ekspozycje, wystawy i najcenniejsze eksponaty zaprosi do rozmowy Marcin Wikło. Program będzie stanowił dynamiczny i multimedialny przewodnik po muzeach, skarbcach i kolekcjach, do których warto wybrać się z całą rodziną. Jesienią autorzy programu odwiedzą m.in.: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Katyńskie w Warszawie.

NARODZINY NAZIZMU emisja od 21 października

Trzyodcinkowa seria dokumentalna BBC, której twórcy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie – jak doszło do tego, że rządy w Niemczech przejęli faszyści. To spojrzenie na drogę Hitlera do władzy z punktu widzenia osób z jego najbliższego otoczenia – tych, którzy utorowali mu drogę i tych, którzy próbowali go powstrzymać. Trzecia rzesza to ciąg politycznych intryg, których areną stał się niemiecki parlament oraz demontaż demokracji, który uczynił z Hitlera wszechmocnego Führera. W kolejnych odcinkach cyklu dokonana zostanie analiza, czy taki rozwój wydarzeń był nieunikniony. Padną pytania o znaki ostrzegawcze – jakie podjęto decyzje, jakich szans nie wykorzystano i jakie błędne oceny nie zdołały powstrzymać Hitlera i zmienić biegu historii.
Reżyseria: Julian Jones

NARODZINY NAZIZMU seria II emisja od 18 listopada

W drugiej części dokumentalnego cyklu BBC autorzy przybliżają decydujące starcie II wojny światowej Adolfa Hitlera i Józefa Stalina. Będąc u szczytu swej potęgi, Führer próbuje oszukać sowieckiego przywódcę – przedstawia plan inwazji na Wielką Brytanię, a jednocześnie potajemnie przygotowuje atak na Związek Sowiecki. Stalin ma jednak szpiega w kwaterze głównej Hitlera. Obaj dyktatorzy przejmują dowodzenie nad własnymi armiami, a ludzie Hitlera składają fałszywe obietnice jego największemu przeciwnikowi. W obliczu klęski Niemiec na froncie wschodnim Hitler zostaje zmuszony do odwrotu. Pojawiają się głębokie konflikty wewnątrz jego otoczenia, narasta przeciwko niemu opór, a „wewnętrzny wróg” knuje, jak go zabić i ocalić Niemcy. Wniknięcie w umysły dwóch dyktatorów, których złudzenie niezwyciężoności doprowadziło do własnej klęski, to opowieść o tym, dlaczego upadają autorytarne reżimy. Jest to również przerażający opis diabolicznego połączenia pychy, bezwzględnych decyzji i mrocznej sztuki politycznej, które miało zniszczyć wolność, ale ostatecznie przyniosło zgubę jego twórcom.

Reżyseria: Julian Jones

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *