MediaTVPZapowiedzi TV

Jesień w TVP Historia

„Giganci historii” to autorski format Telewizji Polskiej, połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji historii.

 

NOWOŚCI

„GIGANCI HISTORII” – teleturniej. PREMIERA

premiery w soboty o godz. 19.00 powtórki w niedziele o godz. 16:30,

Giganci historii to autorski format Telewizji Polskiej, połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji historii. Teleturniej dedykowany miłośnikom historii składający się z trzech rund: „Kto pierwszy ten lepszy”, w której uczestnicy odpowiadają na pytania testowe, „Bitwa o punkty” w której do wyboru są pytania o różnym stopniu trudności, a co za tym idzie różnie punktowane, „Szach mat – etap”, na którym trzeba odpowiedzieć na pytania przygotowane przez konkurentów oraz „Finał” z pytaniami eksperckimi. Na finalistę teleturnieju czeka tytuł „Giganta historii” i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz. Opiekę merytoryczną sprawuje prof. Janusz Odziemkowski. Tematem pierwszego odcinka jest Bitwa Warszawska, a kolejnych m.in. Bitwa o Anglię, narodziny „Solidarności”, Kampania polska 1939 r., Giganci starożytnego świata i Władysław Łokietek.

„TWARZE SOLIDARNOŚCI” – program publicystyczny. PREMIERA

Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 17:45

Cykliczny program historyczny Tadeusza Płużańskiego, poświęcony przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Przybliża przede wszystkim tematykę strajków lipca/sierpnia 1980 roku, które doprowadziły do podpisania umów między protestującymi a komunistyczną władzą.

„CI CHOLERNI POLACY” – cykl dokumentalny. PREMIERA

Emisja w soboty o godz. 22:30 od 12 września

Cykl dokumentalny prezentujący historię Polaków walczących w Bitwie o Anglię.

„TU WSZYSTKO JEST POLSKĄ” – program publicystyczny. PREMIERA

Emisja w soboty o godz. 14:00 od 5 września

Nowy cykl prezentujący, przez pryzmat Wawelu ciągłość polskiej historii i znaczenie jakie to miejsce odegrało w dziejach państwa polskiego. Rozmowy Piotra Legutki z zaproszonymi gośćmi prowadzone będą w przestrzeni wzgórza, w katedrze i komnatach zamkowych. W programie, nowatorskie opracowanie graficzne poszczególnych odcinków cyklu, ikonografia i występy baletowego zespołu „Cracovia Danza”.

ZNANE I LUBIANE W NOWEJ ODSŁONIE

Autorzy znanych i lubianych programów jesienią podejmą nowe tematy i nowe wyzwania w premierowych odcinkach cykli TVP Historia.

„KUCHNIA JAGIELLONÓW” – program kulinarny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w niedziele o godz. 15:45

Łukasz Modelski z perspektywy dawnych przepisów i kompozycji smaków opowiada o historii dynastii Jagiellonów.

„TEATR WOJNY” – program publicystyczny połączony z widowiskiem teatralnym. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w piątki o godz. 20:45

Spektakle teatrów telewizji dedykowanych historii i historycznym wydarzeniom, poprzedzone publicystycznym programem Mikołaja Mirowskiego, przybliżającym kontekst historyczny prezentowanych w spektaklu wydarzeń.

„EKSPERTYZA” – cykl dokumentalny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w piątki o godz. 20:15

W każdym odcinku Piotr Litka i Tomasz Kamiński przyglądają się znanym historycznym wydarzeniom przez pryzmat najnowszych osiągnięć kryminalistyki i nowoczesnych technik badawczych.

„W PÓŁ DO TRZECIEJ RP” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w piątki o godz. 18:00

Program Andrzeja Karczmarczyka i Dobrosława Rodziewicza poświęcony okresowi tzw. transformacji. W programie  analizowane są wybrane przekazy medialne z lat 1989 – 1994.

„Z WIDOKIEM NA WAWEL” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w środy o godz. 22.00

Punktem wyjścia każdego z odcinków jest rocznica lub bieżące wydarzenie, które jest podstawą do dyskusji Pawła Nowakowskiego z zaproszonymi gośćmi. Tytułowe zagadnienie staje się pretekstem do ukazywania analogii historycznych, naświetlania podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych.

„ARCHIWUM ZIMNEJ WOJNY” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w piątki o godz. 22:00

Cykl autorstwa Andrzeja Mietkowskiego i Jana Sosińskiego oparty m.in. na unikatowych nagraniach z weteranami zimnej wojny. Cykl powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

„PO PRL-u” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja we wtorki o godz. 22:00

Beata Michniewicz rozmawia z naukowcami o procesach historycznych, które doprowadziły do przemian w Polsce po roku 1989.

„HISTORIA NA TEN CZAS” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 20:00

„Historia na ten czas” to zbiór krótkich programów zawierających wypowiedzi wybitnych znawców dziejów Polski i historyków idei.

„SĄDY- PRZESĄDY” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w czwartki o godz. 22:00

„Sądy – przesądy” to blok programów publicystycznych: „Rozróby u Kuby” – prowadzi Jakub Moroz, „Świat nie-przedstawiony” – autorstwa Darii Przybyły oraz „W powiększeniu” – rozmowy Jakuba Moroza i Mateusza Wernera.

„FLESZ HISTORII” – program informacyjny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w poniedziałki o godz. 17:15

Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii: obchodach rocznicach, premierach filmowych i wystawach muzealnych.

„EX LIBRIS” – magazyn o książkach. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w czwartki o godz. 16:45

„Ex Libris” to program poświęcony wydawnictwom historycznym. W atrakcyjnej formie przedstawia nowości, tytuły pod patronatem TVP Historia, recenzje książek, ważne nowości na rynku wydawniczym. Stałym elementem programu są rozmowy dziennikarza i publicysty Wiktora Świetlika oraz prof. Antoniego Dudka, którzy recenzują książki.

„SPÓR O HISTORIĘ” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w poniedziałki o godz. 22:00

Kontrowersje, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów. Swoje opinie prezentują najwybitniejsi polscy historycy, goście Tomasza Mullera.

„RODZINY WYKLĘTYCH MAJĄ GŁOS” – program publicystyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w środy o godz. 16:45

Cykl rozmów Tadeusza Płużańskiego z rodzinami wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych.

„BYŁO NIE MINĘŁO” – magazyn historyczny. PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w poniedziałki o 16:45 

Cykl Adama Sikorskiego o charakterze wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo; ekipa przeszukuje miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, równolegle autor przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, których dotyczy pogram.

„WOJOWNICY CZASU” – cykl dokumentalny.  PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w niedziele o godz. 14:00

Cykl Grzegorza Gajewskiego dotyczący rekonstruktorów, kolekcjonerów i żołnierzy różnych formacji ochotniczych, którzy pasjonują się odtwarzaniem historii.

PREMIERY SERIALI DOKUMENTALNYCH W TVP HISTORIA

„BIBLIA”

Emisja w soboty i niedziele o godz. 14:45

Cykl filmów opowiadający o głównych postaciach biblijnych, takich jak Abraham, Mojżesz, Salomon, Samson i Dalila, Józef, Jezus. Pierwsza część – Genezis to opowieść o historii świata zawartej w Księdze Rodzaju, ostatnia Apokalipsa według świętego Jana

Pasmo „NA DALEKIM WSCHODZIE”

Emisja w poniedziałek o godz. 22:30

„Zapomniani sojusznicy – w poszukiwaniu birmańskich bohaterów” – PREMIERA

Od 7 września

Dzięki filmowi widzowie będą mogli poznać weteranów II wojny światowej żyjących w Birmie. Sally McLean i jej zespół odszukali birmańskich żołnierzy, którzy mogli opowiedzieć przed kamerą o swoich wojennych losach.

„Nieznane taśmy filmowe – Singapur” – PREMIERA

14 września, 21 września

Seria pokazuje najstarsze nagrania filmowe z Singapuru, datowane na 1900 rok. Niektóre pozycje z tego niezwykłego archiwum nigdy wcześniej nie były pokazywane. Zostały zrekonstruowane i zdigitalizowane przez British Film Institute.

„Nieznane taśmy filmowe – Indie” – PREMIERA

28 września, 5.października

Seria dotycząca życia w kolonialnych Indiach na początku XX wieku. Pokazuje najstarsze uchwycone przez kamerę sceny z życia Indii: od niekończących się pochodów słoni niosących hinduskich maharadżów, przez symboliczną wizytę brytyjskiego króla Jerzego V, po sceny z walki Gandhiego o niepodległość Indii.

„Azjatyckie stulecie” – PREMIERA

Od 12 października do 30 listopada

Jak Korea Północna zbudowała swoją bombę nuklearną? Jak doszło do podziału Indii? Dlaczego śmierć Mao była początkiem nowej ery w Chinach? Seria przybliża kluczowe wydarzenia, które ukształtowały współczesną Azję.

„Wojna koreańska” – PREMIERA

7 grudnia, 14 grudnia

Cykl dotyczący wojny koreańskiej, przez wielu historyków uznawanej za najpoważniejszy konflikt od czasów II wojny światowej. Zawiera unikatowe materiały filmowe, które stały się dostępne opinii publicznej po otwarciu archiwów w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Korei Południowej. Pozwalają odkryć na nowo konflikt, który ukształtował nasz świat.

„Wielki głód w Chinach”  – PREMIERA

21 grudnia

Film dokumentalny ukazujący cenę jaką Chińczycy musieli zapłacić za kampanię gospodarczą prowadzoną w latach 1958–1962, przez Mao po to, by zacofane Chiny wyprzedziły największe gospodarki świata i osiągnęły autonomię od ZSRR. W wyniku katastrofalnego głodu zginęło wówczas od 36 do 55 milionów ludzi. Film oparty na relacjach ocalałych świadków, materiałach archiwalnych, tajnych dokumentach i wypowiedziach historyków.

„Nieznane taśmy filmowe – Chiny” – PREMIERA

28 grudnia, 4 stycznia

Znany twórca filmowy Christopher Doyle prezentuje w tym wyjątkowymi i nagradzanym filmie żywe obrazy z historii Chin. Film oparty jest o materiały z chińskiej kolekcji British Film Institute. Te niepokazywane wcześniej fragmenty dostarczają nowych informacji na temat przełomowych momentów z chińskiej historii. Widzowie będą mogli zobaczyć unikatowe kadry z pierwszego chińskiego filmu z czasów dynastii Qing czy materiały filmowe z czasów komunizmu.

Pasmo „NA WSCHÓD OD BUGU”

Emisja we wtorki o godz.  1:00

„GUŁAG, życie pod sowieckimi rządami” – PREMIERA

3 listopada

Historia jednego z najbardziej brutalnych systemów penitencjarnych – radzieckich gułagów, który obejmował sieć obozów od Moskwy po granice wschodniej Syberii.

„KGB – miecz i tarcza Sowietów” – PREMIERA

Od 10 do 24 listopada

Historia działania służb bezpieczeństwa w Rosji, wykorzystywanych przez państwo sowieckie do tłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu wobec władzy. Masowe egzekucje, tajne wojny, zamachy stanu, kradzież bomby atomowej z USA i wiele innych znakomicie udokumentowanych przykładów akcji podejmowanych przez KGB.

„Historia GUŁagu” – PREMIERA

Od 1 grudnia do 15 grudnia

Poszczególne odcinki cyklu pokazują różne etapy działania Gułagów od czasów rewolucji 1917 roku i utworzenia w ZSRS systemu obozów pracy przymusowej, w którym miliony ludzi wykonywały niewolniczą pracę przez wojnę domową w Rosji, okres wielkiego terroru, II wojnę światową, zimną wojnę i śmierć Stalina po rządy Michaiła Gorbaczowa. Seria przybliża losy zarówno katów, jak i ofiar na podstawie wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych i badań historyków i ekspertów.

„Stalin-Trocki, walka na śmierć i życie” – PREMIERA

22 grudnia

Historia toczącego się przez 20 lat konfliktu między dwoma wiodącymi postaciami sowieckiej rewolucji Józefem Stalinem i Lwem Trockim. Ideologicznego pojedynku miedzy dwoma wizjami komunizmu ale też dwoma skrajnie różnymi osobowościami. Eliminując Trockiego, Stalin osiągnął najwyższy urząd i absolutną władzę.

Pasmo „AMERYKAŃSKI SEN”

Emisja w środy o godz. 20:00

„Największe mity w historii Ameryki” – PREMIERA

2 września, 9 września

Autorzy cyklu odwiedzą Nowy Jork, Atlantę, Boston i Arizonę, żeby zmierzyć się ze stereotypami dotyczącymi amerykańskich mitów: rewolucji amerykańskiej, wojny domowej, amerykańskiego snu. Seria odnosi się do wielu przekłamań i niedopowiedzeń, które do tej pory funkcjonują w obiegowej historii Stanów Zjednoczonych.

„Era Bushów: rodzina, obowiązki, władza” – PREMIERA

Od 16 września do 21 października

Cykl prezentuje historię Bushów, rodziny z której wywodziło się dwóch prezydentów USA. To pełna zwrotów akcji opowieść o braterskiej rywalizacji, wpływowych kobietach i ostrej politycznej walce, sukcesach, tragediach i skandalach politycznych. Dzięki wypowiedziom biografów, historyków i członków klanu Bushów jest to rzetelna analiza jednej z najpotężniejszych rodzin Ameryki.

„Amerykańskie dynastie. Klan Kennedych”

Od 28 października do 2 grudnia

Seria pokazuje jak osobiste relacje w rodzinie Kennedych kształtowały wydarzenia na amerykańskiej i globalnej scenie politycznej, od zimnej wojny po krach na Wall Street. Widzowie będą mogli prześledzić drogę Johna F. Kennedy’ego do fotela prezydenckiego, jego skomplikowane relacje z żoną Jackie i bratem Bobbym, kluczową rolę braci w kryzysie kubańskim i następstwa zabójstwa JFK. Narratorem serii jest amerykański aktor Martin Sheen.

„John Ford, człowiek, który wymyślił Dziki Zachód”

9 grudnia

Biografia Johna Forda – reżysera westernów, które stały się kanonem światowego kina. Do dziś nikomu nie udało się pobić jego rekordu – zdobył cztery Oscary za samą tylko reżyserię. Ford rozwijając konwencję westernów, wraz z ich bohaterami kreowanymi przez gwiazdy takie jak Henry Fonda, James Stewart czy John Wayne, przestawiał własną wersję historii Stanów Zjednoczonych.

„Pionierski lot przez Pacyfik” – PREMIERA

Od 16 do 30 grudnia

Seria przybliża historię pierwszego zakończonego sukcesem  lotu nad Oceanem Spokojnym, w 1935 roku przez statek powietrzny Pan American Airways nazywany China Clipper. Dziewiczy rejs Clippera, liczący 8700 mil, był kulminacją ośmiu lat prób, doświadczeń i wprowadzania wielu innowacji, w których udział wzięły setki ludzi.

„Historia w postaciach zapisana”- PREMIEROWE ODCINKI

Emisja w soboty o godz. 23:00 (powtórka w poniedziałki o godz. 20:15)

Seria, w oparciu o archiwalia, fragmenty biograficznych filmów fabularnych i wypowiedzi ekspertów, przybliża losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. Gospodarzem programu jest Stéphane Bern, francuski prezenter. Bohaterami kolejnych epizodów będą między innymi: Leonardo da Vinci, Winston Churchill, Jean de La Fontaine, Teresa Liseux i Napoleon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *