MediaPolsatZapowiedzi TV

Katarzyna Grochola prowadzącą nowy program „NIEWIDZIALNE: STOP PRZEMOCY” na Crime+Investigation Polsat (wideo)

Co 40 sekund jakaś kobieta w Polsce doświadcza przemocy. Atak najczęściej przychodzi ze strony kogoś, kogo dobrze znają, a formy przemocy przybierają różne formy: fizyczną, seksualną, psychiczną czy ekonomiczną. Cztery bohaterki, którym udało się wyrwać z koszmaru i skorzystały z pomocy Centrum Praw Kobiet, opowiedziały swoje historie w wyjątkowym programie dokumentalnym „NIEWIDZIALNE: STOP PRZEMOCY”, którego premierowe odcinki będą pokazywane w Crime+Investigation Polsat w piątki o 22:00 od 9 października.

 

 

Ich opowieści wysłuchała prowadząca program pisarka Katarzyna Grochola, która w swoim dorobku literackim i scenariuszowym wielokrotnie zajmowała się tematem przemocy domowej. Grochola pomaga swoim rozmówczyniom otworzyć się i ukazać prawdę o tym, co je spotkało. To często niewidzialny, ukryty w czterech ścianach domu i trwający wiele lat problem, do którego kobiety się boją lub wstydzą przyznać.

 

 

Przez całe życie słucham cudzych historii. W programie „Niewidzialne: stop przemocy” miałam okazję spotkać się z odważnymi kobietami, które zdecydowały się mówić pełnym głosem w trosce o innych – „uważaj”, „nie daj się nabrać”, „reaguj wcześniej niż ja”. Moje rozmówczynie przekonują inne kobiety, że mogą sobie poradzić i że nie muszą się bać. To niezwykły przekaz. Jeśli ktokolwiek zdecyduje się powiedzieć dość, to odwaga tych kobiet nie pójdzie na marne komentuje Katarzyna Grochola.

Katarzyna Grochola to jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury współczesnej, a jej książki sprzedano do tej pory w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Twórczość Grocholi opowiada przede wszystkim o relacjach międzyludzkich, ze szczególną troską o sytuację kobiet. Kwestii przemocy wobec kobiet poświęciła powieść „Trzepot skrzydeł” – to historia Hanki, której życie pozornie układa się szczęśliwie – ma męża, pracę i własny dom. Jednak, gdy drzwi się zamykają, zaczyna się koszmar. Przedstawiając na kartach książki różne oblicza przemocy domowej, Katarzyna Grochola udowadnia, że los kobiet nie jest jej obojętny.

Produkcja serii dokumentalnej „NIEWIDZIALNE: STOP PRZEMOCY” jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy A+E Networks i telewizji Crime+Investigation. Akcja “STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET” wystartowała 25 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i potrwa do końca 2020 roku. Oficjalnym partnerem kampanii w Polsce jest Centrum Praw Kobiet, największa polska organizacja wspierająca kobiety, które doświadczyły przemocy. Za reżyserię programu odpowiada Wit Dziki z Dziki Film, a scenariusz stworzyła Jolanta Gwardys. Za produkcję ze strony A+E Networks Poland odpowiada Agnieszka Kubiak.

Akcja „Stop przemocy wobec kobiet” jest międzynarodową inicjatywą realizowaną na wszystkich kanałach Crime+ Investigation w Europie. W Polsce przemoc domowa jest dużym problemem, stąd nasze szczególne zaangażowanie w tę inicjatywę. Wyprodukowaliśmy nie tylko spoty społeczne i wsparliśmy Centrum Praw Kobiet, ale również zdecydowaliśmy się stworzyć cykl dokumentalny, w którym prezentujemy historie kobiet, które doświadczyły przemocy. Do współpracy zaprosiliśmy Katarzynę Grocholę. Od początku wydawała nam się odpowiednią osobą do przeprowadzenia trudnych rozmów z kobietami, które były na tyle odważne, żeby nie tylko opowiedzieć nam o swoich przejściach, ale również walczyć o siebie. Rozmowy te są poruszające, wstrząsające i dogłębnie opisują procesy, które zazwyczaj prowadzą do pojawienia się przemocy domowejmówi Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji w A+E Networks.

 

 

Każdy odcinek programu poświęcony został innej kobiecie. Rozmowy z Nimi zostały uzupełnione o wypowiedzi ekspertek z Centrum Praw Kobiet, które na co dzień niosą ofiarom pomoc psychologiczną, prawną i zawodową. Program „NIEWIDZIALNE: STOP PRZEMOCY” na Crime+Investigation pokazuje, jak można wyrwać się z koszmaru, jeśli sami doświadczamy przemocy i co robić, gdy widzimy coś niepokojącego. Ofiary nigdy nie są winne, a ich prawdziwe historie ukazują skalę problemu przemocy wobec kobiet w Polsce.

Przemoc wobec kobiet niestety wciąż jest zjawiskiem powszechnym. Wiele kobiet żyje w przemocowych związkach i rodzinach, z których – z wielu przyczyn – trudno jest im się wyrwać. Kluczowe jest zdanie sobie sprawy z faktu, że ktoś stosuje wobec mnie przemoc oraz przełamanie wewnętrznego wstydu, jakim obarczone może być to doświadczenie. Naszą misją jest uświadamianie kobietom, że nie muszą żyć w przemocowych relacjach. Chcemy, aby wiedziały, że ze swoim problemem nie są same i że mają się dokąd zwrócić po pomoc. Jesteśmy bardzo wdzięczne naszym klientkom, które zdecydowały się na wzięcie udziału w programie „NIEWIDZIALNE: STOP PRZEMOCY” na antenie Crime+Investigation. Ufamy, że ich odwaga, aby opowiedzieć swoje dramatyczne historie, pomoże innym kobietom odnaleźć w sobie siłę do zrobienia pierwszego kroku ku wyzwoleniu się z przemocy mówi Urszula Nowakowska, założycielka i prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

ODCINKI:

1. Małgorzata – premiera we wtorek 9 października o 22:00Katarzyna Grochola rozmawia z Małgorzatą, która doświadczyła przemocy ze strony swojego męża. Kobieta, chcąc opuścić dom, w którym agresywny ojciec nadużywał alkoholu, w bardzo młodym wieku związała się z mężczyzną, który również zmagał się z nałogiem. Do pierwszego aktu przemocy doszło siedem lat po ślubie, gdy mąż był pijany. Kiedy popchnął Małgosię, złamał jej kręgosłup. Zaczęło się życie w strachu, pod pełną kontrolą oprawcy, z coraz częstszymi atakami agresji. Mężczyzna dusił żonę, zamykał ją i permanentnie znęcał się nad nią. Pierwszą niebieską kartę udało się założyć dopiero po ośmiu latach od pierwszego ataku. Małgosia opowiada swoją historię, by dodać innym kobietom odwagi do walki o siebie.

2. Natalia – premiera w piątek 16 października o 22:00. Natalia najmłodsza z rozmówczyń Katarzyny Grocholi, pracować zaczęła już w wieku 13 lat, by poprawić warunki życia w rodzinie. W domu się nie przelewało, ojciec był alkoholikiem. Dziewczyna od zawsze miała problem ze stawianiem innym granic, ponieważ była molestowana w dzieciństwie. W wieku 16 lat została zgwałcona przez swojego pracodawcę. Odpowiedzialność za to wydarzenie wzięła na siebie, czuła się winna. Nigdy nie zgłosiła sprawy na policję, bojąc się konfrontacji. Natalia podjęła próbę samobójczą. Dziewczyna uzyskała pomoc i wsparcie w Centrum Praw Kobiet. Dzięki terapii dziś z odwagą mówi o tym, co ją spotkało.

3. Kasia – premiera w piątek 23 października o 22:00 Rozmówczynią Katarzyny Grocholi jest Kasia, której wydawało się, że trafiła na ideał mężczyzny. Spodziewali się dziecka i snuli plany na wspólne życie. Sielanka skończyła się, gdy ciąża okazała się zagrożona, a w ich związek zaczęli ingerować rodzice mężczyzny. Zabronili się spotykać parze. Mimo to, widywali się ukradkiem. W mężczyźnie zaczęła narastać agresja. Dopuszczał się przemocy ekonomicznej, psychicznej i fizycznej, w tym seksualnej. Gdy po latach sprawa w końcu trafiła do sądu rodzinnego, Kasia z ofiary stała się rzekomą sprawczynią. Walka o opiekę nad dziećmi trwa do dziś. Dzieli się swoją historią, by inne kobiety pamiętały, że z każdej opresji jest jakieś wyjście.

4. Katarzyna – premiera w piątek 30 października o 22:00Katarzyna na początku pomyślała „kurczę, fajny człowiek”, zakochała się w mężczyźnie, z którym chciała budować rodzinę i iść wspólnie przez życie. Pobrali się. Jak przyznała w rozmowie z Katarzyną Grocholą, miesiąc po ślubie doszło do pierwszego ataku. Miała pozrywane mięśnie międzyżebrowe. Agresywne zachowania męża przypisywała jego depresji. Przemoc zaczęła eskalować – oprawca wiedział, jak bić pięściami, by nie było śladów. Starał się nie naruszyć twarzy, dbał, by nie było słychać. Kasia zaszła w ciążę z powodu przemocy i poroniła w wyniku przemocy. Bała się o swoje życie. Nosiła poczucie wstydu, że tak dramatyczna historia przytrafiła się osobie o tak pozytywnym nastawieniu do życia. Rozstali się siedem lat temu. Rozwód wciąż trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *