MediaTVPZapowiedzi TV

Klasyka z elementami improwizacji i elektroniki oraz kompozycje eksperymentalne w TVP Kultura

17 listopada TVP Kultura zaprasza na transmisję piątego koncertu z cyklu „Kultura na żywo”, w którym wystąpią uznani muzycy w wyjątkowym repertuarze.

 

 

 

 

W niedzielny wieczór TVP Kultura zaprasza na koncert dwóch duetów. W pierwszym z nich wystąpi Bartłomiej Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, współzałożyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Towarzyszyć mu będzie Stefan Wesołowski – skrzypek, kompozytor i producent muzyczny. W swoim dorobku ma kilka płyt m.in.: „Kompleta”, „Liebestod” i „Rite of End”. Chociaż artysta nie rezygnuje z klasycznych wzorców, w wielu utworach wykorzystuje brzmienia elektroniczne. Muzycy wspólnie wykonają dwa utwory Arvo Pärta – „Fratres” oraz „Spiegel im Spiegel”, a także swoją najnowszą kompozycję nawiązującą do twórczości tego estońskiego kompozytora.

Na scenie pojawi się również drugi duet złożony z Michała Pepola – wiolonczelisty, aranżera, członka jednego z najbardziej rozpoznawalnych kwartetów smyczkowych na świecie – Royal String Quartet i współorganizatora festiwalu Kwartesencja, który przybliża dzieła gatunku muzyki kameralnej. W duecie towarzyszyć mu będzie Patryk Zakrocki – skrzypek, kompozytor i artysta dźwiękowy, znany m.in. z duetu SzaZA. Patrykowi Zakrockiemu najbliższa jest muzyka elektroakustyczna. Gra również na oscylatorze i elektrycznej mbirze. Podczas koncertu „Kultura na żywo” instrumentaliści zaprezentują dwie premierowe kompozycje.

Koncert wzbogacą wizualizacje graficzne, których twórcą jest Wiktor Podgórski. W swoich projektach bardzo często skupia się na połączeniu sztuk wizualnych i dźwięku. Stworzył oprawę wizualną do wielu koncertów i spektakli. Współpracował m.in. z Festiwalami Enter, Unsound i Kody, a także z Ninateką czy CSW.

Bezpośrednio po koncercie Barbara Schabowska przeprowadzi z artystami rozmowę, która transmitowana będzie na profilu TVP Kultura na Facebooku.

KULTURA NA ŻYWO KONCERT: Bartłomiej Wąsik (fortepian) & Stefan Wesołowski (skrzypce), Michał Pepol (wiolonczela) & Patryk Zakrocki (skrzypce), 17 listopada o godz. 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *