Kobieca odsłona serii „Mapy polskiego dokumentu” w TVP Kultura

W sierpniowe wtorki w nocnym paśmie „Mapa polskiego dokumentu” TVP Kultura zaprasza na filmy zrealizowane przez uznane polskie dokumentalistki – Marię Zmarz-Koczanowicz, Karolinę Bielawską, Julię Ruszkiewicz, Lidię Dudę i Agnieszkę Zwiefkę. Premiera pierwszego odcinka cyklu pt. „Moja Warszawa” 7 sierpnia o godz. 00.10 w TVP Kultura.

 

 

„Moja Warszawa” w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz to spojrzenie na miasto oczami zarówno jej sławnych mieszkańców (m.in. reżysera Grzegorza Jarzyny i członków hiphopowych grup Hemp Gru i Molesta Ewenement), jak i zwykłych „zjadaczy chleba”.

Z kolei film „Uwikłani” Lidii Dudy, często stającej w obronie najsłabszych i wykluczonych społecznie, porusza niezwykle trudny temat historii pedofila i skrzywdzonego przez niego chłopca. Pośród wielu nagród obraz został uhonorowany Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Młodsze pokolenie reprezentuje Karolina Bielawska (autorka głośnego dokumentu „Mów mi Marianna”), która razem z Julią Ruszkiewicz opowiada w „Warszawie do wzięcia” o trzech dziewczynach z prowincji, niepotrzebnie upatrujących w przeprowadzce do stolicy leku na wszystkie swoje bolączki. Natomiast Agnieszka Zwiefka, autorka nagradzanej „Królowej ciszy”, przedstawia w „Albert Cinema” filmową pasję mieszkańców schroniska im. Brata Alberta. Muzykę do tego dokumentu skomponował Leszek Możdżer.

„Mapa polskiego dokumentu” w TVP Kultura w sierpniowe wtorki:

07.08 – „Moja Warszawa”, reż. M. Zmarz-Koczanowicz, godz. 00:10

14.08 – „Warszawa do wzięcia”, reż. K. Bielawska i J. Ruszkiewicz, godz. 23:45

21.08 – „Uwikłani”, reż. L. Duda, godz. 23:55

28.08 – „Albert Cinema”, reż. A. Zwiefka, godz. 23:35

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *