Koncert Noworoczny z Wiednia w TVP2 i TVP Kultura

Od ponad siedemdziesięciu lat w Filharmonii Wiedeńskiej odbywa się uroczysty Koncert Noworoczny. W Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego kolejny raz będą rozbrzmiewać polki i walce Josefa i Johanna Straussów.
 
Koncert Noworoczny jest niezwykle prestiżowy i spektakularny. To jedno z najważniejszych, wręcz kultowych wydarzeń artystycznych na świecie. Bilety na koncert są wyprzedawane z niemal rocznym wyprzedzeniem, a ich zakup poprzedza losowanie spośród zgłoszeń z całego świata.
Koncert po raz pierwszy został zorganizowany 31 grudnia 1939 roku, a wszystkie kolejne edycje odbywały się już w Nowy Rok. Od 1959 r. transmitowany jest przez liczne stacje radiowe i telewizyjne. W Polsce telewidzowie mogą oglądać koncert dzięki transmisjom w TVP2 i TVP Kultura.
W poprzednich latach znakomitą wiedeńską orkiestrę prowadziło wielu wybitnych dyrygentów, takich jak Claudio Abbado, Franz WelserMöst, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Gustavo Dudamel czy Zubin Mehta. W tym roku muzycy Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich po raz kolejny zagrają pod batutą Ricardo Muti.
Program Koncertu Noworocznego przewiduje wykonanie m.in. utworów Josefa oraz Johanna Straussów, które będą rozbrzmiewać w przepięknym wnętrzu Złotej Sali. Tego dnia zostanie ona przystrojona przepięknymi kwiatami, które od 1980 roku ofiarowywane są przez włoskie miasto San Remo.
„Koncert Noworoczny z Wiednia”. Poniedziałek, 1 stycznia
Część pierwsza: TVP Kultura, godz. 11:15
Część druga: TVP2, godz. 12:15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *