Telekomunikacja - Telefony - Promocje

Kontrola UKE: blokowanie skradzionych telefonów komórkowych

W lutym i marcu 2019 r. Delegatura w Warszawie przeprowadziła kontrole dotyczące realizacji obowiązku blokowania skradzionych telefonów komórkowych. Kontrolą UKE objęci zostali: Orange, T-Mobile, P4, Polkomtel oraz Cyfrowy Polsat.

 

Z danych policji wynika, że tylko w ubiegłym roku skradzionych zostało ponad 14 tys. telefonów komórkowych. Skala ta jednak z roku na rok jest coraz mniejsza. W 2010 r. było to około 30 tys. urządzeń, a w 2005 r. niemal 60 tys.

Przy spadającej liczbie kradzieży, na stałym poziomie utrzymuje się liczba zablokowanych urządzeń u operatorów. Od pięciu lat utrzymuje się ona na poziomie około 3 tys. rocznie. Wynika to z tego, że nie wszyscy okradzeni zgłaszają się do operatora z prośbą o zablokowanie urządzenia.

Telefon komórkowy traci na atrakcyjności jako przedmiot kradzieży przypuszczalnie w związku z możliwością jego zdalnego zlokalizowania i zablokowania, do czego wykorzystać można funkcjonalności udostępniane przez producentów (np. „Find My Device” dla urządzeń z systemem Android lub „Find My iPhone” dla urządzeń Apple).

Wszyscy operatorzy objęci kontrolą wywiązują się z obowiązków przyjmowania zgłoszeń kradzieży telefonów oraz wymiany informacji o skradzionych urządzeniach końcowych z innymi operatorami. Wynika to wprost z przepisów Prawa telekomunikacyjnego, które zobowiązuje do tego operatorów komórkowych.

Więcej porad konsumenckich na temat blokowania telefonów dostępnych jest w poniższych artykułach:

Jak zablokować numer IMEI skradzionego telefonu komórkowego?

Jak odblokować numer IMEI odnalezionego telefonu komórkowego?

Jak zminimalizować ryzyko kupna kradzionego telefonu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *