Koprodukcja Biełsatu nagrodzona na festiwalu filmowym na Ukrainie

„Urosłam, kiedy spałaś” wyreżyserował polski twórca Marcin Sauter, uczeń Andrzeja Wajdy.

Wzruszający film opowiada o życiu emigrantki z Białorusi Karaliny Orsik. Karalina jest altowiolistką, uczy się i pracuje w Polsce, a gra i występuje na całym świecie. Zawsze wraca jednak do wsi na Grodzieńszczyźnie, w której mieszka jej babcia.

Właśnie z tej wioski Karalina trafiła jako dziecko do szkoły muzycznej w miasteczku Zdzięcioł. Potem uczyła się w Mińsku. Zauważyli ją wykładowcy z Białoruskiej Akademii Muzycznej, a potem została zaproszona do Polski, aby tam kontynuowała studia. Ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, teraz pisze pracę naukową.

Film opowiada o losie emigrantów. Nie tylko Karaliny, ale również jej kolegów, którzy także wyjechali za granicę. O ich tęsknocie za krajem, rodziną i przyjaciółmi. Z jej klasy ze szkoły muzycznej w Mińsku w kraju pozostała jedna osoba…

Film zdobył nagrodę specjalną organizatorów festiwalu DocudaysUA, którego tematyką są prawa człowieka. Trwa on w Kijowie od 22 do 30 marca.

„Urosłam, kiedy spałaś” można będzie zobaczyć wkrótce również w Biełsacie. Pokażemy go o 19:15 (18:15 czasu polskiego). Będzie można go zobaczyć dzięki przekazowi z satelity Astra 4a, w polskich sieciach telewizji kablowych, które mają Biełsat w swojej ofercie oraz online – na naszej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *