MediaTVP

Koprodukcje Telewizji Polskiej „Kos” i „Filip” laureatami Orłów – Polskich Nagród Filmowych

W poniedziałek, 4 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. edycji Orłów – Polskich Nagród Filmowych. Najwięcej statuetek, bo aż sześć zdobył „Kos”. Film Pawła Maślony został nagrodzony w kategoriach: Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepszy Dźwięk, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria. Film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego nagrodzono w czterech kategoriach: Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepszy Montaż, Najlepsze Zdjęcia oraz Najlepsza Scenografia.

 

Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej Orły zdobyły filmy współprodukowane i dystrybuowane przez Telewizję Polską:

„KOS”

NAJLEPSZA REŻYSERIA

Paweł Maślona

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Michał A. Zieliński

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Dorota Roqueplo

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

Aneta Brzozowska

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Radosław Ochnio, Adam Szlenda, Filip Krzemień

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

Agnieszka Grochowska

„Kos” – wiosną 1794 roku do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki, wraz z listem gończym, podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin. W tym samym czasie młody chłop, Ignac, szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem Stanisławem, ponieważ ten nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

„FILIP”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

Eryk Kulm jr

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Michał Sobociński

NAJLEPSZY MONTAŻ

Nikodem Chabior

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński

„Filip” to historia polskiego Żyda Filipa, który uciekł z getta warszawskiego i w 1943 roku pracuje jako kelner w jednej z luksusowych restauracji we Frankfurcie. Niezdolny do głębszych uczuć kosmopolita i uwodziciel (w tej roli Eryk Kulm Jr.), mieszka w samym sercu nazistowskich Niemiec  i podaje się za Francuza. Misternie zbudowany świat Filipa rozsypuje się, gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród jego najbliższych. Scenariusz „Filipa”, autorstwa Michała Kwiecińskiego i Michała Matejkiewicza, powstał na kanwie autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem.

fot. AKPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *