MediaTVP

Koprodukcje TVP w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE

„Zieja”, „Wieloryb z Lorino” i „Odmienne stany świadomości” to koprodukcje Telewizji Polskiej, zakwalifikowane do konkursów 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. W Sekcji Pozakonkursowej festiwalu zaprezentowano film „Wojna światów”, zrealizowany w oparciu o stuletnie materiały archiwalne, zrekonstruowane cyfrowo przez Telewizję Polską. Oficjalnym partnerem i sponsorem festiwalu jest TVP.

 

Koprodukowany przez Telewizję Polską film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego jest jednym z sześciu filmów, które znalazły się w ścisłej selekcji Konkursu Filmów Polskich tegorocznego festiwalu. W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu. Autorem zdjęć do filmu jest Witold Płóciennik. Film wyprodukowała WFDiF w koprodukcji z Telewizją Polską.

„Zieja” to opowieść o ks. Janie Ziei, polskim patriocie, kapelanie Szarych Szeregów i współtwórcy KOR. Przesłuchania księdza przez SB i próby zwerbowania go do współpracy z komunistycznym aparatem stają się w filmie okazją do prześledzenia biografii bohatera, a także najbardziej dramatycznych wydarzeń historii Polski XX wieku.

Do Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych “OBRAZ ŚWIATA I ŚWIAT W OBRAZACH” EnergaCAMERIMAGE 2020, w ramach którego jury przyzna nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych, zostały zakwalifikowane dwa filmy, koprodukowane przez Telewizję Polską.

Dokument „Odmienne stany świadomości” w reżyserii i ze zdjęciami Piotra Stasika podejmuje temat osób dotkniętych autyzmem oraz zespołem Aspergera. W filmie spotykamy ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu nasilenia choroby, którzy na swój sposób poszukują spełnienia i mierzą się z przeciwnościami losu. Film został wyprodukowany przez Running Rabbit Films w koprodukcji z Telewizją Polską.

Kolejną koprodukcją TVP, zakwalifikowaną na Konkurs Długometrażowych Filmów Dokumentalnych jest „Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske. Film opowiada o ludziach mieszkających w jednym z najbardziej surowych i niedostępnych miejsc na Ziemi, na półwyspie Czukockim. Obraz pokazuje rdzennych mieszkańców półwyspu – Czukczów, Eskimosów, a także Rosjan, przybyłych z głębi kontynentu w okresie stalinowskiego totalitaryzmu. Wszystkich łączy starodawna tradycja polowania na wieloryby. Film wyprodukowało Pokromski Studio w koprodukcji z Telewizją Polską. Autorem zdjęć jest Piotr Bernaś.

W Sekcji Pozakonkursowej na pokazie specjalnym w ramach 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE został zaprezentowany film „Wojna światów” oraz „Making of Wojna Światów”. Telewizja Polska dokonała cyfrowej rekonstrukcji liczących 100 lat, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m.in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA, których część wykorzystano w filmie „Wojna światów”.

„Wojna światów” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego i Mirosława Borka to dokumentalna produkcja Telewizji Polskiej, opowiadająca o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W „Wojnie światów” wykorzystane zostały zrekonstruowane cyfrowo przez Telewizję Polską oryginalne filmowe materiały archiwalne, a także nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń oraz świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *