MediaTVPZapowiedzi TV

Koronacja Karola III na antenach TVP

W sobotę, 6 maja Telewizja Polska pokaże uroczystość koronacji Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Transmisja wydarzenia od godz. 11:15 w TVP1 i TVP Kobieta. Na antenach TVP pojawią się także filmy fabularne, dokumentalne oraz programy opowiadające o życiu brytyjskich monarchów.

 

Koronacja Karola III na króla Wielkiej Brytanii odbędzie się w sobotę 6 maja. Uroczystości związane z tym wydarzeniem potrwają jednak znacznie dłużej. Jak informuje Pałac Buckingham, obchody towarzyszące koronacji będą trwały aż trzy dni. Koronacja Jego Królewskiej Mości Króla i Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Nabożeństwo odprawi Arcybiskup Canterbury. „Transmisja koronacji Karola III na króla Wielkiej Brytanii” w TVP1 i TVP Kobieta w sobotę, 6 maja od godz. 11:15.

W dniu koronacji, TVP wyemituje angielski film dokumentalny pt. „Król Karol III” reż. Jim Nally, który powstał z okazji koronacji. Wydarzenie budzi wielkie emocje wśród Brytyjczyków. Karol III będzie czterdziestym królem i namaści go arcybiskup Canterbury w londyńskim Opactwie Westminster. Kiedy 8 września zmarła Królowa Elżbieta II, nowym następcą tronu automatycznie został 73-letni książę Karol. Syn, zmarłej w wieku 96 lat, królowej musiał przejąć dziedzictwo matki i wszystkie jej obowiązki. Ogłosił też, iż od tej pory będzie nazywany Karolem III. Koronacja w Wielkiej Brytanii ostatnio miała miejsce 70 lat temu. Obecna zostanie uczczona tradycyjnymi procesjami, koncertem w zamku Windsor, imprezami ulicznymi oraz pokazami świetlnymi. Widzowie usłyszą wypowiedzi: przyjaciół z młodości, członków rodziny królewskiej, koleżanek i kolegów ze szkoły. Bardzo prywatne opowieści i zwierzenia, wspomnienia i anegdoty pozwolą lepiej poznać Karola jako człowieka, który czekał na to, by być królem ponad 70 lat. Zobaczymy również wiele archiwalnych materiałów filmowych. Emisja dokumentu w sobotę, 6 maja w TVP1 o godz. 15:50, w TVP Dokument o godz.20:20.

TVP Kobieta zaprasza na królewski tydzień – koronację świętować będzie już od 30 kwietnia, proponując filmy i programy związane z rodziną królewską. Kulminacją królewskiego tygodnia będzie transmisja uroczystości koronacji Karola III na Króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (6 maja, od godz. 11:15). Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno samo wydarzenie, jak i posłuchać komentarzy ekspertów w studiu, w tym. m.in. Wioletty Wilk-Turskiej – ekspertki ds. monarchii brytyjskiej.

W tygodniu poprzedzającym koronację, codziennie o godz. 9:00, widzowie TVP Kobieta będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne o rodzinie królewskiej. W poniedziałek, 1 maja TVP Kobieta wyemituje program „Harry & Megan. Kryzys monarchii”. Ślub Meghan Markle i księcia Harry’ego od samego początku zwiastował zmiany monarchii brytyjskiej. Problemy pojawiły się, gdy wyobrażenia książęcej pary i ich oczekiwania co do roli, jaką mają pełnić w rodzinie królewskiej, zderzyły się z rzeczywistością. Dokument jest próbą analizy tego kryzysu. We wtorek, 2 maja w dokumentalnej opowieści „Kamilla, żona króla”, widzowie zobaczą drogę, jaką przeszła Camila Parker Bowles – od najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii, do żony króla. Poznamy jej barwne życie sprzed lat, związek z Karolem i przemianę w akceptowaną i lubianą członkinię rodziny królewskiej. Jak tego dokonała? Środa i czwartek to czas na program „Sekrety królewskich podróży”, otwierający drzwi do prywatnego i ekskluzywnego świata królewskich podróży, które zawsze miały swoje tradycje i protokoły. Osoby, których zadaniem jest opieka nad królową i jej rodziną podczas podróży, uchylają rąbka tajemnicy, jak to jest podróżować po królewsku. W środę, 3 maja pierwsza część dokumentu o podróżach rodziny królewskiej pociągiem, a 4 maja o lotach samolotami. W piątek, 5 maja TVP Kobieta wyemituje „Całe życie królowej Elżbiety”, dokument o życiu Królowej Elżbiety II, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini, w czasie wojny i pokoju oraz wszelkich kryzysów.

Królewskie w TVP Kobieta będzie również codzienne pasmo filmowe o godz. 21:30. We wtorek, 2 maja widzowie będą mogli zobaczyć życie filmowej gwiazdy Grace Kelly. Gdy zdobywczyni Oscara poznaje księcia Monako, zakochuje się bez pamięci. Dla miłości aktorka porzuca Hollywood, aby odnaleźć się w nowej roli żony i księżnej. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony. Jak „Grace księżna Monako” zbuduje swój świat u boku ukochanego? W środę, 3 maja widzowie TVP Kobieta obejrzą „Młodą Wiktoria”. To filmowa opowieść o młodzieńczych latach wyjątkowej królowej, której panowanie przeszło do historii. Jako nastolatka pokazywała swój silny charakter, uniezależniając się od swej zaborczej matki. Tuż po 18. urodzinach została Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Sprawy państwowe zajmowały młodą monarchinię, dopóki nie zakochała się w pewnym księciu. W czwartek, 4 maja antena wyemituje „W. E. Królewski romans” w reżyserii Madonny. Bohaterką filmu jest Wally, która marzy o wielkiej miłości. Dziewczyna interesuje się jednym z największych skandali, który wstrząsnął monarchią brytyjską. Król Edward VIII abdykował, by wbrew woli rodziny poślubić miłość swego życia, piękną amerykankę Wallis Simpson. Wally codziennie odwiedza nowojorską wystawę poświęconą tej słynnej parze, by przypominać sobie romantyczne koleje losu bohaterów. Czy historia ich miłości stanie się inspiracją dla młodej kobiety do zmian w nieudanym związku? W piątek, 5 maja antena zaprasza na „Weekend z królem”. Brytyjski król Jerzy VI jedzie z oficjalną wizytą do USA. Wraz z małżonką wyruszają za ocean i goszczą u prezydenta w Białym Domu oraz w jego prywatnej posiadłości w Hyde Park. Para królewska dąży do zawarcia sojuszu, Roosevelt z kolei pragnie poprawić stosunki z byłym kolonizatorem. Nie przypuszcza jednak, że jego utajone dotąd romanse i ekscentryczna żona uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym. W sobotę, 6 maja widzowie będą mogli bliżej poznać losy królowej Elżbiety II w filmie biograficznym „Królowa”. Film przedstawia portret Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w czasie kryzysu związanego ze śmiercią księżnej Diany. Kiedy informacja ta wstrząsa opinią publiczną, królowa z rodziną próbują zrozumieć reakcje ludzi. Gdy emocje w państwie rosną, nowy premier Tony Blair stara się znaleźć ścieżkę dialogu między monarchią a społeczeństwem. W niedzielę, 7 maja widzowie obejrzą film pt. „Diana” z Naomi Watts w roli tytułowej. Jak wyglądały ostatnie lata życia księżnej Diany? Kochana i podziwiana przez miliony ludzi na całym świecie, okrzyknięta „królową ludzkich serc”, po śmierci stała się legendą. Życie w świetle fleszy, domniemane romanse, skrywane tajemnice i wielkie skandale. Jaka była prawdziwa historia księżnej? Kogo kochała naprawdę? Czy wątpliwości związane z jej śmiercią zostały rozwiane?

W podróż do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zabierze widzów TVP Kobieta także Robert Makłowicz. Tym razem, w nieco innej roli – nie tylko krytyka kulinarnego, ale przede wszystkim przewodnika po miejscach związanych z brytyjską monarchią. „Makłowicz w podróży” w odcinku emitowanym w niedzielę, 30 kwietnia o godz. 8:10 odwiedzi Londyn i spróbuje oryginalnych dań w tym kulinarnym tyglu. Natomiast w sobotę, 6 maja o godz. 18:55 w odcinku „Brytyjska chwała” przybliży widzom miejsca związane z monarchią, brytyjską kulturą i tradycją, również kulinarną. Na trasie podróży pojawi się diabelski młyn London Eye, Pałac Buckingham i podmiejska rezydencja Windsor Castle, szkoła w Eton i stadion olimpijski. Smakosz z Krakowa odwiedzi też królewskich dostawców serów i delikatesów oraz najstarszy w mieście sklep z herbatą. Ugotuje też popularne w epoce wiktoriańskiej indyjskie danie z ryżem i wędzonym łososiem Kedgeree. W niedzielę, 7 maja o godz. 8:10 w sentymentalnej podróży Robert Makłowicz pokaże widzom elegancki Richmond, londyński South Bank Centre, Covent Garden i targ Borough Market, a także mekkę krawców na Savile Row, z której usług korzysta także rodzina królewska.

Podczas królewskiego tygodnia TVP Kobieta wyemituje również audycje własne. W „Kwiatach na warsztat” Joanna Lewandowska – mistrzyni florystyki i dyplomowany ogrodnik królewski – zabierze widzów w świat królowej kwiatów, róży. Prowadząca podpowie jak pielęgnować ją w domu po przyniesieniu z kwiaciarni, a także zdradzi triki jak sprawić, by długo pozostała świeża. Pokaże jak krok po kroku zrobić nieoczywistą kompozycję, oczywiście z różami w roli głównej. Emisja 2 maja godz. 7:30.

TVP Historia przypomni film pt. „Historia w postaciach zapisana – Książę Karol, wieczny następca tronu” reż. Laure Delalex, który jest próbą odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących następcy tronu: poznajemy jego życie, przekonania i poglądy polityczne oraz pasje i zainteresowania. Stephane Bern zabiera nas z wizytą do Clarence House – prywatnej rezydencji księcia Karola w Londynie, położonej kilka kroków od Pałacu Buckingham. Emisja w TVP Historia2 godz. 21:00, w TVP Historia godz.22:40.

fot. materiały prasowe TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *