MediaZapowiedzi TV

Kroll i Być jak Kazimierz Deyna w Kino Polska

W ostatnim tygodniu lutego Kino Polska zaserwuje fanom rodzimej kinematografii mnóstwo filmowej klasyki. Będzie można zobaczyć m.in. sensacyjny debiut Władysława Pasikowskiego z 1991 roku – Kroll, bodaj najpopularniejszy film Marka Koterskiego o życiu Adasia Miauczyńskiego – Dzień świra, a także kultową komedię Stanisława Barei obrazującą absurdy PRL-u – Miś. Stacja pokaże też produkcję Być jak Kazimierz Deyna z fantastycznym aktorskim duetem na ekranie – Przemysławem Bluszczem i Gabrielą Muskałą. Natomiast w kolejnym tygodniu na widzów Kino Polska czeka prawdziwa niespodzianka.

 

Kroll

dramat, Polska 1991
reż. Władysław Pasikowski
wyst.: Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Dariusz Kordek, Ewa Bukowska, Agnieszka Różańska, Maciej Kozłowski, Cezary Pazura, Tadeusz Szymków

Marcin Kroll odbywa służbę wojskową. Gdy dowiaduje się, że jego żona i najlepszy kumpel mają romans, ucieka z jednostki. Pech chce, że zbiega się to w czasie z samobójstwem innego żołnierza. Dowódcy, nie chcąc, by brudne sprawy wyszły na jaw, postanawiają odnaleźć dezertera na własną rękę.

Film otrzymał Złote Lwy w najważniejszych kategoriach (najlepszy debiut reżyserski, najlepsze zdjęcia, najlepsza kreacja aktorska, najlepsza drugoplanowa rola męska), a reżyser Władysław Pasikowski otrzymał za ten debiut Nagrodę Specjalnej Jury na FPFF w Gdyni.

sobota, 23 lutego / 20:00

Być jak Kazimierz Deyna

komedia, obyczajowy, Polska 2012
reż. Anna Wieczur-Bluszcz
wyst.: Marcin Korcz, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Aleksander Staruch, Małgorzata Socha

Kazik rodzi się w 1977 roku, w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela słynnego gola w meczu z Portugalią. Dla ojca chłopaka to znak – postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza.

Choć wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie rezultatów, ojciec uparcie wierzy we wrodzony talent syna. Szkolenie pod okiem miejscowego trenera jasno udowadnia, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i zaczyna rozumieć, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

niedziela, 24 lutego / 20:00

Dzień świra

komedia, dramat, Polska 2002
reż. Marek Koterski
wyst.: Marek Kondrat, Andrzej Grabowski, Janina Traczykówna, Michał Koterski, Piotr Machalica, Zbigniew Buczkowski

Najgłośniejszy film Marka Koterskiego. 44-letni Adaś Miarczyński to wiecznie sfrustrowany inteligent, który nie ma w życiu szczęścia. Denerwują go sąsiedzi, psy załatwiające swoje potrzeby gdzie popadnie, odgłosy robót ulicznych. Spotkania z matką, synem, a tym bardziej z byłą żona frustrują go jeszcze bardziej. Adaś Miauczyński jest sam.

W codziennym życiu towarzyszą mu tylko dziwne nawyki i przyzwyczajenia. Dręczony obsesjami stoi na skraju załamania nerwowego. Pewnego dnia postanawia przełamać schemat dnia codziennego i wyrusza nad morze. Pojawia się nadzieja na zregenerowanie strapionego umysłu…

poniedziałek, 25 lutego / 20:00

Miś

komedia, Polska 1980
reż. Stanisław Bareja
wyst.: Stanisław Tym, Barbara Burska, Christine Paul-Podlasky, Krzysztof Kowalewski, Bronisław Pawlik, Stanisław Mikulski, Wojciech Pokora

Ryszard Ochódzki, krętacz i kombinator, prezes klubu sportowego Tęcza, musi dostać się do Londynu i podjąć z konta pieniądze, zanim uczyni to jego była żona. Eks-małżonka utrudnia mu zadanie, niszcząc paszport.

Zdobycie nowego dokumentu to w realiach Polski Ludowej wielkie wyzwanie. „Miś” to genialna satyra na absurdy polskiej codzienności przełomu lat 70. i 80.

wtorek, 26 lutego / 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *