PolecaneTVN Discovery Polska

KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla stacji TVN24 – poinformowała w środę wieczorem rzecznika Rady Teresa Brykczyńska. Zaznaczyła, że przed głosowaniem Rada podjęła uchwałę. Stacja czekała na przedłużenie koncesji ponad półtora roku.

 

Wniosek o przedłużenie koncesji trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym 2020 roku. W środę ponownie zebrała się Rada. Posiedzenie rozpoczęło się po godzinie 11. Po godzinie 19 Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, poinformowała, że KRRIT zakończyła postępowanie w sprawie rekoncesji dla programu TVN24. Dodała, że w głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów.

Wcześniej mówiła, że przed głosowaniem “Krajowa Rada wypracowała projekt uchwały, która została jednogłośnie przyjęta. Ta uchwała jest efektem wielomiesięcznym analiz przeprowadzonych w ramach postępowania koncesyjnego dla programu informacyjnego TVN24. Uchwała o numerze 230/2021 jest uchwałą w sprawie podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizji w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Pytana przez dziennikarzy, jaka jest zbieżność pomiędzy procesem koncesyjnym a podjętą uchwałą, stwierdziła, że “jest zasadnicza, ponieważ bez tej uchwały Krajowa Rada (Radiofonii i Telewizji – red.) nie będzie głosować w sprawie o koncesję”.

TVN24 uzyskała wcześniej holenderską koncesję na nadawanie.

Koncesja dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zwlekając z decyzją, twierdziła, że problem z przedłużeniem koncesji dla TVN24 leży w “sytuacji właścicielskiej” grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu przypomniał, że w 2015 roku KRRiT zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN i podkreślił, że “struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji”. Dodano, że “do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości”.

Od 2016 roku – w takich samych warunkach właścicielskich – KRRiT wydała wcześniej koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

Komunikat TVN Grupa Discovery

TVN Grupa Discovery zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji. Uchwała KRRiT ws. koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania przez 19 miesięcy.

Jednocześnie KRRiT przyjęła drugą uchwałę, której celem jest wprowadzenie w życie zapisów ustawy lex TVN, jednak z pominięciem procesu legislacyjnego oraz z obejściem zapowiadanego przez Prezydenta RP weta. Ta uchwała, podobnie jak lex TVN, zmusza Discovery do ograniczenia działalności w Polsce i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów oraz wywołuje niepokój wśród inwestorów zagranicznych w Polsce.

 

Źródło: TVN24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *