MediaZapowiedzi TV

Kultowy „Rocky” w Kino TV już od 15 lipca

„Rocky” to ikoniczna saga sportowa, która zdobyła serca widzów na całym świecie, doczekała się licznych kontynuacji i na stałe zapisała na kartach historii popkultury. Pierwsze trzy filmy z serii „Rocky” pojawią się na antenie Kino TV od 15 lipca, w soboty o godz. 20:00. Skąd wzięła się szalona popularność sagi o młodym bokserze i jaki wywarła wpływ na całe pokolenia?

 

Symbol siły i determinacji – na ekranie i poza nim

Rocky Balboa stał się ikoną siły, determinacji i nieustępliwości. Jego historia jako mało znanego boksera, który otrzymuje ostatnią szansę na sukces, zdobyła serca widzów na całym świecie. Film ukazuje nie tylko walkę w ringu, ale również osobiste dążenie do celu i pokonywanie własnych ograniczeń. Za motywującą fabułą filmu stoi dość podobna historia twórcy „Rocky’ego” – Sylvestra Stallone’a. Dziś ikona kina akcji, w pierwszej połowie lat 70-tych aktor wciąż próbował przebić się do kina głównego nurtu. Miał na koncie kilka ról, nie był jednak rozpoznawalny na tyle, by móc przebierać w intratnych propozycjach. Zainspirowany prawdziwym sportowcem – Chuckiem Wepnerem, który walczył z legendarnym Muhammadem Ali, Stallone napisał własny scenariusz w zaledwie trzy dni i ruszył na podbój wytwórni filmowych z tylko jednym warunkiem: to on ma wcielić się w główną rolę. Jedna z wytwórni chciała kupić scenariusz za 400 tysięcy dolarów i obsadzić Ryana O’Neila w roli głównej. Sylvester Stallone odmówił i posłuchał swojego przeczucia, które od początku podpowiadało mu, że to on musiał być Rockym. Twórca przyjął mniej atrakcyjną i bardziej ryzykowną propozycję wytwórni Paramount, która zgodziła się na jego warunki – zaproponowano zaledwie 50 tysięcy dolarów za rolę i scenariusz, ale twórca wynegocjował 10% zysków z filmu. Gdyby ten okazał się klapą, jego ryzyko mogłoby się w ogóle nie opłacić.

Wielki sukces, który trwa do dziś

Nieoczekiwanie niskobudżetowy „Rocky” z mało popularnym aktorem w głównej roli zarobił ponad 150 milionów dolarów i sprawił, że Stallone nie tylko stał się sławny, ale i bardzo zamożny. Jego intuicja i determinacja sprawiła, że dopiął swego. Komercyjny sukces filmu przełożył się również na ten artystyczny: produkcja otrzymała aż dziesięć nominacji do Oscara, ostatecznie zdobywając trzy statuetki w tym tę najważniejszą – dla najlepszego filmu. Tak spektakularne wyniki nie pozostawiały twórcom wyboru, „Rocky” potrzebował kontynuacji. Tym razem Stallone nie tylko napisał scenariusz, ale również podjął się reżyserii filmu. Przez lata powstało łącznie 9 produkcji opartych na historii filadelfijskiego, leworęcznego boksera: „Rocky” (1976), „Rocky II” (1979), „Rocky III” (1982), „Rocky IV” (1985), „Rocky V” (1990) i „Rocky Balboa” (2006). Ponadto, spin-off zatytułowany „Creed: Narodziny legendy” skupił się na postaci Adonisa Creeda, syna Apollo Creeda i stanowi osobną trylogię.

Za co widzowie wciąż kochają „Rocky’ego”?

„Rocky” w 2006 roku został dodany do listy filmów National Film Registry tworzących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych. Mimo upływu lat, wciąż ma wyjątkowe miejsce w sercach fanów na całym świecie i to właśnie on stanowił punkt odniesienia dla produkcji o sportach walki. Ikoniczny motyw muzyczny „Gonna Fly Now” skomponowany przez nominowanego do Oscara Billa Contiego stał się nieodłącznym elementem serii filmów „Rocky”. Piosenka towarzyszyła bohaterowi podczas jego treningów i stała się symbolem motywacji i determinacji, a teledyskowy montaż treningowy wyznaczył trendy filmowe na następne lata. Sprawił również, że w Filadelfii powstał zupełnie nowy zwyczaj – wzorem filmowego boksera, każdy kto odwiedza Philly, musi wbiec na szczyt wysokich schodów Muzeum Sztuki Współczesnej. Seria „Rocky” to też niezapomniane pojedynki w ringu. Widowiskowe walki na pięści obfitowały w krew, pot i łzy: jeszcze żaden film tak naturalistycznie nie ukazywał obrażeń i nie oddawał hołdu wytrzymałości ciała i ducha walczącego sportowca. Starcia Rocky’ego zawsze niosły za sobą ponad sportowy przekaz: były zmaganiem ze słabościami, miały udowodnić, do czego można dojść wytrwałością i ciężką pracą.

Kiedy oglądać:

„Rocky I” – sobota, 15 lipca o godz. 20:00

„Rocky II” – sobota, 22 lipca o godz. 20:00

„Rocky III” – sobota, 29 lipca o godz. 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *