Kwiecień na kanałach z portfolio BBC Studios

Kwiecień 2020 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

 

 

 

Rozstania
Od środy 22 kwietnia, godz. 22:30
Sezon 2 (6 odcinków)

Drugi sezon serialu autorstwa nagrodzonej BAFTA Abi Morgan. Nicola Walker („Niezapomniane”) i Stephen Mangan wcielają się w role przedstawicieli dynamicznego świata londyńskich prawników zajmujących się sprawami rozwodowymi. Rodzina Defoe powołuje własną firmę Noble Hale Defoe. Hannah przeprowadza rozwód jednej z najpopularniejszych brytyjskich par.

Ta sprawa na pewno odpowiednio wypromuje nową kancelarię na londyńskim rynku. Jednocześnie z bitwą rozgrywaną w świetle fleszy Hannah prowadzi osobistą walkę o ratowanie małżeństwa. Po zdradzie Nathana solidne podstawy ich związku zaczęły pękać. Czy namiętny romans z Christie przyczyni się do rozstania z mężem? A może Hannah odważy się grać na dwa fronty?

Atlantyda
Od czwartku 16 kwietnia, godz. 16:50
Sezon 2 (13 odcinków)

W Atlantis minął rok. Przez ten czas wiele się zmieniło. Po śmierci ojca Ariadna została królową, a jej kraina znajduje się w stanie wojny z Pasiphae. Królestwo stoi na krawędzi upadku. Toczy się w nim krwawa i brutalna walka o władzę.

W obliczu nadchodzącej klęski ratunkiem może okazać się wsparcie tylko jednej osoby. Ariadna ośmiela się prosić o pomoc Jazona. Może nadszedł czas, aby młody wojownik wypełnił swoje przeznaczenie? Jednak on w towarzystwie Herkulesa i Pitagorasa toczy dramatyczny pojedynek z dala od domu.

 

 

Wyścig przez świat
Od piątku 17 kwietnia, godz. 21:55
Sezon 1 (6 odcinków)

Pięć par wyrusza w pełną adrenaliny wyprawę z Wielkiej Brytanii do Singapuru. To nie jest zwyczajna podróż. Odbywa się bowiem bez telefonów, dostępu do internetu oraz kart kredytowych, a uczestnicy mają dostać się do celu wyłącznie naziemnymi środkami transportu.

Wyposażeni zostają jedynie w gotówkowy ekwiwalent kosztów przelotu do Singapuru. Za tę kwotę muszą opłacić wszystkie koszty związane z podróżą. Zapowiada się wyprawa pełna przygód.

Karaiby nieznane: od Hawany po Haiti
Od poniedziałku 6 kwietnia, godz. 23:00
Sezon 1 (2 odcinki)

Brytyjska aktorka Joanna Lumley (znana m.in. z serialu „Absolutnie fantastyczne”) odkrywa ukryte piękno dwóch karaibskich krajów, Kuby oraz Haiti. Swoją przygodę rozpoczyna w Hawanie, na wygodnej kanapie klasycznego kubańskiego samochodu. Dalej podróżuje różnorodnymi środkami transportu, by ostatecznie dotrzeć do tętniącego życiem Haiti.

Oba kraje są wyjątkowo ubogie pod względem finansowym, jednak bardzo bogate kulturowo. Kolorowe ulice miast pełne są rytmów codziennego gwaru, dziewicze linie brzegowe zachwycają, podobnie jak majestatyczne góry oraz bujne lasy. Prowadząca nawet nie próbuje ukrywać swojego zachwytu.

W poszukiwaniu dobrego życia
Od wtorku 21 kwietnia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)

Dr Sanjay Gupta, neurochirurg oraz wielokrotnie nagradzany dziennikarz, wyrusza w podróż dookoła świata w poszukiwaniu sekretów długiego, zdrowego oraz szczęśliwego życia.
Serce jak dzwon – co robić, by móc się nim pochwalić? Odpowiedzi na to pytanie doktor Sanjay szuka wśród członków plemienia zamieszkującego boliwijską część Amazonii. Jak ważne w życiu powinny być kultura jedzenia, wiara oraz więzi rodzinne? Tego prowadzący dowiaduje się we Włoszech.

Podczas swojej pasjonującej podróży doktor Sanjay dowiaduje się, jak najlepiej i najzdrowiej korzystać z życia. Poznaje tajniki bogatych tradycji leczniczych oraz nowoczesnych praktyk medycznych, odkrywa działanie alternatywnych terapii, które na zawsze zmienią nasze rozumienie dobrego życia.

Ostatnie igloo
Niedziela 12 kwietnia, godz. 22:00

Igloo to jedna z najstarszych znanych człowiekowi form mieszkalnych. Prosta i elegancka konstrukcja, którą wprawny Eskimos jest w stanie zbudować w kilka godzin. Niestety niedługo igloo znikną na zawsze. Klimat w Arktyce ociepla się w dwa razy szybszym tempie niż gdziekolwiek indziej na świecie, a pokrywa śnieżna na Grenlandii obecnie topnieje cztery razy szybciej niż w 2003 roku. Śnieg i lód znikają, a wraz z nimi tradycja budowania igloo oraz kultura rdzennych ludów Arktyki.

W tym fascynującym dokumencie towarzyszymy jednemu z inuickich myśliwych zamieszkujących Grenlandię, który przemierza arktyczne pustkowia w saniach zaprzężonych w psy, łowi ryby oraz buduje igloo. Co prawda dzisiejsi Eskimosi żyją już w stałych osadach, jednak igloo wciąż jest schronieniem podczas łowieckich wypraw.

Ta poetycka dokumentalna podróż do śnieżnej krainy to hołd oddany wymierającej kulturze oraz sztuce budowania igloo. Uchwycenie ich zanim na zawsze odejdą w niepamięć.

Błękitna planeta: powrót
Od środy 22 kwietnia, godz. 19:55
Sezon 1 (2 odcinki)

Z okazji Dnia Ziemi na kanale BBC Earth wyemitowany zostanie wyjątkowy program dokumentalny.

Dogłębne spojrzenie na podwodne życie w różnych zakątkach naszej planety. Podczas trwającego okresu rozrodczego naukowcy przyglądają się m.in. wielorybom i ich młodym oraz pisklętom żółwi. Badacze środowiska zanurzają się w morskie głębiny, by przedstawić widzom stan oceanicznych wód na trzech różnych terytoriach: wschodnim wybrzeżu Ameryki, Bahamach oraz Wielkiej Rafie Koralowej Australii.

Program jest zestawieniem najciekawszych fragmentów materiału filmowego zarejestrowanego podczas realizacji wyjątkowego przedsięwzięcia „Błękitna planeta: live” w marcu 2019 roku, na które składały się trwające przez tydzień transmisje z zakrojonych na szeroką skalę badań podmorskich głębin.

 

 

Who Wants to Be a Millionaire z Jeremym Clarksonem
(Who Wants To Be A Millionaire? With Jeremy Clarkson)
Od piątku 3 kwietnia, godz. 22:30
Sezon 3 (5 odcinków)

Jeremy Clarkson, były prowadzący „Top Gear”, przedstawia odświeżoną wersję kultowego teleturnieju, w którym poprawne odpowiedzi na 12 pytań gwarantują uczestnikowi wygraną w wysokości miliona funtów. Podczas gry może on skorzystać z trzech kół ratunkowych: telefonu do przyjaciela (30 sekund na konsultację ze znajomym), pytania do publiczności (sondaż wśród widowni zgromadzonej w studio) oraz pół na pół (eliminacja dwóch odpowiedzi).

W formule programu także dwie nowości: czwarte koło ratunkowe, czyli pytanie do prowadzącego (ta opcja nie zawsze prowadzi do wygranej, jednak zazwyczaj wywołuje salwy śmiechu) oraz możliwość samodzielnego wyznaczenia sumy gwarantowanej, która dotychczas wynosiła 32 000 funtów. Śmiałkowie chętni spróbowania swoich sił w teleturnieju muszą jednak najpierw wziąć udział w rundzie eliminacyjnej, podczas której należy w jak najszybszym tempie uszeregować odpowiedzi.

Sekrety kolei
(Secrets of the Railways)
Od czwartku 16 kwietnia, godz. 22:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Wiele najbardziej znanych linii kolejowych na świecie powstało w niespokojnych czasach. Ich historia nierozerwalnie łączy się z najmroczniejszymi epizodami w dziejach ludzkości. Wiele fascynujących opowieści zostało jednak zapomnianych, a ta seria ma na celu je przybliżyć. W sześciu odcinkach przedstawiamy intrygujące dzieje wybranych tras.

Linia kolejowa Harz wykorzystywana była podczas drugiej wojny światowej do transportu tysięcy przymusowych pracowników z niemieckiego obozu koncentracyjnego Mittelbau Dora. Z kolei australijska linia kolejowa z Cains do miasteczka Karunda, która powstała w XIX wieku podczas miejscowej gorączki złota, to jeden z najbardziej ambitnych projektów inżynieryjnych na świecie.

Louis Theroux: seks na sprzedaż
(Louis Theroux: Selling Sex)
Środa 22 kwietnia, godz. 22:30

Wielokrotnie nagradzany reporter Louis Theroux rozmawia z kobietami, które legalnie zajmują się świadczeniem usług seksualnych. Zauważa, że w ich życiu ważną rolę odgrywają nowoczesne technologie, wykorzystywane m.in. do udostępniania zdjęć, dokonywania rezerwacji i weryfikowania potencjalnych klientów. Dzięki nim usługi są bardziej dostępne i, jak twierdzą niektórzy, bezpieczniejsze niż nielegalne alternatywy.

Wielu osobom świadczenie tego typu usług kojarzy się z wyzyskiem oraz ryzykiem utraty zdrowia. Inni z kolei podkreślają wartość świadomego wyboru. Theroux chce dowiedzieć się, czy może być zdrowym sposobem na zarabianie pieniędzy.

Brytyjska armia: na froncie pokoju
(Army: Behind the New Frontlines)
Od poniedziałku 27 kwietnia, godz. 23:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Armia brytyjska od ponad trzech lat nie była na froncie wojennym. Po kontrowersyjnych kampaniach w Iraku oraz Afganistanie istnieje polityczny i społeczny opór wobec interwencji zbrojnych za granicą. Budżet armii kurczy się od lat, a liczebność wojsk osiągnęła minimum – żołnierzy jest najmniej od czasów Cromwella.

Jednak wraz z powstaniem tzw. Państwa Islamskiego, rosnącą groźbą nowej zimnej wojny w Europie Wschodniej oraz głodem i licznymi konfliktami w Afryce, armia brytyjska musi być gotowa do odegrania nowej, ważnej roli w głęboko niestabilnym świecie.

 

10 lat mniej w 10 dni
(10 Years Younger in 10 Days)
Od poniedziałku 6 kwietnia, godz. 20:55
Sezon 1 (6 odcinków)

Czy możliwa jest spektakularna metamorfoza i znaczne odmłodzenie wyglądu bez operacji plastycznych w zaledwie 10 dni? Popularny program powraca na antenę w nowej odsłonie. Poznajemy m.in. Paulette. Wychodząca z alkoholizmu kobieta obawia się, że lata nałogu spowodowały w jej wyglądzie nieodwracane zmiany.

Z kolei Gail, zajmująca się na co dzień gospodarstwem rolnym, przyznaje, że przez lata bardziej dbała o swoje zwierzęta niż o siebie. Ma wrażenie, że przyczyną słabego stanu jej skóry jest ciągłe przebywanie na dworze. Gail wygląda na dużo starszą niż jest w rzeczywistości. Czy ekspertom uda się odwrócić ten proces?

Wielkie projekty
(Grand Designs)
Od środy15 kwietnia, godz. 19:55
Sezon 12 (10 odcinków)

Projektant i autor książek Kevin McCloud odwiedza ludzi, którzy marzą o posiadaniu wyjątkowych domów. Dlatego postanawiają zbudować je sami. W sezonie 12. Kevin udaje się m.in. do północnej Walii. Właśnie tam Rob Hodgson i Kay Ralph mają zamiar postawić na wzgórzu elegancki szklany dom inspirowany kalifornijskimi rezydencjami.

Prowadzący odwiedza także Natashę Cargill z Norwich, która dla siebie i syna Lucasa tworzy dom w kształcie dwóch peryskopów. Z kolei Andy i Niki Bruce budują dom-amfibię na brzegu Tamizy. To projekt jedyny w swoim rodzaju – dom ma unosić się wraz z poziomem wody. Kevin McCloud towarzyszy im na wszystkich etapach budowy.

George Clarke: stary nowy dom
(George Clarke’s Old House New Home)
Od wtorku 14 kwietnia, godz. 19:55
Sezon 5 (3 odcinki)

Restaurator zabytków, architekt George Clarke przywraca dawny blask średniowiecznym oraz wiktoriańskim domom i dostosowuje je do potrzeb współczesnych mieszkańców. W sezonie piątym George poznaje Pip, która postanawia powrócić do gregoriańskiego domu, w którym dorastała. Urządzone w latach 60. przez jej rodziców wnętrza przejdą ogromną przemianę i zyskają nowoczesny styl. Ta metamorfoza obudzi wspomnienia i będzie stanowiła symboliczne pożegnanie z latami dzieciństwa.

Także w tej serii George zmierzy się z ogromnym żyrandolem w starej kamienicy oraz zajmie się przebudową wiejskiego domu, który padł ofiarą zbyt wielkich ambicji dekoratorskich. W każdym z odcinków George Clarke w stare mury wprowadza nowoczesne rozwiązania i udowadnia, że można dostosować je do dzisiejszych standardów, zachowując spójność stylistyczną oraz ducha dawnej epoki.

 

 

Mała kuchnia świata
(My World Kitchen)
Od poniedziałku 13 kwietnia, godz. 14:55
Sezon 3 (15 odcinków)

Utalentowani młodzi kucharze przejmują dowodzenie w kuchni, by pochwalić się bogactwem kulinarnym kraju, z którego pochodzą. Każdy z nich przygotowuje ulubione danie charakterystyczne dla swojego regionu. Na degustację tajemniczego składnika zapraszane są dzieci z innych krajów, a gospodarz opowiada o jego pochodzeniu oraz obyczajach związanych
z przygotowanym daniem.

Mali kucharze przygotowują m.in. pieprzowe roti z Trynidadu, tradycyjne angielskie ciasteczka, chilijskie sopaipillas, curry rybne ze Sri Lanki, litewskie kugele i tybetańskie pierożki momo ze szpinakiem.

Młodzi widzowie dostają łatwe w przygotowaniu przepisy, otwierają się na nowe smaki, a przy okazji w lekkiej formie poznają odległe kultury i obyczaje z całego świata.

Dom pod jabłonką
(Apple Tree House)
Od poniedziałku 6 kwietnia, godz.17:30
Sezon 2, część 3 (10 odcinków)

Mali, Sam i Bella są sąsiadami mieszkającymi na tętniącym życiem miejskim osiedlu. Mają wiele przygód i wspólnie przeżywają dziecięce dylematy.

W odcinkach drugiej serii rozwiązują kolejne ważne sprawy. Chociaż dorośli doskonale wiedzą, jak należałoby postąpić, pozwalają dzieciom samodzielnie dojść do właściwych wniosków.

Radość, ciekawość świata i chęć przygody to cechy charakterystyczne spotkań z przyjaciółmi z osiedla pod jabłonką, a każdy odcinek jest wartościową lekcją odpowiedzialności i współdziałania.

Listonosz Pat – Przesyłki Specjalne
(Postman Pat: Special Delivery Service)
Od środy 1 kwietnia, godz. 18:00
Sezon 1 (26 odcinków)

Misja: dostarczyć! Każdą przesyłkę, pod każdy adres, o każdej porze! Nowa seria przygód zaradnego oraz pomysłowego listonosza Pata – ulubieńca dzieci.

Pat awansował. Kieruje teraz Biurem Przesyłek Specjalnych w miasteczku Pencaster. Ma jeszcze więcej pracy, ale bardzo ją lubi. Na co dzień towarzyszy mu wierny przyjaciel kot Jess. Akcja kolejnej serii rozgrywa się w nowym miejscu, występuje w niej więcej bohaterów i jest też więcej pojazdów. Jednak to cały czas ten sam listonosz Pat!

Nasze zwierzaki: Galapagos
(My Pet And Me: Galápagos Specials)
Od piątku 10 kwietnia, godz. 09:35
Sezon 1 (5 odcinków)

Ferne i Rory udają się do Ameryki Południowej, gdzie poznają dzieci, które przy wsparciu rodziny opiekują się wyjątkowymi zwierzętami, m.in: olbrzymimi żółwiami lądowymi i dzikimi delfinami. Prowadzący poznają także florę i faunę rzeki Amazonki.

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters: Salmon Run, Alaska)
Wtorek 21 kwietnia, godz. 14:50

Kolorowa drużyna Odlotowców dowiaduje się, o migracji łososi na Alasce. Ryby te co roku przemieszczają się z oceanów, gdzie żyją, w górę rodzimych rzek, by tam bezpiecznie złożyć jaja. Jest to bardzo wyczerpująca wędrówka.

Glitch obmyślił więc plan pomocy łososiom. Jest nim taksówka, dzięki której ryby unikną trudnych wodospadów i zagrożenia ze strony niedźwiedzi. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem! Odlotowcy muszą ruszyć z pomocą.

Teletubisie
(Teletubbies)
Od piątku 10 kwietnia, godz. 11:10

Nadchodzi czas świetnej wielkanocnej zabawy. W trzech radosnych odcinkach kolorowi Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po uczą się obierać jajka i ucierać z nich prawdziwy majonez.

Uczestniczą także w wielkanocnym poszukiwaniu słodkości i przyglądają się, jak powstają świąteczne dekoracje. Przy okazji oczywiście zajadają się tubisiowym kremem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *