Lato z TVP Kultura
W wakacje na widzów TVP Kultura czeka wiele premier, a także kultowych filmów i ulubionych polskich seriali sprzed lat. Do tego koncerty, najlepsze, nagradzane na festiwalach dokumenty, a dla koneserów kina emitowane będą klasyczne, ukochane przez widzów produkcje filmowe.
W wakacje na widzów TVP Kultura czeka wiele premier. W nowym sezonie „Nienasyconych” Emilia Komarnicka i Redbad Klijnstra wyruszą w Polskę w poszukiwaniu ludzi zajmujących się rzeczami ważnymi i ciekawymi, a w kolejnej odsłonie cyklu „Szlakiem Miejsc Niezwykłych. Pomniki Historii” widzowie zobaczą najpiękniejsze zabytki. W sentymentalną podróż będą mogli wyruszyć kinomani i melomani – w każdą sobotę i niedzielę TVP Kultura pokaże po dwa odcinki ulubionych polskich seriali sprzed lat. Cykl „Witamy w latach 80. i 90.” w soboty przypomni jakimi trendami w muzyce żył cały świat, a w niedziele w paśmie „Wakacje w Sopocie” kultowe koncerty z sopockiego festiwalu. Dla fanów jazzu wyjątkowy koncert Leszka Możdżera z Glorią Campaner zarejestrowany w tym roku. Jak co roku TVP Kultura będzie obecna także na festiwalu Literacki Sopot, a na Antenie widzowie będą mogli bliżej poznać twórców i pisarzy z kręgu kultury hiszpańskojęzycznej. W piątkowym paśmie Lato grozy – horrory.
Natomiast w sierpniowe soboty, za sprawą kultowych westernów, na ekranach telewizorów zagości Dziki Zachód. W wakacje TVP Kultura stawia na filmy – wtorkowe wieczory rozpocznie pasmo Panorama kina światowego, zaraz potem najlepsze europejskie produkcje obejrzeć będzie można w cyklu Europa, Europa. W środy o godz. 20:20 tradycyjnie prezentowane będą najlepsze, nagradzane na festiwalach dokumenty w ramach cyklu Więcej niż fikcja. Następnie dla koneserów kina emitowane będą klasyczne produkcje w Wieczorze kinomana.
NIENASYCENI nowy sezon od 2 lipca
Niedziele, ok. godz. 14.40
Pasją popularnych i cenionych aktorów: Emilii Komarnickiej („Na dobre i na złe”, „Ranczo”) oraz Redbada Klijnstra („Gry uliczne”, „Ojciec Mateusz”) jest kultura. W poszukiwaniu jej twórców jeżdżą po całej Polsce. Spotykają niezwykłe osobowości, obserwują trendy i opowiadają o sile oddolnych działań kulturalnych. W najnowszym sezonie pojawią się m.in. w krakowskim szpitalu psychiatrycznym, gdzie pomogą współtworzyć wystawę – zapis wychodzenia z choroby. We Wrocławiu razem z bezdomnymi otworzą pokaz ich prac, a w Augustowie z pszczelarzami-artystami zrekonstruują stare ule.
Szlakiem miejsc niezwykłych. Pomniki historii nowy sezon
Niedziele, godz. 17:00
Katarzyna Sanocka i Krzysztof Grzybowski wyruszają w podróż po Polsce tropem najciekawszych zabytków wpisanych na międzynarodową listę dziedzictwa narodowego. Przybliżą m.in. Ostrów Lednicki, zawitają do Parku Mużakowskiego oraz odsłonią tajemnice Traktu Królewskiego i warszawskiego zespołu historycznego.
Festiwal Literacki Sopot
Od 17 do 20 sierpnia
Przedmiotem tegorocznego Festiwalu Literackiego Sopot będzie literatura hiszpańskojęzyczna. W studiu festiwalowym prowadzący porozmawiają z polskimi twórcami, a także pisarzami i autorami komiksów z Hiszpanii, Kuby i Argentyny. W czasie trwania festiwalu na antenie TVP Kultura planowana jest emisja wybranych filmów fabularnych i dokumentalnych opowiadających nie tylko o współczesnej Hiszpanii, ale również o innych krajach z obszaru kultury iberoamerykańskiej.
Witamy w latach 80. i 90.
Soboty, godz. 19:10
Sentymentalna podróż do lat 80. i 90. Sobotnie wieczory wypełnią dźwięki rapu, metalu, muzyki house i new romantic. Dokumentalny charakter serii pozwoli szerzej spojrzeć na zjawiska towarzyszące tym muzycznym stylom.
Wakacje w Sopocie
Niedziele, po godz. 16:00
Propozycja dla tych, którzy kochają dobrą muzykę oraz klimat sopockiego festiwalu sprzed lat. Najpiękniejsze głosy, najbardziej charyzmatyczni artyści, czyli Sopot lat 80. i 90. W wakacje przypomniane zostaną koncerty m.in.: Petuli Clark, Krystyny Prońko, Czesława Niemena, Karela Gotta, Edyty Bartosiewicz.
Koncert – LESZEK MOŻDŻER premiera
23 lipca, godz. 22:35
Od siedmiu lat w Poznaniu odbywa się Enter Enea Festival, którego kierownikiem muzycznym jest wybitny pianista jazzowy – Leszek Możdżer. Gloria Campaner – włoska pianistka – specjalizuje się w interpretacjach Schumanna i Rachmaninowa oraz w muzyce kameralnej. Ma też na koncie współpracę z didżejami oraz jazzmanami. Wybitny duet muzyków na koncert nad Jeziorem Strzeszyńskim przygotował utwory Sergiusza Prokofiewa, Witolda Lutosławskiego oraz kompozycje własne.
Operowe piątki
Piątki, po godz. 14:30
Najlepsze produkcje operowe ostatnich lat, m.in.: jedyna opera Beethovena – „Fidelio” (reż. Tiziano Mancini, Pierluigi Pier’Alli); pierwszy wielki sukces Pucciniego – „Manon Lescaut” (reż. Jonathan Kent); opowieść o okrutnej chińskiej księżniczce (również autorstwa Pucciniego, w reż. Marco Arturo Marelliego) – „Turandot”; arcydzieło Verdiego, czyli historia romansu Aleksandra Dumasa – syna z kurtyzaną Marie Duplessis – „La Traviata” (reż. Richard Eyre).
Lato grozy
Piątki, godz. 20:20
Kultowe filmy grozy i horrory. Universal Monsters Movies to filmy z lat 30. i 40., w których na ekranie pojawiają się mumie, wilkołaki i wampiry: „Niewidzialny człowiek” (reż. James Whale), „Czarny kot” (reż. Edgar G. Ulmer), „Narzeczona Frankensteina” (reż. James Whale), „Wilkołak” (reż. George Waggner), „Dracula” (reż. George Melford, Enrique Tovar Ávalos). Horrory z wytwórni Hammer stały się w Polsce rozpoznawalne przede wszystkim dzięki Tomaszowi Beksińskiemu, który jako swój ulubiony film często wskazywał „Kobietę – węża”. W TVP Kultura w wakacje: „Przekleństwo Frankensteina” (reż. Terence Fisher), „Rasputin: szalony zakonnik” (reż. Don Sharp), „Kobieta – wąż” (reż. John Gilling), „Narzeczona diabła” (reż. Terence Fisher).
Serialowa nostalgia
Soboty i niedziele, od ok. 7:50, po 2 odcinki
Wakacyjne pasmo najciekawszych odcinków seriali, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków. W TVP Kultura m.in.: „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” (reż. Mieczysław Wałkowski), „Pan Samochodzik i Templariusze” (reż. Hubert Drapella), „Banda Rudego Pająka” (reż. Stanisław Jędryka), „Do przerwy 0:1” (reż. Stanisław Jędryka), „Stawiam na Tolka Banana” (reż. Stanisław Jędryka), „Szaleństwo Majki Skowron” (reż. Stanisław Jędryka), „Dziewczyna i chłopak” (reż. Stanisław Loth), „Przyjaciele wesołego diabła” (reż. Jerzy Łukaszewicz), „Ucieczka-wycieczka” (reż. Jadwiga Kędzierzawska).
Klasyka westernu
Sierpniowe soboty, godz. 20:20
Dziki Zachód z perspektywy Sama Peckinpaha, Clinta Eastwooda, Johna Sturgesa. Jak zmieniały się westerny na przestrzeni lat? Dlaczego wciąż lubimy do nich wracać? „Siedmiu wspaniałych” (reż. John Sturges), „Mały wielki człowiek” (reż. Arthur Penn), „Major Dundee” (reż. Sam Peckinpah), „Mściciel” (reż. Clint Eastwood), „Ringo Kid” (reż. Gordon Douglas).
FILMY DOKUMENTALNE
Jarocin. Po co wolność
14 lipca, godz. 20:20
Dokument o jednym z najsłynniejszych polskich festiwali. Co zostało z legendy? Jak zmieniała się publiczność festiwalu w Jarocinie? W filmie pojawią się największe gwiazdy polskiej muzyki, m.in. Kazik i Tomasz Budzyński. O godz. 00:20 TVP Kultura zaprasza na koncerty grup Hey&Dum Dum oraz Acid Drinkers zarejestrowane podczas festiwalu. Reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński
Van Gogh – malowane słowami
18 lipca, godz. 18:55
Benedict Cumberbatch, znany widzom jako Sherlock Holmes, tym razem w roli Vincenta Van Gogha. W filmie Huttona pierwszoplanową rolę gra korespondencja malarza i jego brata – Theo. Z tych listów wyłania się obraz artysty i jego życia. Wszystkie wypowiedzi zawarte w dokumencie są autentycznymi słowami napisanymi przez Van Gogha. Reż. Andrew Hutton.
Arktyczny splin
Najwyższy odsetek udanych prób samobójczych wśród młodzieży ma miejsce na Grenlandii. Klimat, atmosfera, społeczeństwo – co lub kogo można winić za ten niechlubny rekord? Piergiorgio Casotti pokazuje, że samobójstwo w tym rejonie ma zupełnie inny wymiar niż chociażby w kontynentalnej Europie. Reż. Piergiorgio Casotti
Klątwa Mony Lisy
Jaki wpływ na jej dzisiejsze postrzeganie ma najsłynniejszy obraz Leonarda Da Vinci? Według uznanego krytyka, współscenarzysty i narratora tego dokumentu Roberta Hughesa, moment, w którym Mona Lisa pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w 1963 roku, zapoczątkował erę komercjalizacji sztuki i traktowania jej przede wszystkim jako inwestycji. Reż. Mandy Chang.
Filmy fabularne
Znikający punkt
6 lipca, godz. 20:20
Kultowy amerykański obraz z lat 70. Film drogi będący zapisem ówczesnej atmosfery Stanów Zjednoczonych. Weteran wojenny, dawny policjant o nazwisku Kowalski, zakłada się ze swoim kolegą, że przejedzie w 15 godzin drogę z Kolorado do San Francisco. Stróżom prawa się to nie spodoba… Reż. Richard Sarafian.
Tess
12 lipca, godz. 22:00
Nastassja Kinsky jako uboga dziewczyna, która za młodzieńczy błąd zapłaci bardzo wysoką cenę. Film Romana Polańskiego powstał na podstawie powieści Thomasa Hardy’ego.
Francuski łącznik
13 lipca, godz. 20:20
Francuskie kino najwyższej próby. Oparta na faktach historia dwóch policjantów (w tych rolach Gene Hackman oraz Roy Scheider), którzy trafiają na trop wielkiego przemytu heroiny. Szlak wiedzie z Marsylii do Nowego Jorku… Reż. William Friedkin.
Wszystko o Ewie
20 lipca, godz. 20:20
Popis aktorskich możliwości Bette Davis i brutalna prawda o show businessie. Legenda Brodway’u – Margo Channing zostaje wykorzystana przez młodziutką fankę jako trampolina do sukcesu… Reż. Joseph L. Mankiewicz.
Cały ten zgiełk
27 lipca, godz. 20:20
Kultowy musical z 1979 roku. Wzięty choreograf, pochłonięty pracą perfekcjonista, podupada na zdrowiu. Film stanowi swoistą spowiedź człowieka, który sztukę stawiał zawsze na pierwszym miejscu. Autobiografia Fosse’a. Obraz ma bardzo oryginalną konstrukcję – historia nie toczy się w sposób linearny, jest niejako dialogiem bohatera ze śmiercią (Jessica Lange). Film zdobył liczne nagrody: 4 Oscary, Złotą Palmę w Cannes oraz 2 nagrody BAFTA. Reż. Bob Fosse.