Letnie Grand Prix w skokach w TVP1 i TVP Sport

Tu wszystko się kończy i… zaczyna. Trochę ponad trzy miesiące temu skoczkowie żegnali zimę w słoweńskiej Planicy. W piątek powitają lato w oddalonym 65 kilometrów Kranju, na rodzinnej skoczni Petera Prevca. W zawodach wystartuje pięciu Polaków, w tym reprezentant kadry A – Maciej Kot.

 

 

Kranj wyrasta na miasto inauguracji. Po raz piąty z rzędu karuzela letnich skoków zacznie kręcić się w czwartym pod względem wielkości mieście Słowenii. Największy obiekt kompleksu Bauhenk ma punkt HS umiejscowiony na 109. metrze. Doskonale znają go bracia Prevcowie. Najstarszy – i wciąż najbardziej utytułowany – Peter wygrał tam pięciokrotnie zawody „drugiej ligi”.

W ogóle lista zwycięzców w pięciu ostatnich sezonach zawiera mocne nazwiska jak na Puchar Kontynentalny. Oprócz „Pera” udanie lato zaczynali tam Dawid Kubacki i Killian Peier. Zeszłoroczne triumfy były dla Szwajcara największymi sukcesami w karierze. Dziś blakną w obliczu brązu mistrzostw świata. Dobra inauguracja zaczęła przełomowe miesiące w jego karierze.

Kranj podbiło jednak też dwóch Polaków. W 2015 roku dublet zaliczył Dawid Kubacki. Niedługo potem wysoką formę przeniósł na zmagania elity, wygrywając konkursy Grand Prix w Wiśle i Hinterzarten. Dwa lata później na Słowenii ze zwycięstw cieszył się Klemens Murańka, który wygrał potem cały cykl Letniego Pucharu Kontynentalnego, ale dobrej serii startów nie potrafił przenieść na zimę.

Lata płyną, a skoczek, który jako uczeń podstawówki był kreowany na następce Adama Małysza, nie spełnia pokładanych nadziei. Brąz mistrzostw świata w drużynie z Falun to jedyne duże osiągnięcie na koncie Murańki. Niedola na skoczni ma się jednak niebawem skończyć. – To był chyba jedyny zawodnik w kadrze B, który już na pierwszym zgrupowaniu w Szczyrku prezentował się znacznie lepiej niż zimą – stwierdził trener Maciej Maciusiak w rozmowie z Onetem.

W Kranju wystąpi jeszcze czterech innych Polaków. Andrzej Stękała, Tomasz Pilch oraz jedyny przedstawiciel kadry A – Maciej Kot. Dwukrotny zwycięzca konkursów Pucharu Świata już pod koniec zeszłej zimy startował w zawodach „drugiej ligi”. Tędy ma prowadzić droga do lepszej formy. Zakopiańczyk wraca do Letniego Pucharu Kontynentalnego po pięciu latach, ale nie będzie największym nazwiskiem w stawce…

Takim jest z pewnością najstarszy z braci Prevców. Zdobywca Kryształowej Kuli, mistrz świata w lotach 2016, triumfator Turnieju Czterech Skoczni… W zeszłym sezonie znalazł się niespodziewanie w cieniu nastoletniego Timiego Zajca. W tym roku pokonał już jednak młodszego rodaka w… Kranju. We wtorek zorganizowano tam Puchar Cockty w cuglach wygrany przez „Pera”. To czyni go faworytem piątkowych zawodów…

W pięciu ostatnich sezonach w Kranju inaugurowano Letni Puchar Kontynentalny. Zawsze dwa konkursy wygrywał jeden zawodnik.

Oto lista triumfatorów

2018: Killian Peier
2017: Klemens Murańka
2016: Peter Prevc
2015: Dawid Kubacki
2014: Peter Prevc

Od 19 do 21 lipca inauguracja Letniego Grand Prix w Wiśle.

Transmisje w TVP1, TVP Sport, TVPSPORT.PL i w naszej aplikacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *