MediaTVPZapowiedzi TV

“Letnie Kino Ocalone od Zapomnienia!”- pokaz plenerowy w Kartuzach

TVP3 Gdańsk wraz z Ośrodkiem Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP zaprasza 23 lipca od godz. 15.00 do Kartuz na „Letnie Kino Ocalone od Zapomnienia”. W trakcie pokazu plenerowego zaprezentowane zostaną między innymi zrekonstruowane materiały z archiwów gdańskiego Ośrodka TVP, zarejestrowane w latach 60 i 70 – tych w Kartuzach. Pokazane zostaną także tajniki procesu digitalizacji i rekonstrukcji materiałów archiwalnych.

 

W piątek, lipca 23 o godzinie 15:00 w Parku im. Towarzystwa Miłośników Kaszub rozpocznie się pokaz 7-odcinkowego serialu „Podróż za jeden uśmiech”, w reżyserii Stanisława Jędryki z 1971 roku. Poldek i Duduś w swojej wielkiej, wakacyjnej wędrówce nad polskie morze mieli w dwóch odcinkach serialu przystanek właśnie w Kartuzach.

Podróż w czasie będą mogli odbyć wszyscy, którzy są związani z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Kaszuby”, który od 1946 roku jest ambasadorem kaszubskiego folkloru. Jak pół wieku temu wyglądało układanie repertuaru, co i jak śpiewał w latach siedemdziesiątych zespół kobiet przy krosnach i innych zajęciach gospodarskich w felietonie z 1977 r. W materiale z 1969 roku wieloletni kierownik zespołu, Franciszek Kwidzyński wraz z członkami zespołu opowiedzą o kulisach przygotowań do koncertów.

Po Muzeum Kaszubskim oprowadzi nas Franciszek Brzeziński – legendarny gawędziarz i znawca kaszubskiego folkloru, najstarszy pracownik Muzeum, patron Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Kartuzach w audycji zarejestrowanej w 1976 r. Te odnowione cyfrowo materiały będzie można zobaczyć na ekranie w kinie plenerowym o godz. 16:00.

O godz. 19:30 w Letnim Kinie Ocalonym od Zapomnienia przypomniany zostanie film „Party przy świecach” w reżyserii Antoniego Krauze z 1980 roku. Zabawna opowieść o potrzebie epatowania bogactwem, na motywach opowiadania Jana Himilsbacha.

Seans plenerowego pokazu zakończy się filmem „Chłopcy w reżyserii Ryszarda Bera z 1973 roku – poetycka opowieść o buncie w domu spokojnej starości, pełna humoru i wzruszających scen, z rewelacyjną obsadą i aktorstwem, emisja o godz. 20:30.

„Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP”.

Telewizja Polska, realizując misję nadawcy publicznego, jest opiekunem historycznej spuścizny polskiej kinematografii. Posiada imponujący zbiór materiałów archiwalnych oraz innowacyjne zaplecze technologiczne, aby ocalić to niewątpliwie niepowtarzalne bogactwo. W styczniu 2019 roku Telewizja Polska rozpoczęła realizację kolejnego projektu związanego z ratowaniem dóbr dziedzictwa narodowego: „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

W zależności od stanu zachowanego materiału dokonywana jest korekcja barwna, eliminowane są zabrudzenia i uszkodzenia obrazu, jego niestabilności oraz redukowana ziarnistość. Warstwa dźwiękowa materiałów jest również poddawana procesom rekonstrukcji i masteringu.

Docelowo ponad 2000 odnowionych cyfrowo, rejestrowanych od ponad pół wieku, audycji telewizyjnych z 7 Ośrodków Regionalnych Telewizji Polskiej: Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia będzie dostępnych w możliwie najlepszej jakości obrazu i dźwięku na stronie www.cyfrowa.tvp.pl.

Z Archiwum Gdańskiego Oddziału TVP opracowaniu podlega prawie 300 pozycji, to około 70 km taśmy filmowej zamienionej na blisko 100 godzin unikatowych, na zawsze ocalonych od zapomnienia audycji zapisanych w plikach.

Telewizja Polska Liderem w branży Digitalizacji i Rekonstrukcji Cyfrowej

Unikatowe w skali Europy i Świata projekty, najbardziej zaawansowana technicznie w Europie pracownia digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych z 14-letnim doświadczeniem, grono najlepszych polskich specjalistów – właśnie to kryje się pod hasłem Digitalizacja i Rekonstrukcja Cyfrowa TVP, jedno z największych i najbardziej złożonych przedsięwzięć technologicznych tego typu na rynku.

Telewizja Polska tworzy najbogatszą cyfrową bibliotekę najciekawszych archiwalnych produkcji telewizyjnych, na zawsze zabezpieczając je przed degradacją. Coraz więcej unikatowych archiwalnych zasobów telewizyjnych, przechowywanych dotąd w archiwach w postaci analogowej, na nietrwałych światłoczułych taśmach filmowych i nośnikach magnetycznych, dzięki digitalizacji i cyfrowej rekonstrukcji dostępnych jest dla wszystkich zainteresowanych w wersji cyfrowej.

Pracownia digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej materiałów audiowizualnych TVP, wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia skanujące w rozdzielczości do 5K, stanowiska do korekcji barwnej oraz zaawansowany zestaw programów do cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku. Zespół Digitalizacji i Rekonstrukcji Cyfrowej Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP skupia blisko 40 wysokokwalifikowanych specjalistów od rekonstrukcji obrazu, dźwięku, edycji i korekcji barwnej.

W 2019 roku Telewizja Polska S.A. zakończyła trwający trzy lata projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.” współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach tego projektu obróbce poddano 595 kilometrów taśm filmowych, zdigitalizowano, zrekonstruowano i udostępniono w dedykowanym kanale on-line TVP 836 pozycji – kultowe polskie seriale, filmy fabularne, dokumentalne, animowane i sztuki Teatru Telewizji.

Wkrótce, kanał ten zostanie wzbogacony o materiały, które dotychczas skrywały kilometry taśm w archiwach regionalnych TVP. Dokumenty, reportaże, felietony, ukazujące współczesną historię, kulturę, niezwykłych ludzi, a wreszcie zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni lat w różnych częściach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *