MediaZapowiedzi TV

Listopad w National Geographic i National Geographic Wild

Listopadowe premiery w National Geographic stawiają znane zagadnienia w zupełnie nowym świetle. Niepublikowane dotąd materiały archiwalne ukazane w tegorocznej produkcji „Być królową” pozwolą spojrzeć na dzieje brytyjskiej monarchii z nieznanej wcześcniej perspektywy, a film „Na ratunek Arktyce” pokaże, jak topnienie lodowców wpływa na życie mieszkańców tych terenów. Natomiast premierowe dokumenty pasma specjalnego, m.in. „Pandemia: łowcy wirusów” i „Megaodkrycia: pokonać wirusa” pozwolą poznać złożoną problematykę z naukowego punktu widzenia. Zobacz, czym w listopadzie zaskoczy również National Geographic Wild.

 

W 2020 roku Królowa Elżbieta zapisała się na liście rekordzistów– została najdłużej panującą królową na świecie. Ponad 67 lat temu brytyjska monarchini wraz przyjęciem korony, zrezygnowała z życia prywatnego na rzecz służby narodowi. Ale czy wiemy o niej wszystko? Tom Jennings (twórca „Księżna Diana. Własnymi słowami” i „Apollo: droga na księżyc”) w swojej tegorocznej produkcji „Być królową” (premiera 8 listopada), dzięki dotarciu do niepublikowanych dotąd materiałów i rozmowom z osobami z najbliższego otoczenia Elżbiety II, podjął się zadania naszkicowania autentycznej sylwetki silnej kobiety, zasiadającej na brytyjskim tronie.

Inny nieupowszechniany dotychczas obraz świata czeka na widzów również w filmie „Na ratunek Arktyce” (premiera 15 listopada), w którym zobaczymy, jak topnienie lodowców wpływa na życie rdzennej ludność Kanady i Grenlandii. Inuici, bo o nich mowa, namacalnie doświadczają konsekwencji ocieplenia klimatu i wspólnie ratują to, co pozostało z ich świata. Z mroźnej krainy przeniesiemy się do cyberprzestrzeni, by w serii „Wojny przyszłości” (premiery od 18 listopada) zbadać siłę rażenia zaawansowanych technologii. Czy sztuczna inteligencja może stanowić niebezpieczną broń, a kradzież danych prowadzić do zneutralizowania przeciwnika?

Perspektywę zmagań z niewidocznym wrogiem poznamy też w paśmie specjalnym poświęconym tematyce walki z wirusami. W tegorocznej produkcji „Pandemia: łowcy wirusów” podążymy śladami naukowców, którzy poszukują i badają nowe patogeny odzwierzęce, by nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się. „Megaodkrycia: pokonać wirusa” to wyjątkowa misja naukowa, której celem jest odnalezienie związku między pandemią COVID-19, a dotychczasowymi odkryciami „łowców wirusów”. Natomiast „Strefa zagrożenia: niebezpieczny wirus” pomoże nam zrozumieć, jak kształtuje się sytuacja w strefach opanowanych przez wirus Ebola.

Tymczasem National Geographic Wild zabierze widzów do „Świata niedźwiedzi” (cykl specjalny od 14 listopada od godz. 14.00), a w nowym sezonie serii „Najgroźniejsze zwierzęta Afryki” (premiera 4 listopada) ukaże, jak w walce o przetrwanie radzą sobie najlepsi łowcy sawanny.

BYĆ KRÓLOWĄ

BEING THE QUEEN

Premiera w niedzielę 8 listopada o godz. 21.00 w National Geographic

(1X60)

Biografia królowej Elżbiety II widziana z perspektywy osób, które znają ją najlepiej. Produkcja zrealizowana przez Toma Jenningsa (zdobywcy Emmy, reżysera dokumentów: „Księżna Diana. Własnymi słowami” oraz „Apollo: droga na księżyc”), który przyznaje, że stworzenie tego filmu okazało się jednym z najtrudniejszych wyzwań w jego karierze. Jest to bowiem obraz bogaty w niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz wywiady z dziesiątkami osób z najbliższego otoczenia 94-letniej monarchini. Za ich pośrednictwem poznajemy historię jej życia na tle najważniejszych i najtrudniejszych momentów z dziejów brytyjskiej rodziny królewskiej. Jennings przywołuje rzadkie audycje radiowe z archiwum BBC. Ujawnia m.in. nieznane szczegóły, dotyczące pierwszego spotkania i wczesnego związku królowej Elżbiety i księcia Filipa. Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa filmu, stworzona przez zdobywcę Oscara – Hansa Zimmera.

NA RATUNEK ARKTYCE

THE LAST ICE

Premiera w niedzielę 15 listopada o godz. 21.00 w National Geographic

(1X120)

Gwałtowne zmiany klimatyczne powodują topnienie wielkich połaci arktycznego lodu. Rdzenna ludność Kanady i Grenlandii – ponad stutysięczna społeczność Inuitów – nieustannie zmaga się z tragicznymi skutkami globalnego ocieplenia. Wspólnie ratują to, co pozostało z ich świata. Wydobycie ropy i gazu, szybsze szlaki żeglowne, turystyka oraz rybołówstwo wpływają na wzmożoną eksploatację wód oceanicznych. Arktyczna równowaga pomiędzy życiem człowieka, a dziką przyrodą zostaje w ten sposób zaburzona. Egzystencja w nowych warunkach staje się coraz trudniejsza, a przyszłość regionu i kultura jego mieszkańców staje pod znakiem zapytania.

„Na ratunek Arktyce” to produkcja dokumentalna, w reżyserii Scotta Resslera, wyprodukowana przez dr Enrica Salę, który obserwując postępujący kres życia oceanicznego, porzucił pracę na uniwersytecie, by stać się ekologiem, zaangażowanym w ochronę wód.

WOJNY PRZYSZŁOŚCI

FUTURE WARFARE

Premiery w środy od 18 listopada o godz. 21.00 w National Geographic

(4×60)

Dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii zmienił oblicze współczesnych wojen, które przenoszą się poza granice namacalnej rzeczywistości – do cyberprzestrzeni. Zasieki i okopy ustępują miejsca strzeżonym serwerom, stających pod ostrzałem ataktów hakerskich. Kradzież danych jest dziś wyjątkowo powszechna i dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i całych instytucji. Niebezpieczną bronią okazuje się sztuczna inteligencja, Internet, czy GPS. Procesy charakterystyczne dla ludzkiego mózgu, takie jak decyzyjność, rozwiązywanie problemów, realizują maszyny. W miejscu człowieka pojawiają się algorytmy. W tej serii poznamy nowe, cyfrowe zbrojenie wojskowe i opinie ekspertów, by zrozumieć nowy wymiar wojny.

CYKL SPECJALNY POŚWIĘCONY WALCE Z WIRUSAMI

Niedziela 22 listopada od godz. 21.00 w National Geographic

Specjalne pasmo dokumentów to szansa na poznanie perspektywy naukowców, lekarzy i polityków, stojących w obliczu trudnej do opanowania sytuacji epidemiologicznej. „Polowania” na potencjalnie niebezpieczne patogeny prowadzone są na całym świecie od lat, a odkrycie nowych szczepów stanowi punkt zwrotny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się zagrożenia.

PANDEMIA: ŁOWCY WIRUSÓW

VIRUS HUNTERS

Premiera w niedzielę 22 listopada o godz. 21.00 w National Geographic

(1×60)

Ekspercki tandem podąża tropem “łowców wirusów”. Epidemiolog i ekolog, Chris Golden, to prawdziwy wizjoner jutra, inspirujący ludzi do wzmożonej troski o losy naszej planety. Wraz z brytyjskim dziennikarzem i korespondentem zagranicznym ABC News, Jamesem Longmanem, podążają śladami grup badawczych, które przemierzają świat w poszukiwaniu nieznanych dotąd szczepów koronawirusów. Próbki pobrane od nietoperzy mogą nosić w sobie cenne wskazówki, które pomogą w aktualnej walce z Covid-19 i przyczynią się do zapobiegania podobnym zagrożeniom w przyszłości.

MEGAODKRYCIA: POKONAĆ WIRUSA

BREAKTHROUGH: VIRUS FIGHTERS UPDATE

Premiera w niedzielę 22 listopada o godz. 22.00 w National Geographic

(1×60)

Film z serii „Megaodkrycia”, wyreżyserowany przez Petera Berga, przedstawia niesamowite odkrycia naukowe. Przenosimy się do świata badaczy, którzy opracowują szczepionki, antybiotyki a nawet oprogramowania, umożliwiające kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusów. Poznamy dr Marię Croyle – profesor farmacji na University of Texas w Austin, która zrewolucjonizowała system szczepień na wirusa wywołującego przeziębienia. Przyjrzymy się również badaniom dr Iana Croziera, wirusologa z WHO, który zmagał się naukowo i osobiście z wirusem Ebola w Sierra Leone.

STREFA ZAGROŻENIA: NIEBEZPIECZNY WIRUS

GOING VIRAL: FROM EBOLA TO COVID-19

Premiera w niedzielę 22 listopada o godz. 23.00 w National Geographic

(1×60)

W 2014 roku epidemia Eboli zabiła ponad 11 tysięcy ludzi. Wirus powrócił w 2019 roku. Czy tym razem uda się go opanować? Trudny do przewidzenia przebieg epidemii już nie raz zaskakiwał naukowców. Wirus pozostaje czasowo uśpiony, by potem niespodziewanie się uaktywnić. Tempo naszego życia jest dziś najwyższe w historii ludzkości, dlatego odzwierzęce patogeny tak szybko rozprzestrzeniają się po całym świecie. Dokument pokazuje niezwykłe historie ludzi, usiłujących stawić czoła niewidzialnemu wrogowi.

National Geographic Wild

NAJGROŹNIEJSZE ZWIERZĘTA AFRYKI 6

AFRICA’S DEADLIEST 6

Premiery w środy od 4 listopada o godz. 18.00 w National Geographic Wild

(3×60)

Dynamiczna i zaskakująca podróż po rozległych afrykańskich równinach pozwala zaobserwować z bliska codzienne poczynania najbystrzejszych zwierzęcych łowców.

W ich świecie zagrożenie może nadejść z każdej strony – czai się na lądzie, bacznie obserwuje z powietrza i skrzętnie ukrywa się wodzie. Może zaatakować w każdej chwili. Afrykańskie sawanny i rzeki to pole nieustannych walk o pokarm, terytorium i partnerów. Wygrana zależy czasami od siły, a innym razem od szczęścia.

CYKL SPECJALNY „ŚWIAT NIEDŹWIEDZI”

Premiery w soboty od 14 listopada od godz. 14.00 w National Geographic Wild

JAK PRZEŻYĆ NA ALASCE

ALASKA’S GRIZZLY GAUNTLET

Emisja w soboty o godz. 15.00 i 16.00

(5×60)

Les Stroud, ekspert od surwiwalu, odkrywa sekrety przetrwania gatunków na Alasce. Staje oko w oko z niedźwiedziem czarnym, który pojawia się na wybrzeżu w poszukiwaniu łososi. Odwiedza też wyspę Barter, by podziwiać niedźwiedzie polarne i odbywa podróż w poszukiwaniu brunatnego króla wszystkich niedźwiedzi.

PANDY WIELKIE: OSTATNIE SCHRONIENIE

GIANT PANDAS

Emisja 14 listopada o godz. 14.00

(1×60)

Niezwykła produkcja pozwala zanurzyć się w świecie pand. To okazja do zobaczenia gatunku zagrożonego wyginięciem w naturalnym środowisku. Przyjrzymy się pracy ludzi, wypuszczających pandy na wolność i zabiegających o zwiększenie liczby populacji tego gatunku.

NIEDŹWIEDŹ POLARNY

ICE BEAR

Emisja 21 listopada o godz. 14.00

(1X60)

W 2006 roku Unites States Geological Suvery oświadczyło, że zanikanie arktycznej pokrywy lodowej, prowadzi do wyższej śmiertelności niedźwiedzi polarnych.

Te majestatyczne istoty są coraz rzadszym widokiem w swoim naturalnym środowisku. Technologia stereoskopowego 3D umożliwiła twórcom filmu przyjrzenie się niepowtarzalnym scenom z życia niedźwiedzi, których życiu zagraża ocieplający się klimat.

KRAINA 10 000 NIEDŹWIEDZI GRIZZLY

LAND OF 10,000 GRIZZLIES

Emisja 28 listopada o godz. 14.00

(1×60)

Największa na świecie populacja grizzly znajduje się na odległych, wschodnich terenach Rosji. Mowa o górzystym półwyspie Kamczatka, pełnym wulkanów, gorących źródeł i bulgoczących gejzerów.

Wartkie strumienie tej pięknej, surowej krainy są domem dla milionów łososi, stanowiących pożywienie bohaterów tej niezwykłej opowieści.

WILK KONTRA NIEDŹWIEDŹ

WOLF vs. BEAR

Emisja 28 listopada o godz. 16.00

(1×60)

Gdy na mokradłach północnej Finlandii nadchodzi wiosna, wraz z roztopami ukazuje się makabryczna spiżarnia, którą stanowią rozmarzające ciała zwierząt. To terytorium niedźwiedzi brunatnych, które po zimowej hibernacji nie przepuszczą żadnej okazji, żeby uzupełnić zapas tłuszczu. Mają jednak konkurencję. Wilczyca opiekująca się młodymi jest zdeterminowana, by zapewnić im pożywienie i bezpieczeństwo. Kto wyjdzie z tej konfrontacji zwycięsko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *