Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka – nowy dokument HBO Europe (wideo)

Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka – najnowszy film dokumentalny HBO Europe w reżyserii Kuby Mikurdy, wyróżniony na tegorocznym festiwalu Docs Against Gravity Nosem Chopina, czyli nagrodą dla najlepszego filmu o sztuce lub muzyce, będzie miał premierę w HBO i HBO GO już 10 czerwca.

 

Najnowszy dokument HBO Europe Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka jest opowieścią o twórczości Waleriana Borowczyka – hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości i intrygującym stylu. Produkcja, ex aequo z innym tytułem, otrzymała nagrodę Nos Chopina, czyli dla najlepszego filmu o sztuce lub muzyce. Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka uznany został przez jury konkursowe za film „dyskursywny, sprawnie opowiedziany i zrealizowany, kontekstualny i panoramiczny”, który przedstawia widzowi „genealogię rządzącego naszymi czasami przymusu przyjemności”.

Ten poruszający obraz przybliża widzom nie tylko historię twórczości samego Waleriana Borowczyka, ale dotyka również tematu artystycznej wolności. Jest swoistą kroniką artystyczną reżysera, która przybliża fenomen jego filozofii działania i dokonań twórczych. Zadaje pytanie, jak to się stało, że doceniany artysta, którego filmy pokazywane były w konkursie w Cannes, z czasem zaczął być postrzegany jako twórca wyłącznie erotyczny. W dokumencie opowieść o Borowczyku snują osoby z najbliższego otoczenia reżysera i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością, wśród których są: Terry Gilliam, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Bertrand Bonell, Patrice Leconte i Slavoj Žižek.

Autorem dokumentu jest Kuba Mikurda – odpowiedzialny zarówno za reżyserię, jak i scenariusz, który współtworzył wraz z Marcinem Kubawskim. Film powstał jako koprodukcja HBO Europe, CoLab Production, Instytutu Adama Mickiewicza, Maagiline Masin i Otter Films. Produkcja otrzymała także wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Estońskiego Instytutu Filmowego (Eesti Filmi Instituut). Dystrybutorem filmu jest New Europe Film Sales.

Premiera filmu Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka odbędzie się w HBO w niedzielę, 10 czerwca o godz. 22.00. Od rana 10 czerwca film będzie również dostępny w serwisie HBO GO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *