Luty na kanałach z portfolio BBC Studios

Luty 2021 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Ojciec Brown
Od soboty 5 lutego, godz. 18:35
Sezon 8 (10 odcinków)

Obdarzony niesamowitą detektywistyczną intuicją ojciec Brown powraca w ósmym sezonie serialu opartego na opowiadaniach G. K. Chestertona. Charyzmatyczny ksiądz wyjaśnia kryminalne zagadki, które zakłócają spokojne życie mieszkańców parafii Kembleford.

Tym razem bada sprawę śmierci ekscentrycznego pszczelarza i odkrywa mroczną tajemnicę pewnej wystawy sztuki. Interweniuje także, gdy uczestnicy spotkania rodziny pani McCarthy narażeni zostają na niebezpieczeństwo w związku z przepowiedniami wróżki. A kiedy Bunty posądzona zostaje o zabójstwo, ojciec Brown ściga się z czasem, by udowodnić jej niewinność.

Shakespeare i Hathaway: prywatni detektywi
Od czwartku 25 lutego, godz. 19:30
Sezon 3 (10 odcinków)

Perypetie przezabawnego duetu śledczego, który bada podejrzane sprawy mieszkańców turystycznego miasteczka Stratford-Upon-Avon – miejsca narodzin Williama Szekspira.

W trzecim sezonie detektywi Frank i Lu poznają tajemnicę starzejącej się gwiazdy sceny heavymetalowej. Przekonują się także, że Muzeum Szekspira kryje wiele mrocznych zagadek, a w lokalnym magazynie dywanów odgrywają się sceny rodem z „Króla Leara”.

Przestępstwa, oszustwa finansowe i korupcja to tylko niektóre z problemów zakłócających sielankową atmosferę miasta. Witamy w mieście narodzin słynnego barda.

MotherFatherSon
Od poniedziałku 15 lutego, godz. 22:30
Sezon 1 (8 odcinków)

Richard Gere w pierwszej serialowej roli po 30 latach nieobecności na szklanym ekranie. Max jest wpływowym właścicielem ogromnego imperium medialnego. Jego bronią jest informacja. Zna ciemne sekrety wielu wysoko postawionych osobistości ze świata biznesu i polityki, bez skrupułów korzysta z tej wiedzy. Jego syn Caden jest z kolei najmłodszym w dziejach redaktorem naczelnym „The National”, jednej z gazet Maxa.

Ciężar odpowiedzialności oraz nieustanne próby sprostania wysokim wymaganiom ojca wpędzają go w świat narkotyków oraz anonimowego seksu. W wyniku prowadzenia takiego stylu życia Caden doznaje ciężkiego udaru. Nagle staje się bezbronnym dzieckiem potrzebującym pomocy żyjących w separacji rodziców. Dla Kathryn jest to szansa na ponowne porozumienie się ze zdominowanym przez ojca synem. Gdy między Maxem a Kathryn rozgrywa się walka o duszę Cadena, w kraju rozpoczyna się bezwzględna walka polityków o duszę narodu…

Top of the Lake
Od niedzieli 7 lutego, godz. 21:30
Sezon 1 (6 odcinków)

Wspólne dzieło pisarki i reżyserki Jane Campion oraz producentów Oskarowego filmu „Jak zostać królem”. Top of the Lake to posępna, tajemnicza opowieść osadzona na nowozelandzkiej prowincji. W obsadzie występują m.in. Elisabeth Moss, David Wenham, Peter Mullan oraz Holly Hunter.
12-letnia dziewczynka chce popełnić samobójstwo w tajemniczym jeziorze. To Tui Mitcham, córka miejscowego barona narkotykowego, Matta Mitchama, i jego trzeciej żony, tajlandzkiej barmanki. Okazuje się, że dziewczynka jest w piątym miesiącu ciąży, jednak nie chce zdradzić, kim jest ojciec dziecka. Po przesłuchaniu nagle znika w tajemniczych okolicznościach.

Do zbadania sprawy wezwana zostaje odważna, choć niedoświadczona, młoda detektyw Robin Griffin. Po krótkim czasie zaczyna sobie zdawać sprawę, że znalezienie zaginionej staje się jej obsesją, ponieważ jest poszukiwaniem samej siebie sprzed wielu lat. Historia Tui ponownie wprowadza do życia Robin dwóch mężczyzn z przeszłości. Są to jej były chłopak Johnno, syn Matta Mitchama, oraz Al Parker, kolega detektyw, jednocześnie mentor, który od dawna zna Robin i jej rodzinę. Z biegiem śledztwa główna bohaterka odkrywa tajemnice z przeszłości swojej oraz rodzinnego miasteczka.

„Top of the Lake” to wielokrotnie wyróżniana przez krytyków mroczna opowieść o szczęściu, którego poszukiwanie odkrywa swoją ciemną stronę.

 

 

Joanna Lumley na Jedwabnym Szlaku
Od poniedziałku 22 lutego, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Brytyjska aktorka Joanna Lumley (znana m.in. z serialu „Absolutnie fantastyczne”) wybiera się w podróż z Wenecji do chińskiej granicy. Jej trasa wiedzie dawną drogą handlową łączącą Chiny z Bliskim Wschodem i Europą.

Jedwabny Szlak to okryta sławą trasa wykorzystywana od III w. p. n. e. do transportu jedwabiu, przypraw, złota oraz wielu innych drogocennych dóbr. Jej popularność miała spory wpływ na kształt współczesnego świata. Joanna podziwia przepiękne krajobrazy, podążając śladami dawnych kupców, władców i zwykłych pielgrzymów, którzy na szlaku spędzili wiele lat, a niejednokrotnie oddali życie.

Pluton: powrót do życia
Wtorek 16 lutego, godz.19:55

Pluton, uważany kiedyś za zwykłą kulę lodu orbitującą na obrzeżach Układu Słonecznego, okazał się niedawno niezwykle złożonym światem. Ciałem niebieskim, na którym być może istnieje obca forma życia.

Odkryty w 1930 roku. Oddalony od Ziemi o 5.6 miliarda kilometrów. Przez całe dziesięciolecia nie wiedzieliśmy o nim właściwie nic. Zmieniło się to w 2015 roku wraz z dostarczeniem nowych danych przez sondę New Horizons. W programie więcej o nowych odkryciach, kulisy prowadzonych obserwacji oraz sprawozdania zaangażowanych w misję naukowców.

Skarby przeszłości i ich tajemnice
Od środy 24 lutego, godz. 19:55
Sezon 5 (6 odcinków)

Starożytne miasta oraz artefakty skrywają jeszcze wiele tajemnic na temat odległej przeszłości. Ekipa archeologów, specjalistów kryminalistyki i badaczy DNA odwiedza ukryte grobowce, zapomniane miasta oraz inne wartościowe historycznie lokacje w poszukiwaniu nowych odkryć.

Z programu dowiemy się m.in., czy przypadkowe znalezisko archeologiczne w Egipcie może rzucić nowe światło na zapomnianego faraona oraz czy skupisko prehistorycznych zwierzęcych kości może świadczyć o istnieniu pradawnego zoo. Prowadzący spróbują także odpowiedzieć na pytanie czy odkrycie grobowca na polu w Danii może zmienić nasze dotychczasowe rozumienie kultury Wikingów.

Cuda wszechświata
Od wtorku 23 lutego, godz. 19:55
Sezon 1 (4 odcinki)

Znany polskim widzom Brian Cox, profesor fizyki cząstek elementarnych na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Manchesterze, bada podstawowe zasady rządzące wszechświatem. Prawa natury, takie jak światło, grawitacja, energia, materia i czas są z nimi nierozerwalnie związane.

By obrazowo wyjaśnić te zagadnienia widzom, wybiera się z kamerą w najróżniejsze zakątki świata. To kolejna, po „Cudach Układu Słonecznego” superprodukcja naukowa, dzięki której przekonamy się, że historia ludzkości jest ściśle spleciona ze złożoną historią powstania wszechświata.

Jerozolima: narodziny świętego miasta
Od środy 3 lutego, godz. 19:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Jerozolima. Święte miasto trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Uznany historyk Simon Sebeg Montefiore opowiada o potędze, upadku i powstaniu na nowo jednego z najstarszych miast świata.

Dokument przedstawia historię tego niezmiernie fascynującego i pięknego miejsca. Simon snuje opowieść o początkach miasta, wyjaśnia dlaczego stało się ono tak ważne dla religii mających swoje korzenie w biblijnej tradycji Izraela.

 

 

Who Wants to Be a Millionaire z Jeremym Clarksonem
(Who Wants To Be A Millionaire? With Jeremy Clarkson)
Od piątku 12 lutego, godz. 22:30
Sezon 3 (5 odcinków)

Jeremy Clarkson, były prowadzący „Top Gear”, przedstawia odświeżoną wersję kultowego teleturnieju, w którym poprawne odpowiedzi na 12 pytań gwarantują uczestnikowi wygraną w wysokości miliona funtów. Podczas gry może on skorzystać z trzech kół ratunkowych: telefonu do przyjaciela (30 sekund na konsultację ze znajomym), pytania do publiczności (sondaż wśród widowni zgromadzonej w studio) oraz pół na pół (eliminacja dwóch odpowiedzi).

W formule programu także dwie nowości: czwarte koło ratunkowe, czyli pytanie do prowadzącego (ta opcja nie zawsze prowadzi do wygranej, jednak zazwyczaj wywołuje salwy śmiechu) oraz możliwość samodzielnego wyznaczenia sumy gwarantowanej, która dotychczas wynosiła 32 000 funtów. Śmiałkowie chętni spróbowania swoich sił w teleturnieju muszą jednak najpierw wziąć udział w rundzie eliminacyjnej, podczas której należy w jak najszybszym tempie uszeregować odpowiedzi.

W cieniu terroru
(In the Shadow of Terror)
Od środy 17 lutego, godz. 22:30
Sezon 1 (3 odcinki)

Nadchodzi północ 31 grudnia 2017 roku – w Wielkiej Brytanii dobiega końca wyjątkowo krwawy rok. Pięć ataków terrorystycznych, 36 osób zabitych, kilkadziesiąt rannych. W ostatnich latach liczba ofiar terroryzmu drastycznie wzrosła nie tylko na wyspach, lecz na całym świecie.

Treścią realizowanego w Manchesterze, Stanach Zjednoczonych, Syrii i Paryżu programu dokumentalnego jest badanie przyczyn rozprzestrzeniającego się w zawrotnym tempie terroryzmu oraz próba odpowiedzi na pytanie, jak żyć w czasach ciągłego zagrożenia.

Najbardziej luksusowe więzienie na świecie
(Inside the World’s Most Luxurious Prison)
Środa 10 lutego, godz. 22:30

Dziennikarka Ann Widdecombe spędza trzy dni w jednym z najbardziej niezwykłych więzień na świecie, Halden Prison w Norwegii. Więźniowie tego luksusowego zakładu karnego o zaostrzonym rygorze mieszkają w wygodnych apartamentach, jadają sushi, a nawet nagrywają własny rap.

Chociaż większość obserwatorów podziwia placówkę za humanitarne podejście do osadzonych, zdarzają się także oskarżenia o przesadę. Prowadząca rozmawia z więźniami oraz personelem, by zrozumieć, czy takie właśnie będą więzienia przyszłości, czy może jednak taki luksus
w jednostce penitencjarnej nie znajduje uzasadnienia.

Wojennymi śladami dziadków
(My Grandparents’ War)
Od czwartku 4 lutego, godz. 22:30
Sezon 1 (4 odcinki)

Seria dokumentalna, w której znani hollywoodzcy aktorzy wspominają niesamowite rodzinne historie sięgające czasów II wojny światowej. Śladami swoich przodków podążają Kristin Scott Thomas („Czas Mroku”, „Angielski pacjent”), Mark Rylance („Dunkierka”, „Most szpiegów”), Helena Bonham Carter („The Crown”, „Harry Potter”) oraz Carey Mulligan („Nie opuszczaj mnie”, „Wielki Gatsby”). Udają się do miejsc ważnych wojennych wydarzeń mocno związanych z losami ich rodziny – od plaż Dunkierki do obozów jenieckich w Azji. Z jakimi dylematami zmagali się ich przodkowie? Jak trudne decyzje musieli podjąć?

Bohaterowie poszukują odpowiedzi na wiele trudnych pytań dotyczących bolesnej przeszłości oraz losów swoich dziadków w czasach wojennej zawieruchy. Każdy z odcinków serialu to osobna opowieść przedstawiająca, jak sześć wojennych lat na zawsze odmieniło rodzinne dzieje i wpłynęło na losy całego świata.

 

 

George Clarke: skarby National Trust
(George Clarke’s National Trust Unlocked)
Od wtorku 23 lutego, godz. 20:55
Sezon 1 (5 odcinków)

Architekt George Clarke zwiedza posiadłości, ogrody oraz parki będące pod opieką National Trust, brytyjskiej organizacji dbającej o zabytki. Clarke postanowił wykorzystać czas, gdy większość obiektów zamknięta jest dla zwiedzających. Poznaje więc fascynujące i często burzliwe dzieje odwiedzanych miejsc oraz uważnie przygląda się ich architekturze.

Odwiedza m.in. rezydencję Kingston Lacy z XIX wieku w Dorset, rodowy dom Jerzego Waszyngtona – dwór Washington Old Hall w Northumberland, średniowieczny zamek w Dunster oraz słynny angielski ogród Hidcote w hrabstwie Gloucestershire.

Gordon Ramsay: 24 godziny w piekle
(Gordon Ramsay’s 24 Hrs to Hell and Back)
Od środy 17 lutego, godz. 22:00
Sezon 1 (8 odcinków)

Popularny szef kuchni Gordon Ramsay podróżuje po Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu zaniedbanych restauracji, które wymagają renowacji i rewolucji.

Na wprowadzenie poważnych zmian ma jednak tylko 24 godziny.

Jak osiągnąć lepszy orgazm
(How To Have A Better Orgasm)
Poniedziałek 1 lutego, godz. 22:00

Szczere rozmowy z kobietami, które otwarcie opowiadają o swoich preferencjach seksualnych oraz pragnieniach i oczekiwaniach dotyczących orgazmu.

Od ich najwcześniejszych doświadczeń związanych z poznawaniem własnej seksualności, przez pierwsze zbliżenie, utratę dziewictwa i pierwszy orgazm, seks małżeński, współżycie po porodzie i w trakcie menopauzy, ażpo aktywne życie seksualne po osiemdziesiątce.

Nagie wyzwanie
(Naked Beach)
Od czwartku 4 lutego, godz. 21:55
Sezon 1 (3 odcinki)

Psycholog pomaga uczestnikom programu pokonać kompleksy związane z wyglądem. Zabiera ich w tym celu do słonecznej Grecji, ale jest jeden haczyk – podczas pobytu muszą być cały czas nago. Czy taka radykalna terapia okaże się dobrym sposobem na odzyskanie pewności siebie?

W pierwszym odcinku poznajemy trzy osoby: Elysia nie toleruje swoich rozstępów, Darrell od czasu kontuzji sportowej ma problemy z utrzymaniem sylwetki, a Kaye nie akceptuje swojego wystającego brzucha.

W kolejnym – Jolie stara się zrozumieć, że bielactwo może być jej atutem,
a David próbuje zaakceptować swoją sylwetkę. Z kolei w trzecim – Helen uczy się, jak przestać się martwić opinią innych, a Steven zdaje sobie sprawę, że pewność siebie to stan umysłu.

Jak mądrze schudnąć?
(How to Lose Weight Well)
Od poniedziałku 8 lutego, godz. 20:55
Sezon 5 (5 odcinków)

Program o tematyce zdrowotnej przedstawiający dużą porcję faktów na temat popularnych diet. Ekspertka ds. żywienia Helen Lawal oraz doktor Xand van Tulleken dopasowują diety dla osób, które zgłosiły się do programu, a pomysły na odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki podsuwa im szefowa kuchni Stacie Stewart. Prowadzący śledzą postępy w odchudzaniu.

Wśród diet omówionych w tym sezonie programu znajdują się m.in. dieta skomponowana przez personalnego trenera Beyonce, dieta Alleluja oraz ananasowa. Ponadto gospodarze programu sprawdzają, czy hormony mogą wpływać na wagę, czy robienie na drutach pomaga schudnąć oraz jak zapach wpływa na apetyt.

 

 

Tomek i przyjaciele
(Thomas & Friends)
Od poniedziałku 8 lutego, godz. 17:15
Sezon 17 (22 odcinków)

„Przyjaciół przedstawiamy Wam. Wciąż coś wożą tu i tam. Czerwień, błękit, zieleń, brąz – oto ich kolory są”. Kolejne przygody mieszkańców wyspy Sodor, czyli Tomka oraz jego przyjaciół. Choć czasem popełniają błędy i wpadają w tarapaty, po drodze uczą się czegoś nowego i zawsze mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc.

W tym sezonie Zgniotek przechodzi przemianę, Gabryś ma zderzenie, w wyniku którego wycieka z niego woda, Sylwek obawia się, że zostanie odesłany do kamieniołomu, elektryczny Stefek chce się upodobnić do parowozu, by zwrócić na siebie uwagę dzieci, a Tomek zostaje zasypany śniegiem.

Odlotowcy – Go Jetters!
(Go Jetters)
Chiński Nowy Rok, piątek 12 lutego, od godz. 07:35
Nowe odcinki od poniedziałku 15 lutego, godz. 16:15

Odlotowcy z przytupem świętują Chiński Nowy Rok. Przeżywają z tej okazji wiele fascynujących przygód.

Wyruszają na ratunek Armii Terakotowej. Pomagają także, gdy w rezerwacie zwierząt braknie bambusa. Kto może być za to odpowiedzialny? Ponadto Glitch buduje smoka, który zieje ogniem. Nie przewidział jednak konsekwencji, dlatego Odlotowcy znów mają ręce pełne roboty.

W dni powszednie od połowy lutego na antenie CBeebies emitowane będą odcinki z nowymi przygodami odlotowych przyjaciół, a w nich m.in. spotkania z piratami, meteoryty, trąby wodne i wiele innych zaskakujących atrakcji.

Hej, Duggee!
(Hey Duggee)
Tłusty Czwartek 11 lutego, godz. 07:55
Nowe odcinki od poniedziałku 22 lutego, godz. 16:30

W lutym na widzów CBeebies czeka podwójna porcja spotkań z Duggeem i jego przyjaciółmi. W Tłusty Czwartek zobaczymy szereg odcinków tematycznie związanych ze smakołykami, czyli m.in. „Odznaka omletów”, „Odznaka dżemu”, „Odznaka śniadania” i „Odznaka ciasta”.

Od 22 lutego z kolei emitowane będą odcinki z nowymi przygodami Małych Zuchów. Hau Hau!

JoJo i Babcia
(JoJo & Gran Gran)
Od poniedziałku 22 lutego, godz. 17:45
Sezon 1, część 4 (10 odcinków)

JoJo ma prawie pięć lat oraz mądrą, kochającą babcię. Mieszkają blisko siebie i często się widują, a Babcia ma dużo pomysłów na ciekawe zabawy.

JoJo dowiaduje się m.in., czym jest upływ czasu, cykl życia oraz zmienność pór roku. Podczas pieczenia ciasta przekonuje się, że czasem trzeba poczekać na efekty pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *