Internet & Gry - Reklama

Mail od “Onet Poczta”? Zachowaj ostrożność!

Oszuści podszywają się pod Onet i przesyłają maile z niebezpiecznymi linkami. Wszystko po to, by przejąć Twoje konto.

 

Jak to działa?

Użytkownicy otrzymują maila od Onet Poczta. Treść wiadomości wskazuje, że konto zostanie zamknięte jeżeli nie zrobią właściwej aktualizacji. Obawa przed stratą popycha internautów prosto w paszczę cyberoszustów. Według komunikatu wystarczy kliknąć w link i zalogować się do swojej poczty elektronicznej, a konto będzie bezpieczne. Strona logowania wygląda bardzo wiarygodnie i może wzbudzać zaufanie. W rzeczywistości podanie danych może wpędzić nas w spore problemy.

 

foto. CyberRescue

Konsekwencje

Strona oczywiście jest fałszywa, a naszym największym wrogiem są tu własne emocje. Jeżeli bez pośpiechu zapoznamy się z treścią i nadawcą oraz przyjrzymy się adresowi URL, z łatwością odkryjemy, że strona jedynie podszywa się pod Onet. Podanie danych logowania na tej witrynie może doprowadzić do przejęcia naszego konta, ponieważ login i hasło wpadnie w ręce oszustów. Odzyskanie dostępu stanowi wtedy nie lada wyzwanie.

Cyberprzestępcy w pierwszych krokach zmieniają informacje podane w naszym profilu – informuje Elwira Charmuszko, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescueEdytowany jest numer telefonu, pomocniczy adres e-mail oraz dane personalne, a to wszystko po to, by uniemożliwić przywrócenie dostępu.

Jak się bronić?

Jeżeli na Twojej skrzynce znajduje się taki mail to przede wszystkim nie panikuj! Pamiętaj, że to jedynie próba phishingu. Wystarczy, że podążysz za tymi prostymi wskazówkami, a Twoje konto pozostanie bezpieczne:

– Nie klikaj w link.

– Nie podawaj swoich danych.

– Zgłoś wiadomość jako SPAM.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *