MediaZapowiedzi TV

Maj na kanałach z portfolio BBC Studios

Maj 2024 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

 

Śledztwa siostry Bonifacji
(Sister Boniface Mysteries)
Od czwartku 30 maja, godz. 21:00
Sezon 2 (10 odcinków)

Siostra Bonifacja powraca w drugim sezonie świetnie przyjętego serialu kryminalnego. Ta jeżdżąca na Vespie katolicka zakonnica pasjonuje się kryminalistyką i pomaga lokalnej policji w dochodzeniach. A w miasteczku Great Slaughter wciąż się dzieje coś podejrzanego. Podczas gdy amatorskie Towarzystwo Dramatyczne przygotowuje się do najnowszej premiery, okolicę elektryzuje informacja, że odtwórca głównej roli zostaje zamordowany.

W pobliskim lesie śledczy dokonują też makabrycznego odkrycia noszącego znamiona obrzędu rytualnego oraz prowadzą dochodzenie w sprawie śmierci reżysera Sextona St Juste. Do zbrodni doszło na planie najnowszego filmu artysty. Intuicja siostry Bonifacjii okazuje się niezastąpiona.

Tajemnice Brokenwood
(The Brokenwood Mysteries)
Od niedzieli 5 maja, godz. 21:00
Sezon 4 (4 odcinki)

Serial kryminalny o perypetiach detektywa Mike’a Sheperda, który z placówki w Auckland zostaje skierowany do małego nowozelandzkiego miasteczka Brokenwood. We współpracy z lokalną detektyw Kristin Sims rozwiązuje tajemnice zbrodni, które odkrywają zupełnie niespodziewane oblicze pozornie spokojnej miejscowości. Detektyw i jego partnerka stosują przy tym dosyć niekonwencjonalne metody.

W czwartym sezonie uczestnicy pikniku urodzinowego Shepherda są świadkami tragedii – na ich oczach dochodzi do wypadku spadochroniarza, którym okazuje się były chłopak Kristin. Detektywi szybko przystępują do działania. Prowadzą także śledztwo w sprawie śmierci rolnika znalezionego na swoim polu związanego w pozycji stracha na wróble. Czy morderstwo było wynikiem sporu z sąsiadami, czy może to brat bliźniak mężczyzny miał coś wspólnego ze zbrodnią?

Morderstwa w Midsomer
(Midsomer Murders)
Od środy 29 maja, godz. 21:00
Sezon 13 (8 odcinków)

Inspektor John Barnaby i sierżant Ben Jones powracają, by badać sprawy morderstw oraz okrutnych zbrodni, do których dochodzi w na pozór spokojnych miasteczkach hrabstwa Midsomer. W tej okolicy nic nie jest takie, jakie się wydaje.

W sezonie 13. śledczy rozwiązują makabryczną zagadkę śmierci dewelopera, którego ciało, bez odciętej głowy, znaleziono na terenie wesołego miasteczka. Detektywi badają też sprawę, w którą może być zamieszana żona inspektora Barnaby’ego.

Czyściciel
(The Cleaner)
Od poniedziałku 6 maja, godz. 22:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Wicky jest certyfikowanym czyścicielem miejsc zbrodni, który wkracza do akcji, gdy detektywi kończą oględziny. Musi usunąć wszelkie ślady przestępstwa. Jego narzędzia pracy to wybielacz
i szczotki do szorowania. W każdym odcinku Wicky napotyka wiele ciekawych osobowości – wszystkie w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie.

W sezonie drugim Wicky doprowadza do porządku sklep z elektroniką po strzelaninie, sprząta w teatrze, w którym pokaz męskiego striptizu wymknął się spod kontroli.

Autorem scenariusza i odtwórcą tytułowej roli w tej trzymającej w napięciu komedii kryminalnej jest Greg Davies, laureat nagrody BAFTA.

 

 

Attenborough i jurajski potwór morski
(Attenborough and the Jurassic Sea Monster)
Niedziela 12 maja, godz. 11:00

Sir David Attenborough towarzyszy zespołowi naukowców, którzy odkryli szczątki największego znanego ludzkości jurajskiego drapieżnika – gigantycznego pliozaura. Wstępne wnioski sugerują, że może to być zupełnie nowy gatunek jednego z najgroźniejszych morskich drapieżników sprzed 150 milionów lat.

Grupa ekspertów wyrusza na niebezpieczną wyprawę, aby zbadać czaszkę zwierzęcia. Jeśli ich przewidywania się potwierdzą, może to być bardzo ważny moment dla Sir Davida, gdyż to właśnie fascynacja skamieniałościami dała początek jego wyjątkowej pasji do świata przyrody.

Bezsenność: australijska rewolucja Michaela Mosleya
(Australia’s Sleep Revolution with Michael Mosley)
Od czwartku 14 marca, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Dziennikarz medyczny dr Michael Mosley nie ukrywa, że od lat cierpi na bezsenność. Po raz kolejny udaje się do Australii. Tym razem, by wziąć udział w prowadzonym przez Uniwersytet Flindersa multidyscyplinarnym programie leczenia długotrwałych problemów ze snem za pomocą nowoczesnej technologii monitorowania.

Dla Michaela i współuczestników badania ta próba jest ostatnią nadzieją – wszystkie dotychczasowe sposoby walki z bezsennością zawiodły, a przy okazji odbiły się na ich zdrowiu psychicznym
i wywołały wiele chorób przewlekłych. Sukces tego przedsięwzięcia może okazać się punktem zwrotnym w australijskim systemie opieki zdrowotnej.

Nowozelandzka wyprawa Jimmy’ego Doherty’ego
(Jimmy Doherty’s New Zealand Escape)
Od poniedziałku 20 maja, godz. 23:00
Sezon 1 (4 odcinki)

Jimmy Doherty, odkrywa Nową Zelandię od mroźnego południa po tropikalną północ. Prezenter telewizyjny i farmer, a prywatnie przyjaciel z dzieciństwa Jamiego Olivera, eksploruje ten pełen naturalnego piękna kraj o wyjątkowo zróżnicowanym krajobrazie, poznaje nowozelandzki styl życia i odkrywa, co to znaczy być „Kiwi”.

Jimmy uczy się grawitacyjnie łowić ryby, delektuje rewelacyjnymi rakami podawanymi w Nin’s Bin, pierwszym na świecie food trucku i obserwuje drapieżne ptaki walecznie broniące winogron.

Pociągiem przez Imperium Osmańskie
(Ottoman Empire By Train)
Od środy 22 maja, godz. 19:55
Sezon 1 (5 odcinków)

Zachęcona sukcesem swojego programu podróżniczego „Pociągiem przez starożytny Egipt” profesor antropologii Alice Roberts rusza na kolejną wyprawę koleją. Tym razem celem jej podróży są tereny dawnego Imperium Osmańskiego.

To potężne i tajemnicze imperium o burzliwej 600-letniej historii obejmowało aż trzy kontynenty i ponad 70 krajów. Alice rozpoczyna podróż w pobliżu granicy syryjskiej. Przemierza Turcję, Bałkany i kończy w Budapeszcie, najbardziej wysuniętym na zachód punkcie imperium.

 

 

Prom kosmiczny, który spadł na Ziemię
(The Space Shuttle That Fell to Earth)
Od czwartku 23 maja, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Szczegółowe sprawozdanie z jednej z największych katastrof misji kosmicznych.
Prom Columbia był najbardziej ambitnym projektem w historii amerykańskiej inżynierii. To statek kosmiczny, który mógł startować jak rakieta, orbitować jak satelita i lądować jak samolot. Jednak podczas 28. lotu doszło do nieprzewidzianej tragedii. 1 lutego 2003 roku, 16 minut przed lądowaniem, Columbia rozpadła się na kawałki. Zginęło siedmioro astronautów znajdujących się na pokładzie.

W programie wypowiadają się inżynierowie NASA oraz bliscy astronautów, którzy byli świadkami zdarzenia, m.in. Jon i Ian Clarkowie – mąż i syn astronautki Laurel Clark.

Pokaźną część programu stanowią materiały filmowe zarejestrowane na pokładzie statku przez samych astronautów, aż do momentu katastrofy. Nagrania archiwalne obejmują też przygotowania do startu, relacje z 17 dni przed katastrofą a także późniejsze śledztwo. Twórcy programu obnażają ogromną presję środowiska, lecz także pychę i brak autokrytycyzmu wykonawców. To one przyczyniły się do tragedii, która na zawsze odmieniła oblicze programu kosmicznego USA
i zakończyła erę wahadłowców.

Grube ryby
(Kingpins)
Od środy 29 maja, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)

Organizacje przestępcze są świetnie zorganizowane i brutalnie zarządzane. Podobnie jak w legalnym biznesie, istnieje w nich hierarchia podwładnych, wykonawców i decydentów. Za wszystkie sznurki pociąga znajdujący się na samym szczycie boss. Jaką drogę trzeba pokonać, by zająć to miejsce i jak brutalnie pogrywać, by je utrzymać?

Twórcy programu spędzają kilka dni z szefami gangów z całego świata. W każdym odcinku odwiedzają inne miasto i rządzącą w nim grupę przestępczą. Prezentują codzienność jej członków oraz kierujące nimi motywacje.

Sztuczna inteligencja i my
(Panorama: Beyond Human: Artificial Intelligence and Us)
Środa 15 maja, godz. 22:00

Sztuczna inteligencja jest już wszędzie, a niektórzy eksperci twierdzą, że może stanowić zagrożenie dla ludzkiej egzystencji. Jak jest naprawdę?

Sztuczna inteligencja maluje portrety, pisze eseje, a nawet przygotowuje nasze zeznania podatkowe. Stopniowo wkracza w kolejne obszary naszego życia, a nawet je przejmuje. To zjawisko wywołuje narastające obawy o możliwość niewłaściwego jej wykorzystania w celu wyrządzenia ludziom krzywdy lub, co gorsza, samodzielnego przejęcia przez nią kontroli nad światem.

Dziennikarze BBC rozmawiają z niektórymi „ojcami chrzestnymi” sztucznej inteligencji o ich obawach i nadziejach na przyszłość. Podejmują m.in. temat możliwości wykorzystania jej w krajach rozwijających oraz wpływu na takie obszary naszego życia, jak rynek pracy oraz sztuka.

Festiwalowa porażka za miliony
(Crashed: $800m Festival Fail)
Środa 22 maja, godz. 22:00

Kulisy olbrzymiego sukcesu oraz spektakularnego upadku brytyjskiej firmy Pollen.
W 2014 roku dwaj dwudziestokilkuletni bracia założyli startup Pollen. Firma zajmowała się sprzedażą biletów oraz organizacją wydarzeń muzycznych. Pięć lat później firma Calluma i Liama Negus-Fancey zatrudniała ponad 700 pracowników na całym świecie i organizowała imprezy z udziałem najpopularniejszych artystów.

Jednak w sierpniu 2022 roku, ze zobowiązaniami wobec klientów, dostawców i akcjonariuszy na poziomie 100 milionów dolarów, firma ogłosiła bankructwo. Czy ten obiecujący biznes stał się ofiarą pandemii? A może w plotkach o ciągłych imprezach, złym zarządzaniu oraz nieuczciwych praktykach było ziarno prawdy?

 

 

Gordon Ramsay i nowe gwiazdy biznesu USA
(Gordon Ramsay’s Future Food Stars USA)
Od niedzieli 12 maja, godz. 21:00
Sezon 1 (10 odcinków)

Gordon Ramsay poszukuje najbardziej pomysłowych przedsiębiorców z branży kulinarnej. Uczestnicy programu co tydzień stają przed przygotowanymi przez niego wyzwaniami z zakresu zarządzania biznesem, a ich wysiłki oceniają zaproszeni przez Gordona jurorzy oraz wyselekcjonowane grupy fokusowe. Zwycięzca zdobędzie 250 tysięcy dolarów na zainwestowanie we własną firmę.

Najdroższe brytyjskie domy
(Britain’s Most Expensive Houses)
Od poniedziałku 17 maja, godz. 21:00
Sezon 1 (5 odcinków)

Wizyta w najdroższych domach Brytyjczyków staje się możliwa dzięki uprzejmości agencji prestiżowych nieruchomości UK Sotheby’s International Realty. Widzowie towarzyszą ambitnym brokerom, którzy przedstawiają luksusowe rezydencje swoim wymagającym i zamożnym klientom.

Wśród prezentowanych nieruchomości są m.in.: dom przy plaży na Barbadosie, penthouse za prawie 70 milionów złotych i luksusowa posiadłość o powierzchni 16 hektarów.

Nowy wymiar remontu
(Your Home, Made Perfect)
Od wtorku 28 maja, godz. 21:00
Sezon 3 (9 odcinków)

Zamiast sprzedawać niewygodny dom, warto przemyśleć jego gruntowny remont. Skutecznie przekonują o tym architekci Laura Jane Clark oraz Robert Jamison. Ich wizje renowacji i adaptacji problematycznych przestrzeni są oszałamiające.

Na kolejny sezon programu z ich udziałem zaprasza Angela Scanlon. Architekci po dokonaniu wizji lokalnej oraz analizie potrzeb mieszkańców domu, przygotowują dwa konkurencyjne projekty przebudowy. Pomysły przedstawiają inwestorom w nowatorski sposób, bo za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Po obejrzeniu wnętrz w okularach VR właściciele domu decydują, który z pomysłów zrealizują.

Do programu zgłosili się m.in. Shelley i Steven z Bromley, którzy nie potrafią poradzić sobie z wieloma przepisami ograniczającymi możliwości przebudowy małego domu. Z kolei Paula chorująca na stwardnienie rozsiane marzy o bezproblemowym dostępie do ogrodu, a Dennis i Christine chcieliby zmienić dawny pensjonat w przytulne rodzinne gniazdko.

Urodzony, by zostać królem
(Born to be King)

Od czwartku 2 maja, godz. 21:00

Książę Karol, najdłużej urzędujący następca tronu, zostaje koronowany na króla. Jego bliscy
i wieloletni współpracownicy podsumowują, co osiągnął w roli księcia Walii, i próbują przewidzieć, co wniesie do Zjednoczonego Królestwa jako nowy monarcha.

Karol: droga do tronu
(Charles R: The Making of a Monarch)
Czwartek 9 maja, godz. 22:00

Król Karol III przez ponad siedem dekad pełnił rolę następcy tronu. Przez ten czas rejestrowano każdy jego ruch, wystąpienie oraz decyzję. O tym okresie opowiada osobiście w programie, w którym zebrano fragmenty jego wypowiedzi, od czasów dzieciństwa po obecne.

Dokument zawiera niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, nagrania prywatne ze zbiorów rodziny królewskiej, wywiady oraz sekwencje z udziałem młodego księcia nagrane na potrzeby realizowanego w 1969 roku słynnego programu dokumentalnego „Royal Family”.

 

 

W Papierowej Krainie
(Pop Paper City)
Od poniedziałku 6 maja, godz. 17:45
Sezon 1, część 2 (13 odcinków)

Plom, Phoebe, Mae-Mae, Hooper, Zip, i Fly tworzą grupę wyjątkowych papierowych przyjaciół mieszkających w niesamowitej Papierowej Krainie. Uwielbiają wymyślać nowe zabawy. Stają się wtedy piratami, budują bazy i place zabaw, a nawet odkrywają kosmos.

W pierwszym zestawie odcinków mają wiele ciekawych przygód: podziwiają tęczę nad wodospadem, tworzą stroje zainspirowane superbohaterami, wystawiają sztukę teatralną, a nawet mianują szeryfa i tworzą dla niego konika na kiju. W drugim – wszyscy wybierają się na górską wędrówkę, Hooper buduje niesamowity labirynt, a Phoebe postanawia pobawić się w hotel.

Miesiąc z Blue
Od środy 1 maja, godz. 16:00
Sezony 1 i 2 (104 odcinki)

Z okazji majówki na antenie CBeebies każdego dnia miesiąca gościć będzie Blue, ulubiona bohaterka młodych widzów.

Blue oraz jej młodsza siostra Bingo mają nieograniczoną fantazję i uwielbiają aranżować zwykłą codzienność w fascynujące przygody oraz poznawać świat poprzez zabawę.

Wymyślają więc kreatywne gry, w które włączają także rodziców. Od kiedy mama wróciła do pracy, tata łączy pracę z domu z opieką nad córkami i aktywnie uczestniczy w ich różnorodnych przedsięwzięciach.

Listonosz Pat: Przesyłki Specjalne
(Postman Pat: Special Delivery Service)
Od soboty 4 maja, godz. 16:45
Sezon 3 (26 odcinków)

Misja: dostarczyć! Każdą przesyłkę, pod każdy adres, o każdej porze! Nowa seria przygód zaradnego oraz pomysłowego listonosza Pata – ulubieńca dzieci.

Pat awansował. Kieruje teraz Biurem Przesyłek Specjalnych w miasteczku Pencaster. Ma jeszcze więcej pracy, ale bardzo ją lubi. Na co dzień towarzyszy mu wierny przyjaciel kot Jess. Akcja kolejnej serii rozgrywa się w nowym miejscu, występuje w niej więcej bohaterów i nowych pojazdów.

Noddy: detekty w krainie zabawek
(Noddy: Toyland Detective)
Od soboty 4 maja, godz. 18:20
Sezon 2 (52 odcinki)

Dociekliwy detektyw Noddy przemierza krainę zabawek swoją żółtą taksówką. Po drodze rozwiązuje rozmaite zagadki.

W drugim sezonie czekają na niego kolejne wyzwania, m.in. poszukiwania zagubionego odtwarzacza muzyki, rozwikłanie tajemnicy niezwykłych brwi oraz wytropienie rodziny małej kaczuszki.

Pirackie potyczki
(Swashbuckle)
Od soboty 4 maja, godz. 15:25
Sezon 6 (26 odcinków)

Wyróżniony nagrodą BAFTA zwariowany teleturniej, w którym drużyny dzieci rywalizują z piratami. Akcja rozgrywa się na pokładzie statku Skarlet, gdzie grupa małych uczestników musi odnaleźć zrabowane klejnoty, biorąc udział w różnego rodzaju grach i wyzwaniach gimnastycznych.

Dzieciom, które muszą zmierzyć się z nową piratką Kapitan Hey Ho, pomagają Gem oraz należąca do klanu piratów papuga Skrzek. Obecność Kapitan Hey Ho gwarantuje dużo zamieszania, ale także sporo dobrej zabawy, tańca oraz śpiewu!

Pan Robótka w domu
(Mister Maker at Home)
Od soboty 4 maja, godz. 08:50
Sezon 1 (15 odcinków)

Program zrealizowany w 2020 roku podczas pandemii Covid-19. Pan Robótka tym razem nie
w studio, lecz w domowym zaciszu, prezentuje pomysły na kolorowe prace plastyczne. W każdym odcinku łączy się z jednym ze swoich przyjaciół z anteny kanału CBeebies i zachęca do stworzenia arcydzieł z rozmaitych drobiazgów dostępnych w domu.

Jednym z gości Pana Robótki jest Andy Day, który przygląda się, jak za pomocą farb oraz papieru wykonać obraz dinozaura. Z kolei psa Dodge’a Pan Robótka inspiruje do stworzenia zabawnego autoportretu, a piratkę Gem (znaną widzom z show „Pirackie potyczki”) – kolorowo zdobionej babeczki.

foto. BBC Studios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *