MediaTVN Discovery PolskaZapowiedzi TV

Majowe dokumenty w iTVN Extra

W tym miesiącu w iTVN Extra nie zabraknie ekscytujących i wciągających dokumentów. O godzinie 19.10 (CET – Berlin, Paryż), 19.10 (CDT – Chicago), 20.10 (EDT – Nowy Jork) pokażemy m.in. nieznane fakty na temat naszego umysłu, rozwoju robotyki, prześledzimy misje kosmiczne, zanurzymy się w świat wynalazków i ludzkiej pomysłowości, wytłumaczymy na czym polega napromieniowanie jonizujące artykułów spożywczych i udamy się w podróż na Tytan. Wszystkich głodnych wiedzy i ciekawych świata zapraszamy na wspólne wieczory przed telewizorem.

Maraton dokumentalny zacznie się już 3 maja w czwartek filmem „Zatłoczony horyzont”. Ponad 3 miliony ludzi podróżuje samolotem każdego dnia na całym świecie. Oznacza to 80 tysięcy lotów dziennie, jeden na sekundę.  Europa jest jednym z głównych ośrodków, z prawie 35% dziennego ruchu. Do 2030 r. oczekuje się  wzrostu do siedemnastu milionów lotów rocznie zamiast dzisiejszych dziesięciu milionów. Stanowi to ogromne wyzwanie dla przemysłu lotniczego, portów lotniczych oraz zarządzania ruchem. Dokument bada, jakie rozwiązanie technologiczne można znaleźć, aby uniknąć natężenia ruchu lotniczego. Zobaczą Państwo również kulisy pracy dużych lotnisk, od wieży kontrolnej do kokpitu, od bramy do wejścia na pokład pasażerów i ich bagażu.

W świat umysły przeniesiemy dzięki obrazowi „Pamięć nieabsolutna”, który wyświetlimy 7 maja w poniedziałek. Film pokazuje zaskakujące fakty, w którym naukowcy udowodnili, że potrafią manipulować naszymi wspomnieniami: tworzyć sztuczne, usuwać, podkreślać lub przywracać je na żądanie. Poprzez CGI (obrazy generowane komputerowo) wyjaśnimy jaki jest związek pomiędzy ludzkimi zachowaniami a mechanizmami mózgu.

Dzień później nie mogą Państwo przegapić „Rewolucji kosmicznej”. Dzisiaj roboty są kluczowymi  bohaterami przyszłości badań nad kosmosem. Niektóre androidy zostały już wysłane na inne planety. Pozostałe subtelniejsze prototypy wkrótce dołączą do nich lub je zastąpią. Mamy możliwość zobaczyć jak wyglądają roboty kosmiczne i jak będą one współpracować z astronautami. Czy jest szansa, że zajmą ich miejsce?

Równie ciekawie zapowiada się film „Mistrzowie inżynierii”, w którym, razem z ekspertami z dziedziny fizyki i matematyki, zanurzymy się w świat wynalazków i ludzkiej pomysłowości. Jakie technologie umożliwiają badanie oceanów? W jaki sposób projektowane są mosty, których konstrukcja przeczy prawom grawitacji? Jaka będzie przyszłość przemysłu lotniczego? Odpowiedzi na te pytania będą Państwo mogli poznać w czwartek 10 maja.

Z kolei w poniedziałek 14 maja zapraszamy na dokument „Napromieniowana żywność – szkodliwa czy niebezpieczna?”. Nazywana również „promieniowaniem jonizującym” metoda została pierwotnie opracowana przez amerykańskich wojskowych. W latach pięćdziesiątych podczas wojny koreańskiej poszukiwali oni nowych metod na długotrwałe przechowywanie jedzenia. Chcieli zapobiec infekcji pasożytami. Wkrótce potem napromieniowanie zaczęto stosować w produktach dla astronautów,  zanim stało się powszechną praktyką w wielu codziennych potrawach. Obecnie żywność jest napromieniowywana w różnych częściach świata, takich jak Brazylia, Chiny oraz Europa. Czy konsumenci są naprawdę świadomi tego, co jedzą?

Natomiast we wtorek 15 maja zapraszamy Państwa na interesujący dokument „Mój przyjaciel robot”, który pokazuje jak to jest żyć z robotem dwadzieścia cztery godziny na dobę. Inżynier robotyk Angelica i jej chłopak zdecydowali się zrobić to przez sześć miesięcy. Będą podróżować po całym świecie, aby sprawdzić najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.

Naukowe postępy również będą Państwo mogli śledzić, oglądając „Dzieci na zamówienie” 21 maja. Dzisiaj, dzięki znacznemu postępowi nauki, dzieci z „potrójnym DNA” stały się rzeczywistością. Kliniki sprzedają idealne plemniki gotowe do użycia. Klienci mogą wybrać płeć i kolor oczu ich przyszłego potomstwa, wolne od chorób genetycznych dziecko swoich marzeń. Najnowocześniejsze techniki stworzyły nowy biznes. Pojawiło się rozwiązanie problemów zdrowotnych i społecznych, takich jak rosnąca niepłodność i choroby genetyczne. Dzieci na zamówienie to ogromny postęp w nauce, który jednak jest przyczyną moralnych wątpliwości.

22 maja we wtorek przeniesiemy się do gwiazd, a to za sprawą obrazu „Na podbój Tytana!” Po siedmioletniej międzyplanetarnej podróży sonda kosmiczna Cassini-Huygens wylądowała po raz pierwszy w zewnętrznym Układzie Słonecznym, docierając do powierzchni Tytana. Przez sondę i orbitera zostały zebrane unikatowe dane. Dokument wykorzystuje najnowsze techniki symulacji światła i dźwięku, aby po raz pierwszy zinterpretować wizualnie powierzchnie Tytana, która ukrywała się za chmurą pyłu Saturna.

A w środę przyjrzymy się bliżej imigracji. Istnieją założenia, że przestępczość jest związana z imigracją. Wielu ludzi myśli w taki sposób. A może jednak czas to sprawdzić?  Film „Imigracja a przestępczość” pozwala popatrzeć pod innym kątem na uprzedzenia. Razem z dziennikarzem Johnem Paulem Lepersem próbujemy zrozumieć, dlaczego uznano, że napływ imigrantów negatywnie wpływa na życie we Francji. Lepers chce postawić na fakty i twarde dane, rozmawia ze zwykłymi ludźmi i podróżuje po kraju, analizując sytuację w różnych miastach.

Na koniec naszego dokumentalnego miesiąca, 29 maja we wtorek zapraszamy na „14 minut od Ziemi”, czyli historię informatyka Alana Eustace, który w 2014 roku pobił rekord na najwyższy skok spadochronowy, należący do Felixa Baumgartnera. Alan jest niezwykłym przykładem człowieka, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Przez większość życia pracował w firmie Google, dochodząc do stanowiska wiceprezesa. Sukcesy zawodowe nie przeszkadzały mu jednak w rozwijaniu innej pasji. W 2014 roku postanowił pobić on rekord na najwyższy skok spadochronowy, należący dotychczas do Felixa Baumgartnera. Austriacki skoczek spadochronowy skoczył wtedy z odległości niemal 39 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. Eustace pokonał Austriaka, osiągając wysokość nieco ponad 41 tysięcy kilometrów. Wszelkie działania do momentu skoku pozostawały tajemnicą. Z filmu dowiedzą się Państwo, jak udało mu się dokonać tej, wydawałoby się, niemożliwej rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *