Zapowiedzi TV

Maraton programowy „Ekologiczny koniec świata” na National Geographic

Ochrona środowiska i życia na Ziemi to jeden z głównych tematów, który leży na sercu kanałowi National Geographic. Działalność człowieka nieraz przyczyniła się już do zniszczenia bądź zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 
Przed ludzkością stoi wiele ekologicznych wyzwań – powiększająca się dziura ozonowa, postępujące ocieplenie klimatu, rosnąca emisja dwutlenku węgla do atmosfery czy zanieczyszczenie morskich i oceanicznych wód plastikiem. Lista jest długa, a efekty tych zjawisk są naprawdę niepokojące – zmiany klimatyczne powodują coraz bardziej gwałtowne zjawiska meteorologiczne, rosnąca temperatura sprawia, że topnieją lodowce, zanieczyszczenie powietrza zmiata z powierzchni Ziemi kolejne gatunki roślin i zwierząt, a i zdrowie człowieka jest w coraz gorszej kondycji. W maratonie programowym „Ekologiczny koniec świata” zobaczymy zagrożenia dla naszej planety i pokażemy ludzi, którym jej los nie jest obojętny. W ramach działań, mających na celu ochronę Ziemi, National Geographic przygotował wieloletni program Planeta albo plastik?, którego celem jest ograniczenie ilości wyrzucanych jednorazowych plastikowych opakowań, zanieczyszczających morza i oceany. Jeśli uda się to zrobić, możliwe będzie uratowanie przed okrutną śmiercią milionów morskich zwierząt, które giną, dusząc się zaplątane w plastikowe torby lub po zjedzeniu cząsteczek plastiku. Ograniczenie ilości generowanych plastikowych śmieci ma także sprawić, że morskie ekosystemy i wszystkie stworzenia, których istnienie od nich zależy, będą w znacznie lepszej kondycji.
Maraton programowy „Ekologiczny koniec świata” – emisja w sobotę 13 października od godz. 17:00 na kanale National Geographic
13 października przez całe popołudnie i wieczór będziemy mieli szansę zobaczyć, w jaki sposób nierozważna działalność człowieka przyczyniła się do dewastacji środowiska naturalnego. Dokument „Węgiel, klimat i gospodarka”, którego emisja zaplanowana została na godzinę 17:00, to wielowątkowy reportaż o amerykańskim przemyśle węglowym. To temat szeroko dyskutowany również w Polsce, która jest jednym z największych producentów węgla kamiennego nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Z jednej strony na szali stoi środowisko i klimat, z drugiej natomiast gospodarka. Dylematów jest więc wiele, a zagadnienie jest skomplikowane. Czy da się zadbać o jednocześnie o ludzi i środowisko?
W dokumencie „W pogoni za lodowcem”, który zobaczymy o godz. 18:45, będziemy mieli szanse zobaczyć natomiast efekty ocieplenia klimatu. Choć wydawać by się mogło, że wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza to niewiele – dla klimatu to zmiana ogromna, powodująca między innymi topnienie lodowców. Udamy się więc w podróż z fotografem Jamesem Balogiem, który przemierza Arktykę, aby uchwycić i zarejestrować, jak bardzo na przestrzeni lat skurczyły się lodowce.
Nie pozostawimy bez zauważenia również problemu suszy i braku wody. Dokument “Wojna o wodę” o godz. 20:20 pokaże z bliska miejsca, gdzie dostęp do wody pitnej jest ograniczony. Nie dotyczy to – jak wydawać by się mogło – wyłącznie Afryki i krajów trzeciego świata. Czy pamiętacie, jak jeszcze niedawno mieszkańcy Kalifornii nie mogli podlewać trawników przy swoich pięknych i kosztownych domach z powodu deficytu wody? A czy wiecie, że to właśnie z Kalifornii pochodzi niemal połowa wszystkich owoców i warzyw dla całych Stanów Zjednoczonych? „Wojna o wodę” to podróż śladami ludzi, którzy roszczą sobie prawa do najcenniejszego surowca tego stanu.
W sobotni późny wieczór wybierzemy się też w podróż niepowtarzalną łodzią, wykonaną z ponad 12 tysięcy zużytych plastikowych butelek. Żądny przygód David De Rothschild próbuje żeglować tą łodzią przez Pacyfik – od San Francisco do Sydney. Wszystko po to, by przesłać światu wiadomość o odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.
 

Zadoi, China – Jackie Chan in native celebration ceremony, surround by locals sitting on ground in circle. Trashpresso and snowy mountains in background.
(photo credit: National Geographic/Sally Wu)

 
A na koniec prawdziwa gratka dla miłośników nie tylko planety i środowiska, ale również Jackiego Chana. Gwiazdor połączy swoje siły z inżynierem i wynalazcą Arthurem Huangiem, stypendystą programu National Geographic Society’s Emerging Explorer. Wszystko po to, by wspólnie zaprojektować pierwszą na świecie w pełni mobilną maszynę do recyklingu plastiku – Trashpresso. Teraz wyruszają na misję, której celem jest przetestowanie wynalazku w ekstremalnych warunkach Wyżyny Tybetańskiej. Będziemy więc świadkami niezwykle trudnego sprawdzianu – zarówno dla Trashpresso, jak i jego twórców.
Maraton programowy „Ekologiczny koniec świata” – emisja w sobotę 13 października od godz. 17:00 na kanale National Geographic
W ramach maratonu wyemitowane zostaną dokumenty:
Węgiel, klimat i gospodarka – emisja w sobotę 13 października o godz. 17:00
W pogoni za lodowcem – emisja w sobotę 13 października o godz. 18:45
Wojna o wodę – emisja w sobotę 13 października o godz. 20:20
Plastiki – łódź z 12 tysięcy plastikowych butelek: Plastiki – emisja w sobotę 13 października o godz. 22:00
Jackie Chan ratuje planetę – emisja w sobotę 13 października o godz. 23:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *