Prasa - Ksiązka

Marcin Wicha laureatem Nagrody Nike 2018

Zwycięzcą 22. edycji Nagrody Nike został Marcin Wicha – jury konkursu uznało jego esej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” za najlepszą książkę minionego roku. Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce zostało wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 7 października br. w Warszawie. Marcin Wicha został też laureatem Nike Czytelników “Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl.

 

 

Jury Nagrody Nike doceniło w tym roku książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, wydaną przez wydawnictwo Karakter w Krakowie. To opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Ale tylko pozornie – Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Więcej o wydaniu – na Wyborcza.pl.

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2018, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia – w niedzielę, 7 października br. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Pozostałymi książkami-finalistkami 22. edycji Nagrody Nike były: „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance” Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej i „Mikrotyki” Pawła Sołtysa. Więcej o tych wydaniach – na Wyborcza.pl.

Dodatkową nagrodę przyznała też “Gazeta Wyborcza” – o wyborze jej laureata zdecydowały głosy osób, które w listach i e-mailach do redakcji wskazały swoich faworytów z grona siódemki tegorocznych finalistów Nike. Laureatem Nike Czytelników został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Werdykt czytelników został zaprezentowany w sobotę, 6 października br. na łamach wydania papierowego “Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl.

Więcej: http://wyborcza.pl/7,75517,24008259,nike-czytelnikow-dla-marcina-wichy-za-rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem.html

Uroczysta gala Nike, odbywająca się w niedzielę, 7 października br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, była transmitowana na żywo na antenie TVN24, a także w internecie – w serwisie Wyborcza.pl. Dodatkowo relację z wydarzenia można było znaleźć  na profilu “Gazety Wyborczej” Facebooku oraz na profilu dziennika na Instagramie.

Na łamach “Gazety Wyborczej” i w serwisie Wyborcza.pl dostępne są artykuły dziennikarzy działu Kultura “Gazety Wyborczej” na temat tegorocznej edycji konkursu i jej finału, m.in. rozmowa wideo ze zwycięzcą konkursu.

Już wkrótce – w czwartek, 11 października br. o godz.19.00 w warszawskiej siedzibie Agory odbędzie się spotkanie z laureatem Nagrody Nike, które poprowadzą Michał Sołtysiak i Marek Radziwon z Fundacji Nagrody Literackiej Nike. Szczegóły ogłosi w poniedziałek, 8 października br. “Gazeta Wyborcza”.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku już od ponad 20 lat. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. To najbardziej prestiżowa nagroda litercka w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *