MediaZapowiedzi TV

Marcowe dokumenty na SundanceTV

Filmy dokumentalne ukazują widzowi świat, jakim jest – ze wszystkimi barwami, stronami, dobrem i złem, bez przekłamań i upiększania. Dokumentaliści w swych filmach często podejmują tematy ważne, zwracają uwagę na konkretne zjawiska, wydarzenia czy osoby. Niejednokrotnie dotykają zagadnień bolesnych, ale często na taśmie filmowej uchwycone zostają historie, o których nikt nie miałby szansy się dowiedzieć, gdyby nie film dokumentalny.

 

Na kanale SundanceTV w marcu zagoszczą takie właśnie produkcje, a wśród nich między innymi: obraz „Świadkowie” Jamesa D. Salomona ukazujący kulisy prywatnego śledztwa prowadzonego przez brata brutalnie zamordowanej kobiety, „Above and Beyond” opowiadający historię pilotów z II wojny światowej, którzy walczyli o niepodległość Izraela, czy dokument „This Cold Life” zabierający widzów do wysuniętego najdalej na północ miasta na Ziemi, w którym niedźwiedzi polarnych jest więcej niż ludzi.

Warriors

3 marca o 22:00

W cieniu góry Kenia grupa młodych masajskich wojowników zakłada drużynę krykietową.
W społeczności głęboko zakorzenionej w tradycji, w której obrzezanie kobiet (FGM) jest nadal rytuałem przejścia, młodzi Masajowie wyrażają swoje frustracje z powodu nierówności społecznych uderzając w piłeczkę krykietową na równinach Kenii oraz marzą o życiu poza własną wioską. Tak rozpoczyna się podróż do Anglii, miejsca narodzin krykieta. To wyprawa, która daje wojownikom odwagę, by stawić czoło starszyźnie w nadziei na zakończenie procederu kobiecych obrzezań.

Tytuł: Warriors

Reżyseria: Barney Douglas

Świadkowie

10 marca o 22:00

Brat Kitty Genovese bada okoliczności jej zamordowania i sprawdza, czy rzeczywiście kilkadziesiąt mieszkających w sąsiedztwie osób było świadkami zbrodni, ale nie zrobiło nic, by pomóc ofierze.

Tytuł: Świadkowie (The Witness)

Reżyseria: James D. Solomon 

Above and Beyond

17 marca o 22:00

W 1948 r. grupa pilotów z II wojny światowej zgłosiła się do walki o Izrael w Wojnie
o Niepodległość. Jako członkowie „Machala” – ochotnicy z zagranicy – ta grupa ochotników nie tylko odwróciła losy wojny, zapobiegając ewentualnej zagładzie Izraela w momencie jego narodzin, ale także położyła podwaliny pod izraelskie siły powietrzne. „Above and Beyond” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający historię lotników. Aby zaprezentować w pełni niezwykłą i mało znaną historię w filmie zaprezentowano wywiady z uczestnikami tamtych wydarzeń oraz z czołowymi uczonymi i mężami stanu, w tym Shimonem Peresem.

Tytuł: Above and Beyond

Reżyseria: Roberta Grossman 

Portrait of Wally

24 marca o 22:00

Dokument przedstawia historię zagrabionego przez nazistów obrazu Egona Schiele „Portret Wally”, który został odkryty w 1997 roku w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Ukazuje historyczną sprawę sądową, w której Prokurator Okręgowy na Manhattanie, rząd Stanów Zjednoczonych i spadkobiercy właściciela galerii w Wiedniu, z której obraz zaginął, wytoczyli jednemu z największych muzeów w Austrii i MoMA.

Tytuł: Portrait of Wally

Reżyseria: Andrew Shea

This Cold Life

31 marca o 22:00

Film dokumentalny o życiu twardych mieszkańców najdalej na północ wysuniętego miasta na Ziemi — mroźnego, oddalonego od cywilizacji miejsca, gdzie niedźwiedzi polarnych jest więcej niż ludzi.

Tytuł: This Cold Life

Reżyseria: Darren Mann

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *