Marzec na kanałach z portfolio BBC Worldwide

Marcowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
 

 

Kolekcja. Imperium mody
(The Collection)
Od środy 7 marca, godz. 22:00
Sezon 1 (8 odcinków)
Powojenny Paryż. Paul Sabine, ambitny francuski projektant pragnie przywrócić prymat stolicy Francji jako światowej stolicy mody. Jego świeże spojrzenie owocuje romantycznymi projektami, które wyróżniają się na tle ponurej powojennej rzeczywistości. Jego brat, Claude, jest wizjonerem mody, nie ma jednak dużej siły przebicia. W atelier braci pracuje także młoda krawcowa, której marzenia o wielkiej modzie zderzają się z brutalną rzeczywistością. Jej życie odmieni spotkanie z utalentowanym amerykańskim fotografem.
Świat haute couture zostaje odarty z blichtru i uroku, spod których wydzierają zdrada, liczne pułapki oraz bezwzględna walka o sukces. Kruchemu imperium modowemu zagrażają niewyjaśnione intrygi z czasów nazistowskiej okupacji, zakulisowa rywalizacja oraz tajemnica sukcesu Paula. W modzie nie zawsze chodzi o to, w co się ubrać, lecz także o to, co ukryć.
Za francusko-brytyjską produkcję odpowiada Oliver Goldstick, scenarzysta i producent m.in. „Brzyduli Betty” oraz „Gotowych na wszystko”.
Sąd nad Bogiem
(God on Trial)
Piątek 30 marca, godz. 22:00
1943 rok. Osadzeni w Auschwitz żydowscy więźniowie, m.in. fizyk, dwóch rabinów, profesor prawa, kaletnik oraz kryminalista rozważają nad swoim losem i pragną nadać mu sens. Doprowadzeni do krańca wytrzymałości brutalnym postępowaniem nazistów, pragną zgłębić naturę Boga, który zamiast chronić swój lud, pozwala na tak potworne cierpienie. Posądzają go o złamanie przymierza.
Autorem poruszającej opowieści jest wielokrotnie nagradzany pisarz i scenarzysta Frank Cottrell Boyce. W obsadzie wiele gwiazd światowego formatu.
Happy Valley
(Happy Valley)
Czwartki i piątki od 8 marca, godz. 21:10
Sezony 1 i 2 (12 odcinków)
Jedna z najlepszych brytyjskich produkcji ostatnich lat stanowiąca ciekawe połączenie serialu kryminalnego z kinem psychologicznym. Catherine Cawood to bezkompromisowa sierżant pilnująca porządku w małym miasteczku na angielskiej prowincji, gdzie codziennością jest przemoc, szerzy się plaga narkomanii, a ciąże nastolatek nie dziwią nikogo.
Życie sierżant zostaje wywrócone do góry nogami, gdy z więzienia wychodzi psychopata Tommy Lee Royce, którego Catherine obwinia za śmierć swojej córki. Zrobi wszystko, by osadzić go, zanim przestępca znajdzie kolejne ofiary. Tymczasem spokojny księgowy Kevin Weatherill czuje się niedoceniany w pracy i prosi o podwyżkę, by zapewnić córce lepszą edukację. Po otrzymaniu odmowy zdesperowany wchodzi w spółkę z lokalnym królem narkotykowym i porywa córkę szefa dla okupu. Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli, gdy dołącza do nich nikt inny jak Tommy Lee Royce.
W drugim sezonie podczas śledztwa Sarah przypadkowo znajduje w garażu zwłoki prostytutki. Obrażenia ofiary wykazują uderzające podobieństwo do innych ciał znalezionych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co sugeruje, że po okolicy grasuje seryjny morderca. Gdy okazuje się, że Catherine zna ofiarę, sprawy zaczynają obracać się przeciw niej.
W rolę sierżant wcieliła się doceniona za tę rolę Sarah Lancashire, a serial wyróżniony został wieloma nagrodami, m.in. BAFTA w 2015 i 2017 roku.

Jazda!
(Drive)
Od wtorku 6 marca, godz. 23:00
Sezon 4
Gospodarze Chris Harris, Mike Spinelli, Matt Farah oraz Alex Roy powracają z czwartą serią programu motoryzacyjnego, w którym testują najlepsze sportowe samochody, analizują sposoby osiągania największych prędkości i przyglądają się przyszłości pojazdów elektrycznych.
W tej serii prowadzący wyjaśniają zawiłości praw aerodynamiki za pomocą tunelu aerodynamicznego, ścigają się po Islandii, Włoszech i Norwegii, eksplorują kulturę kierowców w Miami oraz wyruszają w podróż przez amerykańskie parki narodowe, podczas której testują auta klasy GT.
Najcięższe więzienia Ameryki
(Hard Time)
Od środy 7 marca, godz. 23:00
Sezon 3
Serial dokumentalny, którego twórcy śledzą życie osadzonych oraz pracowników największych jednostek penitencjarnych w Stanach Zjednoczonych. To często opowieści o nadziei i rozpaczy, gdyż właśnie one stanowią prawdziwy obraz ukrytego przed społeczeństwem życia za kratami.
Seria trzecia poświęcona jest m.in. walce o utrzymanie porządku w więzieniach stanowych w Georgii, Ohio oraz Las Vegas. Poznajemy m.in. trzy skazane – nowo osadzoną, recydywistkę oraz morderczynię z dożywotnim wyrokiem – przebywające w najcięższym więzieniu dla kobiet w Ameryce.
Wtajemniczony
(Reggie Yates: The Insider)
Od poniedziałku 5 marca, godz. 00:00
Sezon 2 (3 odcinki)
Brytyjski aktor i dziennikarz Reggie Yates postanawia sprawdzić, jak wygląda codzienne życie w mało przyjemnych i wyczerpujących psychicznie miejscach. Udaje się do Ghany, gdzie na co dzień towarzyszy pracownikom jednego z największych na świecie wysypisk śmieci. Przekonuje się, że praca w tak toksycznym środowisku jest ogromnie wyniszczająca. Następnie Reggie podróżuje na Bliski Wschód. Przez tydzień mieszka w największym irackim obozie dla uchodźców z Syrii. Tam, wśród 30 000 innych mieszkańców, doświadcza gorzkiego losu uchodźcy – niemożności powrotu do domu oraz zaplanowania włąsnej przyszłości. W ostatnim odcinku Reggie wraca do więzienia – ale tym razem jako strażnik.
W więzieniu hrabstwa Guildford w Północnej Karolinie pomaga chronić prawie tysiąc osadzonych za drobne wykroczenia oraz morderstwa. Okazuje się, że praca
w systemie pod tak bezprecedensową kontrolą nie pozostaje bez wpływu na psychikę.
SS-GB
(SS-GB)
Od soboty 3 Marca, godz. 22:00
Sezon 1 (6 Episodes)
Intrygujący thriller szpiegowski w stylu noir z historią miłosną w tle. Twórcy serialu zastosowali ciekawy zabieg fabularny – założyli, że to naziści wygrali drugą wojnę światową. Akcja rozgrywa się w okupowanej przez hitlerowców Anglii. Na ulicach Londynu panuje strach, wprowadzono godzinę policyjną, przeszukiwania.
Znany detektyw, funkcjonariusz Scotland Yardu Douglas Archer próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa powiązanego z czarnym rynkiem. Podczas rozwiązywania spraw kryminalnych zmuszany jest do współpracy z SS. Stara się jednak trzymać dystans zarówno od przedstawicieli okupanta jak i konspiratorów. W pewnym momencie staje się to niemal niemożliwe. Archer musi więc zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim.

Wyprawa do wnętrza wulkanu
(Expedition Volcano)
Od środy 7 marca, godz.19:55
Sezon 1 (2 odcinki)
Wirunga to dotychczas najmniej zbadany wulkaniczny łańcuch górski. Znajduje się w jednym z najbardziej newralgicznych rejonów świata – na granicy Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy. Zespół naukowców i alpinistów podejmuje niebezpieczną ekspedycję do serca wulkanów, by odkryć najgłębsze sekrety Ziemi.
Wędrują przez zniszczone lawą miasteczka, spędzają trzy dni w kraterze wulkanu oraz zapuszczają się w toksyczne chmury gazu – wszystko po to, aby odpowiedzieć na największe pytania geologii i zebrać informacje, które w przyszłości mogą uratować życie milionów ludzi.
Dzicy, zwierzęta i ja
(Tribes, Animals & Me)
Od czwartku 8 marca, godz.19:55
Sezon 2 (3 odcinki)
Gordon Buchanan, brytyjski operator filmowy specjalizujący się w rejestrowaniu życia fauny, odwiedza dzikie plemiona, by obserwować ich zwyczaje w postępowaniu z najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami świata.
Na Wyspach Salomona obserwuje podwodne polowania autochtonów, którzy nurkują w oceanie pełnym wygłodniałych drapieżników. Udaje się także do Mongolii, gdzie poznaje plemię myśliwych, którzy rozwinęli silną więź z orłami przednimi.
Te inspirujące, emocjonujące spotkania ujawniają niezwykłe związki między ludźmi i niezwykle groźnymi zwierzętami. Relacje te opierają się na wzajemnym szacunku i niesamowitym porozumieniu.
Jak pozostać młodym
(How to Stay Young)
Od poniedziałku 12 marca, godz. 23:00
Sezon 2 (3 odcinki)
Angela Rippon oraz doktor Dr Chris van Tulleken prezentują drugą serię programu, w którym w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe razem z grupą ochotników sprawdzają sposoby zapobiegania procesom starzenia. W ciągu trzech miesięcy ochotnicy przetestują różne zabiegi, zmienią dotychczasowy styl życia i przejdą szereg badań. Czy działania te przyniosą oczekiwane efekty i uda im się cofnąć wskazówki zegara?
54-letnia Harminder Balla będzie walczyć z chronicznym stresem, który wpływa na starzenie komórek, a 57-letnia Kamini Sohdi odkryje, że budowanie masy mięśniowej nie tylko doda jej siły, lecz także pomoże zapobiegać chorobom. Z kolei 50-letnia Alison Richards znajdzie metody stymulowania pracy mózgu oraz zapobiegania utracie pamięci. Jeśli martwi cię starzenie lub chciałbyś zatrzymać upływ czasu, w programie znajdziesz odpowiedzi, jak to zrobić.
W okowach mrozu
(Life Below Zero)
Od wtorku 13 marca, godz. 21:55
Sezon 5: The Thaw (8 odcinków)
Zima ustępuje. Sue Aikens, Jessie Holmes, Glenn Villaneuve i rodzina Hailstone – zamieszkujący Alaskę zaradni pionierzy wykorzystują cieplejszą aurę i dłuższy dzień na zadania, których wykonanie jest niemożliwe w ciągu mroźnych miesięcy.
To dobry czas na polowanie na ptaki oraz zbieranie futer wśród topniejącego lodu. Mieszkańcy Alaski budują teraz budynki pomocne w uprawie i przechowywaniu żywności, eksplorują otaczające ich tereny i pozyskują świeże ryby oraz mięso.
Jedno jest pewne – o tej porze roku nikt z nich nie może wrócić do domu z pustymi rękami, jeśli chce się dobrze przygotować na surową arktyczną zimę.
Zaufaj lekarzowi
(Trust Me I’m a Doctor)
Od wtorku 13 marca, godz. 23:00
Sezon 7 (4 odcinki)
Dziennikarz medyczny Michael Mosley z zespołem lekarzy wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące naszego zdrowia.
W siódmej serii do ekipy dołącza dwoje prezenterów. Prowadzący biorą udział w kolejnych badaniach i przeprowadzają eksperymenty medyczne z udziałem setek ochotników. Lekarze przyglądają się m.in. tak aktualnym zagadnieniom jak właściwości oleju kokosowego, walka ze stresem czy właściwa długość snu.
W programie oczywiście dużo więcej odpowiedzi na nurtujące nas na co dzień pytania związane ze zdrowiem.
Ciało w 24 godziny
(24 Hours Inside Your Body)
Środa 14 marca, godz. 23:00
Dwoje ochotników bierze udział w eksperymencie medycznym – przez cały dzień od stóp do głów podłączeni są do sprzętu monitorującego funkcje ich organizmu. Jakie będą wnioski na temat ich stylu życia?
Odważni to 31-letnia fryzjerka Charlotte oraz 43-letni Dave, który prowadzi własną firmę kurierską. Oboje sądzą, że są w pełni zdrowi, ale czy rzeczywiście tak jest? Charlotte przyznaje się do regularnych bólów głowy, a Dave od dawna bezskutecznie próbuje schudnąć i często jest zmęczony. Czy ten wyjątkowy przegląd kondycji organizmu odkryje przypadłości, o których powinni wiedzieć?
Po 24-godzinnym monitoringu eksperci analizują wykresy i informują uczestników o stanie ich zdrowia. Jakie będą reakcje Dave’a i Charlotte? Czy dostosują się do zaleceń lekarzy i zdecydują się zmienić nawyki oraz wprowadzić zmiany w swój codzienny rozkład dnia?

Masterchef: Zawodowcy
(MasterChef: The Professionals)
Od środy 14 March, godz. 20:55
Sezon 9 (21 odcinków)
Wyróżniony nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej program “Masterchef: Zawodowcy” to poszukiwania największego talentu kulinarnego. Słynnego prowadzącego Grega Wallace’a wspierają znakomici szefowie kuchni: nieugięta Monica Galetti oraz zdobywca dwóch gwiazdek Michelin Marcus Wareing.
Przez siedem tygodni młodzi szefowie kuchni przejdą kolejne etapy rygorystycznych eliminacji, wykonując skomplikowanie kulinarne zadania. Wśród nich wyłoniony zostanie najlepszy.
W pierwszym odcinku sześciu profesjonalnych kucharzy przyjeżdża do kuchni MasterChef i stawia na szali swoją reputację, by zawalczyć o upragniony tytuł.
Na początku uczestnicy stają przed dwoma trudnymi wyzwaniami: pierwszym jest test podstawowych umiejętności, drugim – przygotowanie dania popisowego dla sędziów. W wyniku eliminacji troje z nich wróci do domu, a reszta trafi do ćwierćfinału.
Cała prawda o kaloriach
(The Truth About Calories)
Wtorek 13 marca, godz. 21:55
Kalorie są ważnym wskaźnikiem w wielu dietach, ale liczby, które widzimy na opakowaniach nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość.
Doktor Chris van Tulleken w poszukiwaniu faktów na temat kalorii wybiera się na farmy oraz do fabryk produkujących żywność. Jego kolejne odkrycia podważają naszą wiedzę na temat dbania o linię.
Z pomocą ekspertów ds żywienia oraz kucharzy Chris odkrywa m.in., że dobrze wysmażony stek jest bardziej kaloryczny od krwistego oraz że dodanie gęstej śmietany do gotowanych ziemniaków może zredukować liczbę kalorii.
Twórcy programu podpowiadają, jak jeść mądrze bez potrzeby ograniczania się. Uświadamiają także, iż drakońskie diety wcale nie są potrzebne.
Inspektor hotelowy
(The Hotel Inspector)
Od poniedziałku 5 marca, godz. 17:55
Sezon 11 (8 odcinków)
Alex Polizzi powraca z nową serią programu, w którym ratuje podupadające pensjonaty. Tym razem wybiera się m.in. do Hiszpanii, gdzie odwiedza prowadzony przez dwie siostry hotel La Casa. Okazuje się, że słońce, morze i gorący piasek nie zawsze gwarantują sukces.
Po raz pierwszy w historii programu Alex jest też zaangażowana w otwarcie nowego hotelu. Albion House w Ramsgate to budynek słynny z tego, że przed koronacją zatrzymała się w nim królowa Wiktoria. Jednak przekształcenie go w butikowy hotel wcale nie było łatwe. Kosmiczny budżet i brak daty otwarcia to bolączki, na które Alex dobrze zna lekarstwo.
Spotkanie z parą prowadzącą pensjonat w Port Talbot zaowocuje poważnymi napięciami, gdy okaże się, że goście nie dostaną oczekiwanego śniadania. Nie będzie też łatwo sprostać gustom właścicieli Harmony Hotel, Nowa aranżacja wnętrz wykonana przez Alex nie spotka się z ich akceptacją.
Kuchenne koszmary USA
(Ramsay’s Kitchen Nightmares USA)
Od środy 28 marca, godz. 16:55
Sezon 6 (16 odcinków)
Program “Kuchenne koszmary USA” od środy 28 marca nadawany będzie w dni powszednie o nowej godzinie: 16:55.
Amerykańskie restauracje, które słabo sobie radzą, skorzystają z porad Gordona Ramsaya – jeśli tylko odważą się zwrócić do krewkiego szefa kuchni po pomoc. Gordon nie będzie się bawił w uprzejmości, powie właścicielom i personelowi niejedno przykre słowo. Dzięki temu może zdoła ocalić skórę niejednego udręczonego biznesmana.
Kuchenne koszmary to połączenie programu poradnikowego z doskonałą rozrywką. Serial ekscytuje i porusza. Rozprawia się z mitami na temat prowadzenia biznesu, motywacji i sukcesu. A przy tym dowodzi, że nawet wyjątkowo trudną sytuację można przekuć w sukces. Trzeba tylko wyobraźni, zaangażowania i… ciężkiej pracy.

Brzękusie
(Clangers)
Od poniedziałku, 5 marca, godz. 18:35
Sezon 2
Wścibscy, różowi, myszopodobni kosmici wracają! Ta nowa odsłona serialu z lat 70. powstała ponad 40 lat po nakręceniu ostatniego odcinka oryginalnej serii. Brzękusie to małe, niezwykle sympatyczne stworzenia, żyjące w pokoju i zgodzie wewnątrz odległej, podziurawionej kraterami planety. Wspólnie przeżywają wciąż nowe przygody — w każdym odcinku pojawia się problem do rozwiązania, powstaje nowy wynalazek, dochodzi do odkrycia i spotkania z nową postacią.
W pierwszej serii Major Clanger wynajduje maszynę do robótek ręcznych, dzięki której babcia już nigdy nie będzie musiała robić na drutach. Tyle że babcia bardzo lubi robić na drutach, a kiedy widzi paskudne ubrania zrobione przez maszynę — wyzywa ją na robótkowy pojedynek!
Później na planecie lądują dziwne, małe, jajowate stworzenia, pojawia się las kryształowych drzew, a w końcu Iron Chicken zostaje uwięziony w złomie — ale Major spieszy mu na ratunek! Seria, której narratorem jest Michael Palin, skierowana jest do trochę młodszego widza niż oryginalne odcinki, ale zachowuje ich ciepły, nieco ekscentryczny nastrój, a przy tym jest pełna muzyki i koloru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *