MediaZapowiedzi TV

Marzec na kanałach z portfolio BBC Studios

Marzec 2019 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.

 

 

Shakespeare i Hathaway: prywatni detektywi
(Shakespeare and Hathaway: Private Investigators)
Od środy 20 marca, godz. 20:45
Seria 1 (10 odcinków)

Frank Hathaway (Mark Benton) jest prywatnym detektywem, a była fryzjerka Luella Shakespeare (Jo Joyner – znana z kultowego serialu „Eastenders”) uczy się fachu przy jego boku. Tworzą nieco kontrowersyjny duet śledczy, badają podejrzane sprawy mieszkańców wiejskich obszarów hrabstwa Warwickshire.

Mimo początkowej niechęci szybko stają się zgranym zespołem. Mają wiele okazji, by się o tym przekonać.

W jednym odcinku prowadzą śledztwo w sprawie zagadkowej śmierci burmistrza Arden. W innym – ścigają się z czasem, by ochronić grabarza, któremu dwóch wynajętych morderców grozi śmiercią. Przed nimi wiele innych wyzwań.

Perypetie walczącej z przestępczością nietypowej pary detektywów to lekka i zabawna wersja brytyjskich seriali detektywistycznych.

Niezapomniane
(Unforgotten)
Od czwartku 7 marca, godz. 21:30
Seria 3 (7 odcinków)

Nominowani do nagrody BAFTA Nicola Walker oraz Sanjeev Bhaskar powracają jako detektywi śledczy Cassie Stuart oraz Sunil Khan badający nierozwiązane sprawy kryminalne sprzed lat. Do obsady dołączają uznani aktorzy: Alex Jennings („The Crown”), Kevin McNally („Piraci z Karaibów”), Neil Morrissey („Szpital Good Karma”) oraz James Fleet („Indian Summers”)
w rolach zgranych przyjaciół ze szkoły.

Gdy na placu budowy przy autostradzie M1 znalezione zostaje ciało zaginionej nastoletniej dziewczyny, czterech mężczyzn nagle znajduje się w kręgu podejrzanych. Ich przyjaźń wystawiona zostaje na próbę.

The Game
(The Game)
Od poniedziałku 25 marca, godz. 22:30
Seria 1 (6 odcinków)

Szpiegowski thriller osadzony w czasach zimnej wojny – w realiach, w których nawet przyjaciel może okazać się śmiertelnym wrogiem.

Londyn, 1972 rok. Zbiegły z ZSRR szpieg KGB zdradza brytyjskiemu agentowi szczegóły „Operacji Szkło”, planu radzieckiej inwazji na Wielką Brytanię. Na wieść o tym Daddy, charyzmatyczny choć popadający

w paranoję szef brytyjskiego wywiadu MI5, kompletuje tajny zespół do zbadania wiarygodności planu, który mógłby dramatycznie zmienić przebieg zimnej wojny. Zaczyna się wyścig z czasem na rozpracowanie siatki radzieckich agentów w Anglii.

Czy Daddy wybrał najlepszych? Czy można im ufać w świecie, w którym kłamstwa i podwójni agenci nie dziwią nikogo?

W skład elitarnej grupy wchodzą: Bobby Waterhouse, ambitny szef kontrwywiadu; Sarah Montag, jego sprytna zastępczyni; jej mąż Alan Montag, ekspert od podsłuchów; Jim Fenchurch, doświadczony agent terenowy; Wendy Straw, naiwna i wrażliwa sekretarka oraz Joe Lambe – główny bohater serialu, agent z psychologicznym wyczuciem, który potrafi zinterpretować każdy gest wroga, choć sam skrywa niebezpieczną tajemnicę.

Nadkomisarz Banks
(DCI Banks)
Od niedzieli 31 marca, godz. 21:00
Serie 1i 2 (7 odcinków)

Serial kryminalny o kolejnych śledztwach nieustępliwego nadkomisarza Alana Banksa (w tej roli Stephen Tompkinson) oraz pełnej wdzięku i upartej pani detektyw Annie Cabbot (Andrea Lowe).
W serii pierwszej duet ma do rozwiązania trzy sprawy kryminalne. W jednej z nich nadkomisarz zostaje wezwany, by rozwikłać tajemnicę podpaleń dwóch łodzi.

W serii drugiej Banks musi zmierzyć się m.in. z poważnymi zmianami w swoim zespole. Detektyw Annie Cabbot przebywa na urlopie macierzyńskim, a zastępuje ją trudna do rozszyfrowania Helen Morton. Ponadto nadkomisarz osobiście angażuje się w kolejną sprawę. Odkrywa, że zaginął jego brat Rory, a jego przyjaciółka została zastrzelona.

Prey
(Prey)
Od piątku 15 marca, godz. 22:30
Seria 1 (3 odcinki)

Brytyjski kryminał policyjny. Główny bohater detektyw Marcus Farrow ucieka przed wymiarem sprawiedliwości i walczy o oczyszczenie swojego imienia. Jest cenionym policjantem, ma żonę i dwójkę dzieci.

W wyniku tragicznego zbiegu okoliczności znajduje się w miejscu brutalnego morderstwa, a wszystkie dowody sugerują, że jest winny. Zostaje oskarżony o morderstwo żony i syna. Decyduje się na ucieczkę, a w pościg za nim ruszają dawni współpracownicy, m.in. detektyw Susan Reinhardt. Zaczyna się wyścig z czasem. Celem Farrowa jest nie tylko ucieczka, lecz przede wszystkim wyjaśnienie tajemnicy zbrodni. Czy zdąży odkryć prawdę zanim Reinhard go doścignie?

 

 

Simon Reeve nad Morzem Śródziemnym
(Mediterranean with Simon Reeve)
Od piątku 8 marca, godz. 23:30
Seria 1 (4 odcinki)

Dziennikarz oraz podróżnik Simon Reeve postanawia poznać naturalne oraz kulturowe bogactwo basenu Morza Śródziemnego, rejonu przenikania wielu wpływów i kultur. Na tej słynącej z pysznej kuchni oraz turkusowych mórz okolicy burzliwa historia odcisnęła swoje piętno. Także obecnie region śródziemnomorski stanowi epicentrum najważniejszych światowych wydarzeń i kumuluje wiele współczesnych problemów: zgiełk Bliskiego Wschodu, rosnącą populację Afryki, problemy pogrążonej w stagnacji Europy.

Podczas podróży Simon poznaje codzienne życie wielu inspirujących i pełnych pasji ludzi. Przemierza malownicze, choć niespokojne regiony południowych Włoch oraz Albanii, przedziera się przez niestabilny Bliski Wschód oraz Afrykę Północną, by na końcu wędrówki odkryć tajemnice słonecznej Hiszpanii oraz Lazurowego Wybrzeża.

Broń nr 6
(Gun No. 6)
Środa 13 marca, godz. 22:30

Historie przestępstw popełnionych przy użyciu jednej z najbardziej popularnych nielegalnych broni w Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni 10 lat pistolet ten został użyty w 11 strzelaninach, od jego kul zginęło troje ludzi, a co najmniej czworo zostało rannych. Narzędzie zbrodni wciąż jest w obiegu. Program jest połączeniem dokumentu oraz rekonstrukcji wydarzeń, które nastąpiły w konsekwencji strzelanin.

Wspomnienia rodzin oraz przyjaciół ofiar, raporty policyjne odsłaniają kulisy tragicznych zdarzeń. Z kolei wypowiedzi byłych sprawców zbrodni mają pomóc zrozumieć przyczyny takich zachowań. Rodzice, partnerzy oraz osierocone dzieci zadają pytanie – jaki sens ma przemoc? Dlaczego młodzi ludzie sięgają po broń?

Ostatni górnicy na Spitsbergenie
(The Miners)
Od poniedziałku 18 marca, godz. 22:30
Seria 1 (10 odcinków)

Ponad 300 metrów pod powierzchnią twardych skał na norweskim Spitzbergenie 40 mężczyzn zmaga się z wydobyciem węgla. Kopalnia nr 7 znajdująca się na arktycznej wyspie Svalbard jest ostatnią kopalnią węgla w kraju. Pracujący w niej górnicy to bohaterowie zapewniający ciepło tysiącom ludzi. Tymczasem nad kopalnią wisi widmo likwidacji. Gdy wydobycie spadnie poniżej wymaganej kwoty, ponad 100-letnia historia kopalni dobiegnie końca.

Śledzimy życie górników, którzy nie chcą się poddać, a w obliczu codziennego zagrożenia czyhającego pod ziemią, poświęceń związanych z wykonywaną pracą i zmagań z surowym klimatem stali się sobie bliscy niczym rodzina.

Wyznania zbrodniarzy
(Criminal Confessions)
Od środy 20 marca, godz. 22:30
Seria 1 (12 odcinków)

Prawdziwe historie z pokojów przesłuchań. Program dokumentalny ukazujący przebieg śledztw w trudnych sprawach o morderstwo. Skupia się na codziennej pracy policjantów oraz detektywów, którzy muszą wykazać się niezwykłą intuicją psychologiczną, by zmusić świadka do prawdziwych zeznań, a często także do wyznania szokującej prawdy o dokonanej przez siebie zbrodni. W każdym odcinku analizowana jest jedna sprawa o zabójstwo, od momentu wezwania policji, przez przybycie na miejsce zbrodni, po emocjonujące zeznania świadka – podejrzanego.

W programie nagrania z kamer monitoringu i relacje prawdziwych świadków. Widzowie mogą przyglądać się warsztatowi i metodologii działań śledczych podczas poruszających rozmów z bliskimi ofiary oraz oskarżonego. Ich zeznania rzucają światło dzienne na okrutne szczegóły popełnionej zbrodni. W każdym z przypadków oficerowi przesłuchującemu udaje się odkryć prawdę i “złamać” podejrzanego.

Tajemnice czarnych skrzynek
(Aircrash Confidential)
Od czwartku 28 marca, godz. 22:30
Seria 3 (6 odcinków)

Po każdej katastrofie lotniczej eksperci badają wrak oraz rejestratory parametrów lotu w poszukiwaniu podłoża tragedii. Robią to, by zapobiec kolejnym tego typu zdarzeniom. Program ma podobny cel. W każdym z odcinków technicy przyglądają się tragicznym wypadkom w historii lotnictwa i analizują ich przyczyny: ekstremalne warunki pogodowe, błąd pilota, atak terrorystyczny, awarię systemu oraz wiele innych.

W programie wspomnienia ocalałych pasażerów, pilotów, świadków zdarzeń, komentarze ekspertów i naukowców oraz rekonstrukcje ostatnich minut lotu za pomocą symulacji komputerowych. Rozważania specjalistów prowadzą zazwyczaj do jednego wniosku – niemożliwe wydaje się całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego.

Guy Martin: klasyki F1
(Speed with Guy Martin: Classic F1 Special)
Niedziela 24 marca, godz. 22:00

Popularny miłośnik motoryzacji Guy Martin bierze udział w swoim pierwszym wyścigu Formuły 1. Na torze Silverstone zmierzy się z mistrzem świata z 2009 roku – Jensonem Buttonem. Guy poprowadzi klasycznego Williamsa FW08c z 1983 roku. Ten eksponat muzealny wymagał aż sześciu miesięcy ciężkiej pracy, by mógł w pełnej krasie wrócić na tor.

Guy szkoli się także z techniki jazdy pod bacznym okiem doświadczonego kierowcy wyścigowego Karuna Chandhoka (m.in. Hispania Racing F1). Tymczasem Jenson wjedzie na tor w prototypowym sześciokołowym Williamsie z lat 80.

 

 

Nieprzewidywalna pogoda
(World’s Wildest Weather)
Od niedzieli 10 marca, godz. 16:00
Sezon 2 (6 odcinków)

Od niszczycielskich tornad po przerażające burze z gradem wielkości piłek futbolowych – zestawienie nagrań przedstawiających ekstremalne zjawiska pogodowe zarejestrowanych przez ich obserwatorów. Mrożące krew w żyłach relacje świadków znajdujących się w epicentrum najdziwniejszych wybryków pogody.

W programie m.in. przypadek poszkodowanej w wyniku tornado rodziny z Teksasu, na pomoc której przybył łowca burz.

Jak tyka zegar biologiczny?
(Body Clock: What Makes Us Tick?)
Poniedziałek 11 marca, godz. 23:00

Każdy z nas żyje według rytmu własnego zegara biologicznego. Mechanizm ten wpływa na zdrowie tak samo jak dieta oraz aktywność fizyczna. Co możemy zrobić, aby lepiej nim zarządzać?
Specjalizująca się w biologii ewolucyjnej Ella Al-Shamahi przeprowadza w tym celu dziesięciodniowy eksperyment.

Były komandos Aldo Kane zostaje zamknięty w opuszczonym, monitorowanym bunkrze, bez dostępu do światła, bez możliwości określenia czasu oraz pory dnia. Pod bacznym okiem naukowców codziennie przechodzi serię testów, które mają pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie – co napędza nasz zegar biologiczny.

Życie na pustkowiu
(Where the Wild Men Are with Ben Fogle)
Od czwartku 14 marca, godz. 21:55
Sezon 6 (8 odcinków)

Kolejna seria programu dokumentalnego, w którym podróżnik Ben Fogle odwiedza śmiałków z całego świata, którzy zdecydowali się porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać z dala od cywilizacji.

W tej serii Ben poznaje m.in. 70-letniego Roberta – mistrza rzemiosła, 80-letnią Judith, wdowę prowadząca samotne życie na irlandzkim odludziu, oraz Juliena, Kanadyjczyka, który żyje w Tajlandii jak buddyjski mnich.

Eksperyment placebo: czy mózg uleczy ciało?
(The Placebo Experiment: Can My Brain Cure My Body?)
Poniedziałek 18 marca, godz. 23:00

Czy moc fałszywych tabletek może być wykorzystana do leczenia najczęstszych dolegliwości medycznych? Dociekliwy doktor Michael Mosley chce uzyskać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. W tym celu rozpoczyna najszerzej zakrojone w brytyjskiej historii badanie efektu placebo. Biorący udział w eksperymencie wolontariusze pochodzą z różnych środowisk, ale wszyscy od lat cierpią z powodu bólu pleców i nie udało im się znaleźć skutecznego lekarstwa w ramach medycyny konwencjonalnej.

Wśród uczestników badania są m.in. Stacey, która chciałaby wreszcie nadążyć za pełnymi energii córkami; pokerzystka Moyra skarżąca się na nieskuteczność obecnie przyjmowanego leku przeciwbólowego oraz poruszający się na wózku Jim, który marzy o powrocie na łódkę. Wszyscy oni są przekonani, że biorą udział w testach nowego skutecznego środka przeciwbólowego. W rzeczywistości podawane im tabletki zawierają… zmielony ryż. Czy dzięki fałszywej terapii poczują się lepiej? I jak Stacey, Jim i Moyra zareagują, gdy poznają prawdę?

Cała prawda o antybiotykach
(The Truth About Antibiotics)
Czwartek 21 marca, godz. 23:00

Eksperci uważają, że wkraczamy w niebezpieczną erę postantybiotykową. Oznaczać to może, że zwykłe skaleczenie kartką papieru może doprowadzić do śmiertelnego zakażenia krwi, a ryzyko infekcji może uniemożliwić wykonywanie rutynowych operacji.

W programie analizowane są przypadki pacjentów żyjących z odpornymi na antybiotyki pasożytami. Poznamy także lekarzy pracujących nad nowymi środkami leczniczymi. Naukowcy z Teksasu liczą, że jednym z nich okaże się krew aligatora. Doktor z Yale sądzi z kolei, że skuteczny może okazać się lek z czasów zimnej wojny, stosowany w krajach bloku sowieckiego. Twórcy programu spróbują także uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego firmy farmaceutyczne robią niewiele, by zapobiec kryzysowi zdrowotnemu?

Cała prawda o menopauzie
(The Truth about the Menopause)
Czwartek 28 marca, godz. 23:00

Menopauza to jeden z ostatnich tematów tabu dotyczących kobiet, owiany mitami, pełen stereotypów i pozbawiony zainteresowania mediów oraz pism naukowych. 57-letnia dziennikarka Mariella Frostrop motywowana własnymi doświadczeniami, postanawia sprawdzić, co okres menopauzy oznacza dla obu płci oraz jak najlepiej sobie z nią radzić. Powołuje się na najnowsze badania naukowe. Okazuje się, że zmiana stylu życia może opóźnić wystąpienie dokuczliwych objawów i złagodzić je.

Dowiaduje się także o nowym leku, który zmniejsza uderzenia gorąca o 70%.
Mariella jest również świadkiem procesu kriokonserwacji tkanek jajnika – procedury medycznej, która może odwrócić skutki menopauzy i przywrócić płodność kobiety. Przygląda się także jednej
z najbardziej kontrowersyjnych kwestii medycznych naszych czasów – hormonalnej terapii zastępczej. Zadaje też bardzo ważne pytanie: jak postrzegana jest starsza, niepłodna już kobieta w kulturze obsesyjnie wyznającej kult młodości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *