Międzynarodowy Dzień Animacji w TVP Kultura
W sobotę, 28 października – z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – na antenie TVP Kultura widzowie zobaczą najatrakcyjniejsze animowane tytuły ostatnich lat oraz klasykę gatunku. Wśród nich znajdą się takie produkcje jak „Podróż księcia”, „Lokomotywa”, „Pan Tadeusz – Księga I”, „Ściany”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz „Tango”.
Największe niekomercyjne święto animacji zostało zainicjowane w 2002 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, a październikowa data odnosi się do pierwszego publicznego pokazu w paryskim Muzeum Grévin, w 1892 roku. 131 lat po premierze animacji „Pauvre Pierrot” (reż. Émile Reynaud), TVP Kultura wyemituje 6 uznanych i wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych. Premierowo widzowie zobaczą „Podróż księcia” – poruszającą opowieść o zetknięciu dwóch światów, wzajemnej otwartości i zrozumieniu. Francuska produkcja w reżyserii J. F. Laguionie’a i Xaviera Picarda została nominowana na Europejskim Festiwalu Filmów Fantastycznych w Strasburgu, w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.
„Lokomotywa” Zbigniewa Rybczyńskiego, oparta na dobrze znanym wierszu Juliana Tuwima, jest przykładem filmu kombinowanego. Wzbogacony rozbudowaną warstwą muzyczną utwór stanowi nie tylko ilustrację do literackiego pierwowzoru, ale w rzeczywistości tworzy zupełnie odrębne dzieło artystyczne. Animacja zdobyła Brązowe Koziołki na poznańskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”.
„Pan Tadeusz – Księga I” to noncamerowa adaptacja mickiewiczowskiej I Księgi Pana Tadeusza. Jej twórca – Julian Józef Antonisz – słynął z podobnych form animowanych, całkowicie rezygnując z użycia kamery. Realizacja zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.
Monochromatyczne „Ściany” Piotra Dumały skupiają się na człowieku zamkniętym w pomieszczeniu bez wyjścia. Każdy ruch, spojrzenie, szmer potęgują atmosferę swoistego niepokoju. Do najważniejszych nagród zdobytych przez tę krótkometrażową produkcję należy Grand Prix „Złoty Smok” przyznane przez jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 1988 roku.
Najbardziej wyczekiwaną, antenową premierą jest autobiograficzna impresja Mariusza Wilczyńskiego. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zabiera nas w intymną podróż w głąb dziecięcych wspomnień reżysera, osadzonych w rzeczywistości łódzkiego PRL-u. Stopniowo tworzona mapa pamięci wskazuje nieistniejący świat, do którego powrót dawno przestał być możliwy. Uważana za najgłośniejszą polską animację ostatnich lat, produkcja została uhonorowana Złotymi Lwami na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – jako pierwszy film animowany w historii.
Wśród uznanych animacji na antenie TVP Kultura nie zabraknie również „Tanga”. Awangardowe dzieło Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowane w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For zdobyło w 1983 roku pierwszego Oscara dla rodzimej kinematografii. Artysta otrzymał też szereg nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Krakowie, Oberhausen, Huesce czy Annecy. Do dzisiaj „Tango” uważane jest za sztandarowy przykład polskiej szkoły animacji.
Szczegółowy program emisji na antenie TVP Kultura – sobota, 28 października:
godz. 13:35 – „Podróż księcia”, reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard
godz. 15:00 – „Lokomotywa”, reż. Zbigniew Rybczyński
godz. 15:10 – „Pan Tadeusz – Księga I”, reż. Julian Józef Antonisz
godz. 15:20 – „Ściany”, reż. Piotr Dumała
godz. 23:35 – „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński
godz. 01:00 – „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński
foto. Podróż księcia, reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard