„Mikronacje” – nowy dokument na Discovery Channel

Mikronacje to światowy ewenement. Minipaństwa, którym udało się ustanowić pewną formę niezawisłości. Niektóre zrzeszają kilka tysięcy osób, inne są wielkości jednej rodziny! Różnią się niemal wszystkim – rozmiarem terytorium, ustrojem politycznym i populacją, ale łączy je jedno – powstały jako wyraz wolności i niezależności. Discovery Channel przedstawi najciekawsze przykłady lokalnych niepodległości już w środę 19 sierpnia.

 

Księstwo Seborga to miasteczko o powierzchni 14 km2. Administracyjnie leży w prowincji Liguria w północnozachodnich Włoszech, ale – jak twierdzą jego mieszkańcy – nigdy nie stało się ono częścią zjednoczonych Włoch. Swoją suwerenność mieszkańcy oparli na dokumentach szczelnie zamkniętych w watykańskich archiwach. Minipaństwo posiada własny hymn, flagę i walutę. Ma także drużynę piłkarską, a nawet Komitet Olimpijski, choć nieuznawany przez międzynarodową federację.

Užupis to kolejny nietuzinkowy przykład lokalnych dążeń do samostanowienia. Republika ukształtowała się pod koniec lat 90. XX wieku jako primaaprilisowy żart w wileńskim Zarzeczu. Ma się jednak dobrze aż do dziś, a jej mieszkańcy posiadają jedną z najbardziej przedziwnych konstytucji na świecie. Nadaje ona im prawo do bycia leniwymi, szczęśliwymi, a nawet zapłakanymi. Dokument przetłumaczono na ponad 50 języków! Do żartobliwie wyzwolonych republikanów może dołączyć każdy, bez względu na narodowość czy miejsce zamieszkania.

W programie poznamy też niewielką szkocką wyspę zamieszkiwaną przez potomków Wikingów. Niepodzielną władzę sprawuje tu Ian Pierwszy, przed założeniem monarchii znany jako Ian McWhinney. Jest też królowa Jess i monarsze dzieci – królewny Isla i Iona oraz najmłodszy obywatel, królewicz Finlay. Każdego dnia władca Islonii wypływa na przybrzeżne wody. Na co dzień jednak król Ian to rolnik i gospodarz, co sprawia, że jest bodaj jedynym w dziejach urzędującym monarchą pracującym fizycznie.

„Mikronacje” na antenie Discovery Channel już w środę 19 sierpnia o godz. 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *