MediaPlatforma Canal+/ Canal+ PolskaZapowiedzi TV

“Minuta ciszy”: Kim są bohaterowie nowej produkcji Canal+? (wideo)

Boża Wola i Złotowo – dwa małe miasteczka, na pierwszy rzut oka przeciętne i niepozorne. Z czasem jednak okazuje się, że tą mikrospołecznością rządzą skrywane latami tajemnice, „układy zamknięte” i konflikty, które sprawiają, że bycie uczciwym staje się coraz trudniejsze. W tej rzeczywistości muszą odnaleźć się bohaterowie MINUTY CISZY — sześcioodcinkowego komediodramatu w reżyserii Jacka Lusińskiego. Więcej o swoich bohaterach, w specjalnych materiałach wideo, opowiadają aktorzy. Pierwsze dwa odcinki serialu już 9 września trafią do serwisu CANAL+ online.

 

MINUTA CISZY opowiada historię emerytowanego listonosza z małego miasteczka, który tuż po przejściu na emeryturę zmuszony jest do ogromnych zmian w życiu. Kiedy Czesław Major (Mirosław Zbrojewicz), najlepszy przyjaciel Mieczysława Zasady (Robert Więckiewicz), umiera, bohater musi uporać się z przykrym i nieoczekiwanym problemem — zakład pogrzebowy z monopolem na usługi funeralne w najbliższej okolicy odmawia zajęcia się pogrzebem Majora. Zasada otwiera tymczasowo własny biznes funeralny. Splot zdarzeń i małomiasteczkowych koneksji sprawia, że jednorazowa sytuacja zamienia się w regularny biznes i pełną emocji rywalizację z lokalnym potentatem, Jackiem Wiecznym (Piotr Rogucki). W rozgrywce, pełnej intryg i tajemnic, wezmą udział także: wdowa po zmarłym – Madzia Majorowa (Aleksandra Popławska), Synek (Karolina Bruchnicka) oraz żona Zasady – Celina (Aleksandra Konieczna).

Chciałem, by widz dzięki tej produkcji spojrzał na swoje życie bardziej wnikliwie, z większą uwagą. Od początku założyłem, że chcę opowiedzieć tę historię na styku pewnych gatunków filmowych. Tragedia i komedia leżą tak naprawdę niemal w jednej linii, często wręcz przenikają się, gdy mózg w obliczu czegoś strasznego wywołuje w nas reakcje np. śmiechu. Ta strategia obronna umysłów ma niezwykle ważne zastosowanie w MINUCIE CISZY. Podobnie jak w życiu. Przecież dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać nawet najgorsze momenty naszego istnienia. Postacie, które stworzyłem, miały być niejednoznaczne, nieoczywiste. Dlatego każda z pojawiających się w serialu okazuje się mieć więcej niż jedną osobowość. Nikt nie jest tu taki, jakim wydaje się na początku. Jacek Lusiński, scenarzysta i reżyser.

Mieczysław Zasada (Robert Więckiewicz)

Spokojny i poczciwy listonosz z małego miasteczka, Bożej Woli. Cieszy się sympatią lokalnej społeczności. Jest troskliwym mężem – opiekuje się niepełnosprawną żoną, Celiną. Emerytura ma być dla niego czasem wymarzonego odpoczynku. Los chce jednak inaczej. W pierwszym dniu emerytury umiera jego sąsiad i najlepszy przyjaciel Czesław Major. Działania miejscowego księdza i właściciela miejscowego zakładu pogrzebowego utrudniają jego pogrzeb. Ostatecznie Zasada sam musi zająć się pochówkiem przyjaciela i w tym celu otwiera własny zakład pogrzebowy „Pogrzeby z Zasadami”. Nie przypuszcza nawet, że branża pogrzebowa to jego powołanie. Stałe obcowanie ze śmiercią skonfrontuje go nie tylko z ludzkim smutkiem, ale i własnymi tajemnicami z przeszłości, których nie udało się pogrzebać.

 

 

Zasada jest na pozór spokojnym, nienerwowym, opiekującym się żoną człowiekiem. Przeszłość jednak dopada go w najmniej spodziewanych momentach, wisi nad nim, jak odroczony wyrok. To złożona, niejednoznaczna postać, ale jednocześnie prosty mężczyzna, który swoją trudną codzienność przyjmuje jak pokutę. Robert Więckiewicz

Jacek Wieczny (Piotr Rogucki)

„Cel uświęca środki” – to motto życiowe bezwzględnego właściciela Domu Pogrzebowego „Wieczny Spokój” ze Złotowa. Dzięki pewności siebie i kontrowersyjnym, lecz skutecznym metodom działania udało mu się zmonopolizować rynek pogrzebowy w okolicy. Przez lata, wykorzystując do tego sieć układów, stworzył sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Nie udałoby się to gdyby nie talent Wiecznego do zjednywania sobie ludzi – aby zdobywać kolejne zlecenia, opłaca lekarzy pogotowia, pielęgniarki, policjantów, a nawet kierownika Domu Starców. Wie, że dla jego pozycji kluczowa jest również dobra relacja z lokalnym proboszczem. Wśród mieszkańców gminy cieszy się opinią profesjonalisty. Gdy nagle, na jego terenie, pojawia się konkurencyjny zakład pogrzebowy, Wieczny wpada w gniew. Początkowo lekceważy konkurenta, z czasem jednak wchodzi z nim w bezwzględną i niebezpieczną konfrontację.

 

 

Nie uznałbym postaci Wiecznego za buraka, tylko dżentelmena niższej kategorii, który radzi sobie w środowisku na swój własny, ale sprawdzony sposób. Nie można odebrać mu tego, że swój biznes zbudował dzięki ciężkiej pracy i konsekwencji, nawet jeśli jego metody mogą być niekiedy kwestionowane. Dziś w jego życiu wszystko się zgadza i nic mu nie grozi. Kiedy los się odwraca, a pojawienie się Zasady chwieje fundamentem jego codzienności musi je rozwiązać i nie daje za wygraną. W interesach wyznaje zasadę silnej ręki, czym chce odróżnić się od ojca.Piotr Rogucki

Celina (Aleksandra Konieczna)

Troskliwa i opiekuńcza żona Mieczysława Zasady. Częściowo sparaliżowana, od 20 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Na pozór pogodzona ze swoim losem, ewentualny smutek i nudę od czasu do czasu topi w alkoholu. Decyzja męża o otwarciu własnego zakładu pogrzebowego wyprowadza ją z równowagi i przywołuje demony z przeszłości. Z czasem jednak przekonuje się, że wspólna praca może być dobra dla ich małżeństwa. Wraz z Synkiem, postanawia pomóc Mietkowi rozkręcić firmę. Gdy wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, los zadaje Celinie kolejny cios, a głęboko skrywane tajemnice wychodzą na światło dziennie, zmieniając życie całej rodziny.

 

 

W serialu wcielam się w osobę niepełnosprawną, ale nie ofiarę. Żonę przy mężu. Moja postać jest charakterna, dzięki czemu scala całą rodzinę. Wchodząc w rolę, nie czułam, że jest ona trudna, czy skomplikowana. Jak tylko usiadłam na wózku, od razu poczułam, że jest mi zimno w nogi i że od pasa w dół mam wszystko niesprawne. Celina pozostaje głośna, dowcipna, charakterna, lubi też napić się wódki.Aleksandra Konieczna

Synek (Karolina Bruchnicka)

Bezkompromisowa i harda. Na co dzień studiuje grafikę w Holandii. W domu Zasadów, których od dziecka nazywa wujkiem i ciocią, pojawia się w związku ze śmiercią Czesława Majora. Początkowo planuje jak najszybciej wrócić za granicę, jednak intuicja podpowiada jej, by pomóc Mietkowi w rozkręcaniu funeralnego biznesu. Niekonwencjonalne pomysły, energia i niebanalne spojrzenie na świat Synka są zupełnie różne od konserwatywnego podejścia Zasady – ich współpraca przynosi jednak zaskakująco dobre efekty.

 

 

Synek to charakterna, zadziorna dziewczyna, która zawsze mówi to, co myśli i lubi stawiać na swoim. Z drugiej strony ma w sobie dużo wrażliwości, czego nie lubi za bardzo zdradzać. W wielu aspektach jest mi bardzo bliska. Odegranie jej wymagało ode mnie jednak sporego wysiłku psychicznego, jak i fizycznego, czasem nawet kaskaderskiego. Na szczęście lubię wyzwania i kiedy nie jest zbyt łatwo. To niesamowita przygoda.Karolina Bruchnicka

Madzia Majorowa (Aleksandra Popławska)

W chwili śmierci męża, jej życie zmienia się o 180 stopni. Major po ślubie kazał Madzi zrezygnować z pracy, twierdząc, że utrzymaniem domu powinien zajmować się mężczyzna. Jego nagła śmierć sprawia, że „bańka”, w której beztrosko żyła, bezpowrotnie pęka. Kobieta zostaje z niczym. Z potulnej i rozpieszczonej staje się zdesperowaną kobietą, która walczy o swoją przyszłość.

 

 

Kobieta, której powodziło się całkiem dobrze, a później świat kompletnie się zawalił, będzie tutaj najsmutniejszą postacią. Na castingu do serialu byłam wielokrotnie, aż udało mi się wywalczyć tę rolę. Nie wszyscy od początku wiedzieli, że jestem urodzona, aby grać tę postać. Tragiczny zwrot akcji w jej życiu sprawia, że stara się przetrwać. W trudnej sytuacji ludzie działają różnie, dlatego ciężko jest ją oceniać. Cały serial to trochę satyra na Polskę małomiasteczkową.Aleksandra Popławska

Czesław Major (Mieczysław Zbrojewicz)

 

 

Nuta (Adam Bobik)

 

 

Lutek (Wojciech Skibiński)

 

 

Serial powstał na podstawie oryginalnej koncepcji Jacka Lusińskiego, odpowiedzialnego także za reżyserię. Współautorem scenariusza jest Szymon Augustyniak. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik (KLANGOR, KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI). Producentem wykonawczym serialu jest AURUM FILM – Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham (KRÓL, ŻMIJOWISKO). Scenografami serialu są Karina Baran, Magdalena Marszałek i Włodzimierz Szyrle, za kostiumy odpowiada Małgorzata Zacharska, a charakteryzacją zajął się Marcin Rodak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *