Sport w TV

Mistrzostwa świata w padlu: Polacy debiutują wśród najlepszych. Transmisja na żywo w Viaplay

Padel, połączenie tenisa i squasha, bywa nazywany najszybciej rozwijającym się sportem. A Polacy debiutują właśnie w padlowych mistrzostwach świata. Trafili do grupy z Paragwajem, Francją i Niemcami. MŚ w Katarze potrwają od poniedziałku do soboty, transmisje codziennie od 13.00 do 21.00 w Viaplay. Pierwszy mecz Polaków z Paragwajem już dziś (w poniedziałek) o 13.00.

 

– Mistrzostwa świata w padlu w dniach 15-21 listopada odbywają się w Katarze. Po raz pierwszy w turnieju tej rangi gra reprezentacja Polski

– Transmisje na żywo z turnieju, codziennie od 12.00 do 21.00 można oglądać na platformie streamingowej Viaplay

320 zawodników z 16 krajów rywalizuje drużynowo, grając mecze deblowe, w odbywających się w stolicy Kataru mistrzostwach świata w padlu. To połączenie tenisa i squasha, z zasadami tenisowymi i grą na zamkniętym korcie, jak w squashu. Mierzący 20×10 metrów kort przedzielony jest siatką. Dla reprezentacji Polski turniej w Dosze to debiut na tak wysokim szczeblu. W październiku bieżącego roku w mistrzostwach Europy w Bilbao Polacy zajęli trzecie miejsce i był to największy sukces w historii padla w naszym kraju. Polska sklasyfikowana jest obecnie na 8. pozycji w Europie.

Już sam awans reprezentacji Polski na mistrzostwa świata to sukces. „Polska ma kadrę narodową dopiero od 2017 roku, nie mamy zawodników, którzy utrzymywaliby się z gry w padla, jak najlepsi na świecie. U nas grających są trzy, może cztery tysiące. Jest 30 kortów. A np. Szwecja, w której jest niesamowity boom na padel, ma dwa tysiące kortów. W padel zainwestował tam nawet Zlatan Ibrahimović” – mówi Jakub Słowiński, dyrektor sportowy Polskiej Federacji Padla, ale też zawodnik reprezentacji, która wystąpi w Katarze. W Polsce pierwsze korty do padla powstały dopiero 10 lat temu, Polska Federacja Padla nie ma jeszcze statusu związku sportowego ani budżetowych dotacji, a najwyżej notowany Polak jest dziś w szóstej setce rankingu. Np. w Holandii federacja otrzymuje 0,5 mln euro dofinansowania rocznie, a w padla gra 100 000 osób.

Zaistnieć w świadomości Polaków

„Walczymy o to, by padel mocniej zaistniał w świadomości Polaków. Mamy bardzo znanych entuzjastów padla, choćby Zbigniewa Bonka. Ale nadal mamy mało kortów, grających. Mocno walczymy, żeby nie zostać w tyle. Dziś nasi najlepsi zawodnicy, Maciej Naduk i Mateusz Lipiński, musieliby tak naprawdę wyjechać z Polski, żeby się rozwinąć, bo u nas nie znajdą wystarczająco wymagających rywali” – dodaje Jakub Słowiński.

Na mistrzostwach świata w Katarze tytułu wśród mężczyzn broni Argentyna, mistrz z 2016 roku (w 2018 meczów o medale nie rozegrano w proteście przeciw złej organizacji turnieju w Paragwaju), która w finale pokonała wówczas Portugalię. Brązowy medal zdobyła Hiszpania. To w tym ostatnim kraju padel jest najbardziej popularny: gra około miliona zawodników. Mają od 4 do nawet ponad 80 lat, rywalizują na poziomach amatorskim i profesjonalnym. W padla grają również najlepsi na świecie piłkarze. Na kortach pojawiali się m.in. Diego Maradona, Lionel Messi, Carles Puyol, Gerard Pique, Luis Suarez i David Beckham.

Argentyńsko-hiszpańska dominacja

Hiszpanki broną tytułu mistrzowskiego w Dosze w turnieju kobiet. To właśnie Argentyna i Hiszpania dominują w światowym padlu, spośród 14 turniejów mistrzostw świata, w grze mężczyzn Argentyna wygrywała 10-krotnie i 8 razy wśród kobiet (Hiszpania odpowiednio 3- i 6-krotnie).

Polacy na mistrzostwach świata w Katarze grają w grupie D. 16 drużyn podzielonych jest na 4 grupy. Polska rywalizuje z Francją, Niemcami i Paragwajem. Każdy mecz trwa ok 4 godzin i składa się z trzech spotkań deblowych. Pierwszy mecz Polaków już w poniedziałek o 13.00 z Paragwajczykami, na jednym z bocznych kortów. Wszystkie spotkania na korcie centralnym transmituje platforma streamingowa Viaplay. Jeśli Polacy wystąpią na korcie centralnym, transmisja odbywać się będzie z polskim komentarzem.

XV Mistrzostwa Świata w Padlu Katar 2021 – transmisje na żywo na platformie Viaplay
(15-20 listopada):

PONIEDZIAŁEK-ŚRODA, 15-17 listopada:

11:55-21:15 I runda

CZWARTEK, 18 listopada:

Ćwierćfinały

PIĄTEK, 19 listopada:

Półfinały

SOBOTA, 20 listopada:

Finał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *