MediaZapowiedzi TV

Mistrzowie kina – cykl filmowy na SundanceTV

Kino nie mogłoby się rozwijać bez wizjonerów – reżyserów, scenarzystów czy producentów, którzy odważyli się działać inaczej niż wszyscy wokół. Czasami zapomina się o nich w natłoku pojawiających się co roku nowych produkcji. Z tego powodu kanał SundanceTV zaprasza na cykl Mistrzowie kina, w którym przybliżone zostanie życie i praca pięciu przełomowych twórców. W ramach cyklu pojawi się obraz „Pierwszy film” opowiadający o zupełnie zapomnianym pionierze kina, Louisie Le Prince, dokument „The Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles”, zawierający fragmenty niemal wszystkich istniejących produkcji jednego z najważniejszych reżyserów wszechczasów, czy też „Dalton Trumbo”, film poruszający temat wolności słowa i tego, jak wielką cenę można za nią zapłacić. Na cykl Mistrzowie kina SundanceTV zaprasza w każdy piątek sierpnia o 22:00.

 

 

Dalton Trumbo

2 sierpnia o 22:00

Film skupia się na życiu Daltona Trumbo (1905-1976). Obraz analizuje wpływ, jaki wywarło na poszczególne jednostki i ich rodziny, prowadzone przez amerykański Kongres tuż po II wojnie światowej śledztwo mające na celu wskazanie hollywoodzkich komunistów. Dalton Trumbo był jednym z kilku pisarzy, reżyserów i aktorów, którzy powołując się na Pierwszą Poprawkę odmówili składania zeznań przed Komisją do spraw Działalności Antyamerykańskiej, za co został skazany na 11 miesięcy więzienia i utracił prawo do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Jednym z twórców filmu jest syn Donalda – Christopher. Obraz dotyka takich kwestii jak polityka, moralność i wolność słowa.

Tytuł: Dalton Trumbo

Reżyseria: Peter Askin

Obsada: Dalton Trumbo, Liam Neeson, Michael Douglas

Pierwszy film

9 sierpnia o 22:00

W październiku 1888 r. Louis Le Prince wyprodukował w angielskim Leeds pierwsze na świecie filmy. Zostały one nakręcone przy pomocy skonstruowanych przez niego i opatentowanych w USA
i Wielkiej Brytanii kamer. Kiedy Le Prince udoskonalił swój projektor, chciał zorganizować
w Stanach Zjednoczonych pierwszy pokaz swojego wynalazku. 16 września 1890 roku, zaledwie kilka tygodni przed wypłynięciem do Nowego Jorku, Louis Aime Augustine Le Prince wsiadł do pociągu jadącego z Dijon do Paryża i zaginął bez śladu. Ta historia została zapomniana. Dopiero urodzony w Leeds reżyser, David Wilkinson, stara się udowodnić, że przemysł filmowy powstał właśnie tam.

Tytuł: Pierwszy film

Reżyseria: David Wilkinson

Obsada: Tom Courtenay, Joe Eszterhas, Ronald Harwood

The Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

16 sierpnia o 22:00

Film przygląda się niezwykłemu geniuszowi Orsona Wellesa w przededniu jego setnych urodzin. Obraz stara się rozwikłać tajemnicę kariery hollywoodzkiego gwiazdora, niezależnego i niezwykle ważnego filmowca i reżysera, przez niektórych uważanego za hollywoodzką porażkę. „The Magician” zawiera fragmenty niemal wszystkich istniejących filmów Wellesa, także tych niezakończonych. Śledzi jego drogę od początków kariery, nakręcenia „Obywatela Kane’a”, przez niektórych uważanego za najważniejszą produkcję w historii kina. Pokazuje stopniową ewolucję stylu reżysera oraz jego zaangażowanie w inne projekty w celu zarobienia pieniędzy potrzebnych do dalszego rozwoju artystycznego.

Tytuł: The Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Reżyseria: Chuck Workman

Obsada: Orson Welles, Simon Callow, Steven Spielberg

Richard Linklater: Dream is Destiny

23 sierpnia o 22:00 

The Hollywood Reporter napisał o filmie, że „Richard Linklater: Dream is Destiny” w reżyserii Louisa Blacka i Karen Bernstein jest jedną z najbardziej inspirujących i przyjemnych produkcji dokumentalnych, ponieważ łączy w sobie skromność i artystyczną ambicję, która pozwoliła reżyserowi rozwijać się w branży nie przyjmującej zazwyczaj takich artystów z otwartymi ramionami. Film pokazuje z właściwą Linklaterowi lekkością kolejne etapy rozwoju reżysera, w tym pracę nad jego dziełem życia – wielokrotnie nagradzanym filmem „Boyhood”. W dokumencie pojawiają się również wywiady z aktorami, którzy współpracowali z Linklaterem, między innymi z: Ethanem Hawke’em, Julie Delpy, Matthew McConaugheyem czy Patricią Arquette.

Tytuł: Richard Linklater: Dream is Destiny

Reżyseria: Louis Black, Karen Bernstein

Obsada: Jack Black, Julie Delpy, Ethan Hawke

Sembene!

30 sierpnia o 22:00

„Sembene!” to spojrzenie na życie i karierę Ousmana Sembene, pierwszego senegalskiego reżysera filmów fabularnych, często nazywanego ojcem kina afrykańskiego. Sembene, który był również pisarzem, uważał kino za najlepszy sposób opowiedzenia o Afryce i utrwalenia jej artystycznej historii. Współtwórcą filmu i jego narratorem jest Samba Gadjigo, amerykański profesor z Senegalu, który stał się jednym z najbliższych powierników reżysera.

Tytuł: Sembene!

Reżyseria: Samba Gadjigo, Jason Silverman

Obsada: Mbissine Therese Diop, Ousmane Sembene

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *