Mistrzowie – Kinowe Przeboje w TVN Fabuła

Maj będzie obfitował w wyśmienite filmy w TVN Fabuła. Na antenie zobaczycie dzieła mistrzów, które zyskały uznanie na międzynarodowych festiwalach, a także najważniejsze nagrody. Takich seansów nie można przegapić.

 

Teoria wszystkiego

Emisja: 4 maja, 20:00

reż. James Marsh

dramat,prod.2014, 123’

występują: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson, David Thewlis

Wzruszająca historia miłosna, której bohaterem jest jeden z największych umysłów naszych czasów, astrofizyk Stephen Hawking. 21-letni Stephen, student Cambridge, otrzymuje wstrząsającą diagnozę, która daje mu tylko dwa lata życia. Nie poddaje się i wspierany przez ukochaną żonę, pełen determinacji rozpoczyna prace nad swoją rewolucyjną teorią, badając coś, czego tak mało mu pozostało – czas. Pomimo choroby, Stephen Hawking jest dziś jednym z najwybitniejszych naukowców świata. Inspirująca opowieść o potędze umysłu i sile miłości oparta na wspomnieniach Jane Hawking pt. „Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności”.

Nagrody:

Oscary 2015: najlepszy aktor

- 4 nominacje: najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka
Złote Globy 2015: najlepszy aktor w dramacie, najlepsza muzyka

– 2 nominacje: najlepszy film dramatyczny, najlepsza aktorka w dramacie
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA 2015: najlepszy film brytyjski, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz adaptowany

Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych 2015: najlepszy aktor

Dziewczyna z portretu

Emisja: 9 maja, 20:00

reż.Tom Hooper

dramat, rok. prod. 2015, 119’

występują: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Matthias Schoenaerts, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Amber Heard

„Dziewczyna z portretu” to poruszająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów – Gerdzie i Einarze Wegenerach. Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (1930 rok). Po transformacji stał się LiliElbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda. Film na podstawie bestsellerowej powieści Davida Ebershoffa. Oprócz Redmayne’a i Vikander, w filmie zobaczymy Amber Heard („Magic Mike XXL”) i znanego ze „Skyfall” Bena Whishawa.

Nagrody:

Oscary 2016: najlepsza aktorka drugoplanowa

– 3 nominacje do Oscara: najlepszy aktor pierwszoplanowy , najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy
Złote Globy 2016

– 3 nominacje do Złotych Globów: najlepsza aktorka w dramacie, najlepszy aktor w dramacie, najlepsza muzyka
Bafta 2016

– 4 nominacje do BAFTA: najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja

Nagrody Gildii Amerykańskich Aktorów Ekranowych: najlepsza aktorka drugoplanowa

– nominacja: najlepszy aktor pierwszoplanowy

MFF w Wenecji 2015: konkurs główny

Lady Bird

Emisja: 6 maja, 20:00

reż.Greta Gerwig

dramat, prod. 2017,95’

występują: Saoirse Ronan, LaurieMetcalf, Tracy Letts

Christine „Lady Bird” McPherson ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce – kobiecie silnej, wyrazistej, o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż (Tracy Letts) stracił pracę. Jednak bunt tytułowej Lady Bird to tak naprawdę walka z samą sobą, bowiem niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.„Lady Bird” to bezkompromisowy portret Ameryki początku lat dwutysięcznych. Nielukrowana wizja relacji międzyludzkich, które kształtują nas na resztę życia. Ten niezwykły film to reżyserski debiut aktorki Grety Gerwig, znanej z takich filmów jak „Frances Ha” czy „Plan Maggie”. Jako pierwsza produkcja w historii zdobył 100% pozytywnych recenzji na portalu RottenTomatoes i stał się międzynarodową sensacją.

Nagrody:

Oscary 2018: 5 nominacji – najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz oryginalny

Złote Globy 2018: najlepszy film w kategorii musical lub komedia, najlepsza rola żeńska w musicalu lub komedii

Nagrody BAFTA 2018: 3 nominacje – najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa

Nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego 2017: film roku

Gotham Independent Awards 2017: najlepsza aktorka

Czas mroku

Emisja: 5 maja, 20:00

reż. Joe Wright

dramat, prod. 2017, 126’

występują: Gary Oldman

II wojna światowa, państwa sprzymierzone wciąż przegrywają potyczkę z wojskami nazistowskimi. Armia brytyjska zdana jest na własne siły we Francji. 300 tysięcy brytyjskich żołnierzy stacjonuje na plażach Dunkierki. W tych okolicznościach rząd Chamberlaina podaje się do dymisji. Nowym premierem Wielkiej Brytanii zostaje Winston Churchill. Ma przeciw sobie członków własnej partii oraz króla – Jerzego VI (laureat Emmy Ben Mendelsohn), sceptycznie przyglądającego się poczynaniom premiera. 10 maja 1940 roku przed Churchillem być może najtrudniejsza decyzja w życiu – negocjować z nazistami pakt pokojowy, który ocali brytyjski naród przed koszmarem wojny, czy ponieść niemożliwe do przewidzenia koszty i stanąć naprzeciw wroga?

Nagrody:

Oscary 2018: 6 nominacji – najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepsza charakteryzacja, najlepsze kostiumy

Złote Globy 2018: najlepszy aktor w dramacie

Nagrody BAFTA 2018: 9 nominacji, w tym do nagrody dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego i najlepszej aktorki drugoplanowej

MFF w Palm Springs 2017: najlepszy aktor

Mulholland Drive

Emisja: 9 maja, 23:00

reż. David Lynch

dramat, prod 2001, 146’
występują: Naomi Watts, Laura Elena Harring, Justin Theroux

Film opowiada historię dwóch kobiet wplątanych w intrygę kryminalną. Nic nie jest takie, jakim wydaje się na początku i nikt nie jest tym, za kogo się podaje. W pełnej napięcia opowieści Lynch maluje wizję Los Angeles – miasta, w którym niewinność miesza się z korupcją, miłość z samotnością, a piękno z moralnym zepsuciem.

Nagrody:

MFF w Cannes 2001:najlepszy reżyser

Oscary 2002 : nominacja: najlepszy reżyser

Cezary 2002:najlepszy film zagraniczny

Gladiator

Emisja: 1 maja, 20:00

reż. Ridley Scott

dramat, prod. 2000, 155’

występują:Russell Crowe, Joaquin Phoenix

Maximus – rzymski generał – odnosi kolejny sukces. Kiedy chce wracać do domu, dowiaduje się, że następca tronu rozkazał zabić jego i całą jego rodzinę. Maximus unika śmierci, ale jego rodzina zostaje zamordowana. Ranny generał jako niewolnik trafia do szkoły gladiatorów, gdzie zyskuje coraz większą sławę. Wreszcie trafia do Rzymu, gdzie chce zemścić się na młodym cesarzu za śmierć swoich bliskich.

Nagrody:

Oscary 2001: Najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsze efekty specjalne, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk

Złote Globy2001: najlepszy dramat, najlepsza muzyka

Nagrody BAFTA2001:najlepszy film, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, nagroda publiczności dla najlepszego filmu

Infiltracja

Emisja: 3 maja, 20:00

reż. Martin Scorsese

dramat, prod. 2006,152’

występują: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg

Obsypany Oscarami, po mistrzowsku wyreżyserowany thriller policyjny Martina Scorsesego, opowiada  owalce policji stanowej z bostońską mafią. Młody tajny agent policji, Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), otrzymuje rozkaz przeniknięcia do struktur mafijnych, którymi rządzi Costello (Jack Nicholson). Podczas gdy Billy szybko zdobywa zaufanie Costella, Colin Sullivan (Matt Damon), młody przestępca, który penetruje policję jako informator mafii, zostaje awansowany na stanowisko dowódcze w specjalnej jednostce dochodzeniowej. Kiedy zarówno mafia, jak i policja wpadają na trop wrogiej wtyczki we własnych strukturach, Billy i Colin stają do wyścigu o to, kto pierwszy odkryje tożsamość drugiego, by uratować własną skórę.

Nagrody:

Oscary 2007: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy montaż, najlepsza reżyseria

Złoty Glob 2007: najlepsza reżyseria

Operacja Argo

Emisja: 8 maja, 20:00

reż. Ben Affleck

Thriller, prod 2012, 120’

występują: Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman,

Oparty na faktach thriller opowiada o niezwykle niebezpiecznej tajnej operacji, której celem było uratowanie szóstki Amerykanów.Obsypany nagrodami film Bena Affleckaprzedstawia prawdziwe kulisy wydarzeń, które przez dziesięciolecia były trzymane w ukryciu.4 listopada 1979 r., kiedy irańska rewolucja osiągnęła punkt kulminacyjny, bojownicy dokonali szturmu na amerykańską ambasadę w Teheranie i wzięli 52 amerykańskich zakładników. Jednak w ferworze wydarzeń szóstce Amerykanów udało się uciec. Znaleźli schronienie w domu kanadyjskiego ambasadora. Wiedząc, że odnalezienie i zabicie tej szóstki jest tylko kwestią czasu, specjalista od ewakuacji z terytorium wroga – Tony Mendez z CIA (Ben Affleck) - przedstawia ryzykowny plan wywiezienia ich z kraju. To plan tak nieprawdopodobny, że wydarzyć mógłby się tylko w filmie.

Nagrody:

Oscary 2013: najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy montaż

– 4 nominacje, m.in.: najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza muzyka
Złote Globy 2013: najlepszy film dramatyczny, najlepsza reżyseria

– 3 nominacje: najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsza muzyka
Jeden z 10 najlepszych filmów 2012 roku w plebiscycie Amerykańskiego Instytutu Filmowego

Nagrody National Board of Review 2012: jeden z 10 najlepszych filmów roku,  wyróżnienie za reżyserię

Nagrody BAFTA 2013: najlepszy film, najlepsza reżyseria

Cezary 2013: najlepszy film spoza Unii Europejskiej

Grawitacja

Emisja: 2 maja, 20:00

reż. AlfonsoCuarón

dramat, prod. 2013, 90’

występują: Sandra Bullock, George Clooney

Błyskotliwa inżynier wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskymdowodzącym swym ostatnim lotem przed emeryturą. Na tej pozornie rutynowej wyprawie zdarza się wypadek. Prom kosmiczny ulega zniszczeniu, a Stone i Kowalsky zostają zupełnie sami – przywiązani do siebie linami odpływają w ciemny bezkres. Ogłuszająca cisza dowodzi, że stracili jakiekolwiek połączenie z Ziemią i być może wszelkie szanse na ratunek.

Nagrody:

Oscary 2014: najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż efektów dźwiękowych

Złoty Glob 2014: najlepsza reżyseria

Nagrody BAFTA2014: najlepsza reżyseria, najlepszy film brytyjski, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka

Nagroda Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych 2014: najlepsze osiągnięcie w dziedzinie reżyserii filmowej w 2013 roku

Nagroda Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych 2014: najlepszy film 2013 roku

MFF w Wenecji 2013: film otwarcia, nagroda specjalna – Future Film Digital Award

Big Lebowski

Emisja: 3 maja, 23:45

reż. Joel Coen

komedia, rok prod. 1998, 117’

występują: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore

Jeff Lebowski zwany Dudejest sympatycznym abnegatem żyjącym z renty wojennej przyznanej za rany odniesione w Wietnamie. Jego jedynym zajęciem jest namiętna gra w kręgle i sączenie kolejnych drinków o nazwie “Biały Rosjanin”. Aż pewnego dnia w jego domu pojawia się dwóch gości, którzy żądają zwrotu jakiegoś długu. Szybko okazuje się, że niezbyt rozgarnięci napastnicy pomyli go z innym Lebowskim. Jednak nim opuścili mieszkanie Dude’a, zniszczyli mu dywan. Lebowski domaga się rekompensaty… Za “Big Lebowskim” stoją bracia Coen, którzy stworzyli postać współczesnego hippisa egzystującego beztrosko gdzieś na marginesie świata. I z nieprawdopodobną swoboda połączyli to z parodią czarnego kina lat 40.

Uciekaj!

Emisja: 2 maja, 23:40

reż. Jordan Peele

horror, rok prod. 2017, 103’

występują: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener

Jeden z najoryginalniejszych horrorów ostatnich lat. Czarnoskóry mężczyzna udaje się ze swoją białą partnerką do posiadłości jej rodziców. Panująca tam atmosfera wprawia go w niepokój. W domu panuje dziwna, ciężka atmosfera. Początkowo gość sądzi, że rodzice dziewczyny nie akceptują jego koloru skóry. Dowiaduje się, że wiele czarnoskórych osób zaginęło ostatnio w okolicy i zaczyna się niepokoić.

Nagrody:

Oscary2018: Najlepszy scenariusz oryginalny

Saturny2018: Najlepszy horror

Critics Choice2018: Najlepszy film sci-fi / horror – Najlepszy scenariusz oryginalny

Satelity2018: Najlepszy reżyser

Film Independent2018: Najlepszy film, Najlepszy reżyser

Amerykańska Gildia Producentów Filmowych2018:Złoty Laur – Nagroda im. Stanley’a Kramera

Amerykańska Gildia Scenarzystów2018: Najlepszy scenariusz oryginalny

BIFA2017: Najlepszy film zagraniczny

The Disaster Artist

Emisja: 7 maja, 22:50

reż. James Franco

komedia, rok prod 2017, 103’
występują: James Franco, Dave Franco, Seth Rogen, Alison Brie, Ari Graynor, Josh Hutcherson, Jacki Weaver, Zoey Deutch

Prawdziwa, tragikomiczna historia początkującego twórcy filmowego i niesławnego wyrzutka Hollywoodu, Tommy’egoWiseau – artysty, który realizował swoją pasję w co najmniej dyskusyjny sposób. Film to afirmacja przyjaźni, ekspresji artystycznej i pogoni za marzeniami na przekór przeciwnościom losu. Komediodramat The Disaster Artist oparty jest na bestsellerze Grega Sestero opisującym proces powstawania kultowego „najgorszego filmu na świecie” Tommy’egoWiseauThe Room. Ta niesamowita i przezabawna historia udowadnia, że legendą można zostać z różnych powodów. Nawet nie mając pojęcia o tym, co się robi, można zajść bardzo daleko.

Nagrody:

Złote Globy 2018: najlepszy aktor w komedii lub musicalu,nominacja: najlepsza komedia lub musical
MFF w San Sebastián 2017: najlepszy film
Nagrody Gotham 2017: najlepszy aktor
Nagrody National Board of Review 2017: najlepszy scenariusz adaptowany

AVE, CEZAR!

Emisja: 6 maja, 22:55

reż. Joel Coen, Ethan Coen

komedia, rok prod 2016, 106’

wystepują: Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Frances McDormand, Tilda Swinton

Brawurowy film braci Coen, satyra na Hollywood w gwiazdorskiej obsadzie.W Hollywood trwają prace nad wielkim filmowym widowiskiem. Ave, Cezar! ma oszołomić widownię, zgarnąć wszystkie nagrody i stać się wizytówką potęgi Fabryki Snów. Do wielkiej produkcji zaangażowano setki statystów, kaskaderów, uznanych scenografów, słynnego reżysera i wielkie gwiazdy. Oraz jego - Bairda Whitlockaikonę kina, supergwiazdę, przedmiot westchnień kobiet i mężczyzn na całym świecie. Tyle że Whitlock zostaje porwany.

Nagrody:

Oscary 2017: nominacja najlepsza scenografia

MFF w Berlinie 2016: film otwarcia

Billy Elliot

Emisja: 5 maja, 23:10

reż. Stephen Daldry

dramat, rok prod. 2000, 100’

występują:Jamie Bell, Julie Walters,Gary Lewis

Kultowy i poruszający dramat o sile marzeń. Pochodzący z górniczej rodziny jedenastoletni Billy, na przekór ojcu, który wróży mu karierę bokserską, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Film jest inspirowany częściowo historią tancerza Philipa Mosleya.

Nagrody:

Nagrody BAFTA2001Nagroda im. Alexandra Kordy dla najwybitniejszego brytyjskiego filmu roku, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa

NagrodyBIFA 2001: Najlepszy brytyjski film niezależny, Najlepszy reżyser; Najlepszy scenariusz; Najlepszy debiut aktorski

National Board of Review2000:Przełomowarola

PRAWDZIWA HISTORIA

Emisja: 4 maja, 23:05

reż.Roman Polański

dramat, rok prod, 2018, 101’

występują: Emmanuelle Seigner, Eva Green, Damien Bonnard, Dominique Pinon, Vincent Perez, Camille Chamoux, Noémie Lvovsky

Thriller psychologiczny Romana Polańskiego o rodzącej się przyjaźni popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką, która z czasem ujawnia swoje mroczne oblicze.Delphineto poczytna paryska pisarka, która od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą wielbicielkę, jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, traci swoje pierwotne znaczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *