Prasa - Ksiązka

Muzyczne podsumowanie Wydawnictwa Agora

W muzycznej ofercie Wydawnictwa Agora w 2017 roku znalazło się ponad 60 pozycji – od jazzu, przez pop i muzykę alternatywną, po najlepszą elektronikę. Wydawnictwo nawiązało współpracę z kolejnymi wytwórniami, rozpoczęło produkcję teledysków dla artystów z własnego portfolio, rozwinęło działalność koncertową, a płyty Wydawnictwa gościły na najwyższych miejscach listy OLIS.
 

W 2017 roku do muzycznego portfolio Wydawnictwa Agora dołączyli m.in.: Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska, GrubSon, Ten Typ Mes, Marcin Masecki, Jan Młynarski, Me and That Man – projekt Johna Portera i Adama Nergala Darskiego, A_Gim, Mikromusic, Marek Napiórkowski i Variete. Wybranych utworów tych i innych artystów z oferty Wydawnictwa Agora można posłuchać tutaj.

Najlepiej sprzedającą się płytą Wydawnictwa Agora w ubiegłym roku był album „Oldschool“ Kuby Badacha. Liczba sprzedanych egzemplarzy pozwoliła mu uzyskać status złotej płyty.

Projekty Wydawnictwa Agora zagościły we wszystkich najważniejszych muzycznych podsumowaniach 2017 roku. Album „Noc w wielkim mieście” Jazz Bandu Młynarski-Masecki został płytą roku radiowej Trójki, znalazł się także w czołówce podsumowań tygodnika „Polityka” i „Gazety Wyborczej”. Debiutancka płyta autorskiego projektu Ani Rusowicz NIXES „niXes” również znalazła się w czołówce podsumowań roku „Polityki” i Onetu, który docenił także album „7” zespołu Voo Voo i „Gatunek L” GrubSona, a w kategorii „Utwór roku” wyróżnił „My Church Is Black” zespołu Me and That Man. Redakcja „Gazety Wyborczej” w zestawieniu płyt roku 2017 umieściła „7” Voo Voo, „Songs of Love and Death” Me and That Man oraz album „Tamagotchi” zespołu Coals.

W 2017 roku artyści Wydawnictwa Agora byli nominowani do wielu nagród. W kwietniu nominacje do Fryderyków otrzymali Bisz/Radex za album „Wilczy humor”, Fisz Emade Tworzywo za „Drony” i Ten Typ Mes za „Ała”. Okładki albumów GrubSona „Gatunek L”, Marcina Wyrostka „Polacc”, NIXES oraz Pauli & Karola „Our Town” zostały nominowane w konkursie na najlepszą okładkę roku Cover awArts 2017 (więcej: http://coverawarts.com). Teledyski do utworów zespołu Mikromusic, Natalii Kukulskiej, Wojtka Mazolewskiego, Marka Napiórkowskiego, NIXES i A_Gima zyskały uznanie kapituły Yach Film Festiwal (więcej: http://yff.pl).

Wydawnictwo Agora prężnie działa także na polu muzyki cyfrowej – poprzez Agora Digital Music, które dostarcza muzykę do najważniejszych sklepów cyfrowych na świecie, m.in. do iTunes, Spotify czy Tidal. Do grona artystów Agora Digital Music w 2017 roku dołączyli, m.in.Andrzej Rybiński, Krystyna Prońko, Spinache, wytwórnie Lado ABC oraz TBA Music, a także duet Linia Nocna, którego singiel „Znikam na chwilę” można usłyszeć w reklamie banku Millennium. Więcej o Agora Digital Music – http://wydawnictwoagora.pl/digital.

Wydawnictwo Agora uruchomiło również kanały „GrubSon Official” oraz „Kuba Badach” w serwisie YouTube. Teledysk GrubSona do singla „Restart’’ zapowiadającego płytę „Gatunek L” przekroczył milion odsłon, jednak największy sukces mijającego roku należy do Sławomira, którego teledysk do „Miłości w Zakopanem’’ został obejrzany ponad 70 milionów razy! Było to najpopularniejsze wideo na polskim YouTubie w 2017 roku.

Muzyczne premiery Wydawnictwa Agora przez wiele tygodni nie opuszczały pierwszej dziesiątki najpopularniejszych albumów w iTunes, a współpracujący z Wydawnictwem ReTo był jednym z najczęściej słuchanych artystów w polskim serwisie Spotify. W 2017 roku Wydawnictwo Agora podpisało bezpośrednią umowę z serwisem Beatport – największym na świecie sklepem cyfrowym z muzyką elektroniczną.

Wydawnictwo Agora nie zwalnia muzycznego tempa, a rok 2018 zapowiada się równie fascynująco. W styczniu swoje premiery będą miały płyty Urbanator Days, Rosalie oraz Andrzeja Stasiuka z zespołem Haydamaky. Już wkrótce dzięki Agora Digital Music cała dyskografia Budki Suflera, w tym także niewydane dotychczas albumy, trafi do sklepów cyfrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *