Media

Nagroda i prezydenckie gratulacje dla Biełsatu

List prezydenta Andrzeja Dudy z gratulacjami z okazji nadchodzącego dziesięciolecia naszego kanału został przeczytany podczas Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Biełsat otrzymał tam nagrodę specjalną.

 

– To pierwszy akt świętowania naszego dziesięciolecia. Jakby to nie było dziwne (nawet dla mnie), nasz kanał ma już dziesięć lat. Przetrwaliśmy w trudnych warunkach i, co najważniejsze, rozwijamy się i jesteśmy oglądanipowiedziała dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy odbierając nagrodę.

Z kolei prezydent Andrzej Duda pogratulował kierownictwu stacji z okazji jubileuszu działania kanału, podkreślając, że Biełsat “jest wybitną wizytówką polskiej otwartości i solidarności”. Wyraził także swoją pewność, że kanał będzie dalej się rozwijać i “sprzyjać stosunkom polsko-białoruskim”.

Tegoroczny Festiwal Sztuki Faktu odbywa się pod hasłem: “Portret Polaków – spojrzenie w lustro”. Jest organizowany w Toruniu już piąty raz. Od samego początku w festiwalowym konkursie filmów dokumentalnych biorą udział autorzy Biełsatu.

– Jestem przekonana, że filmy dokumentalne i reportaże to królowie współczesnej telewizjidodała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Przykładem może być film Antosia Cieleżnikowa produkcji Biełsatu “Pędzle zamiast karabinów”, który w ubiegłym roku zdobył główną nagrodę festiwalu.

 

 

Soundtrack do reportażu o plenerze malarskim, który białoruscy artyści zorganizowali w Pieskach pod Donieckiem, napisał dziennikarz biełsatowskiego “Przeglądu wydarzeń kultury” Andruś Takindang.

Oprócz konkursu filmów i pokazów, FSF to także spotkania z twórcami i dyskusje. Jedną z nich prowadziła dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy. Wzięli w niej udział reporter Marek Miller oraz dziennikarze Piotr Skwieciński i Kamil Basaj.

Biełsat był, wraz z łódzką „Filmówką”, WFDiF, TVP i Toruńską Agendą Kulturalną, wspołorganizatorem festiwalu. Można była na nim zobaczyć nasze najlepsze produkcje dokumentalne: „Linia Stalina na dłoni dziecięcej” Haliny Samojłowej, „Rewolucja Online” Siarhieja Marczuka i Jerzego Wysockiego, „Król Góry” Andreja Kuciły, „Oswald. Mińskie misterium” Wiktara Aśluka, „Białoruskie pieśni: Tradycja odległości” Arcioma Łobacha i prapremierowo „Bieżeńcy 1915-1922” Jerzego Kaliny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *