Nagrody KRRiT w XVIII edycji Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie

KRRiT ufundowała dwie Wielkie Nagrody w XVIII edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

 

 

 

Gala wręczenia nagród odbyła się 2 lipca 2018 roku w Sopocie. Wyróżnienia wręczył Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski.

W kategorii Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2018” laureatami zostali Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka. 

Barbara Krafttówna swą działalność artystyczną rozpoczęła jeszcze w okresie wojny na konspiracyjnych zajęciach Studia Dramatycznego Iwo Galla. Po wojnie związana była między innymi z Teatrem Wybrzeże w Gdyni oraz Teatrem Dramatycznym, Teatrem Narodowym i Teatrem Współczesnym w Warszawie. Znana jest również z ról filmowych, np.: „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Franciszek Pieczka, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Związany był miedzy innymi z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, Teatrem Starym w Krakowie i warszawskim Teatrem Dramatycznym. Od 1976 r. aktor współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Na równi z kreacjami scenicznymi sławę przyniosły mu role filmowe m.in.: starego Kiemlicza w „Potopie” w reżyserii Jerzego Hoffmana i Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowiska „Zachwyceni” autorstwa Łukasza Staniszewskiego, w reżyserii Marka Markiewicza i Jaromira Wroniszewskiego. KRRiT po raz czwarty była fundatorem tego wyróżnienia.

W kategorii za najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży, nagrodę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymało słuchowisko „Piotruś Pan. Nibylandia” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *